II. Pedro (Brezilya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
II. Pedro
Pedro II of Brazil - Brady-Handy.jpg
Brezilya İmparatoru
Hüküm süresi 7 Nisan 1831 - 15 Kasım 1889
Önce gelen I. Pedro
Sonra gelen Deodoro da Fonseca (Brezilya Başkanı)
Eş(leri) Teresa Cristina
Babası I. Pedro
Annesi Avusturyalı Maria Leopoldina
Doğum 2 Aralık 1825(1825-12-02)
Rio de Janeiro, Brezilya
Ölüm 5 Aralık 1891 (66 yaşında)
Paris, Fransa
II. Pedro (Brezilya).

II. Pedro, asıl adı Dom Pedro de Alcântara, (d. 2 Aralık 1825, Rio de Janeiro, Brezilya - ö. 5 Aralık 1891, Paris, Fransa), Brezilya'nın ikinci ve son imparatoru (1831-89).

I. Pedro ile Avusturyalı Maria Leopoldina'nın oğludur. Babası Pedro'nun (Portekiz kralı IV. Pedro) 7 Nisan 1831'de kendisi lehine tahttan çekilmesiyle henüz beş yaşındayken imparator oldu. Önceleri José Bonifácio de Andrada e Silva'nın vasiliği altında hüküm sürdü, dokuz yıl süren naiplik yönetiminin ardından 1840'ta reşit ilan edildi ve 18 Temmuz 1841'de imparator olarak taç giydi. Tahta çıktıktan sonraki beş yıl içinde, naiplik döneminde başlamış olan karışıklıklara son vererek ülkede istikrarı sağladı, şeker yerine kahve üretimini teşvik ederek ekonomiyi güçlendirdi, yeni demiryolları ve telgraf hatları döşetti.

Arjantin diktatörü Juan Manuel de Rosas tarafından tehdit edilen Paraguay ve Uruguay'ı destekledi (1851-52), daha sonra da Paraguaylı diktatör Francisco Solano López'e karşı Uruguay ve Arjantin'le birleşti (Paraguay Savaşı, 1865-70). ABD ve Avrupa ülkeleri ile yakın ilişkiler kurdu.

Kırk dokuz yıl süren saltanatı sırasında 36 değişik kabineye başkanlık eden Pedro, Liberal ve Muhafazakar partileri dönüşümlü olarak destekleyerek yaklaşık eşit sürelerle iktidarda kalmalarını sağladı. Ama her iki parti de toprak sahibi oligarşiyi temsil ettiğinden toplumun öteki kesimlerini ilgilendiren sorunlar genellikle gündem dışı kaldı.

Çok kültürlü, meraklı ve ilme düşkün olan Dom Pedro, Avrupa, Amerika ve Ortadoğuya seyahatler yaptı, 1876’da Lübnan’ı ziyaret etti. Seyahatleri ve zamanın birçok mucidi ve devlet adamı ile temas etmesi Brezilya’nın en son teknolojik gelişmelerle tanışması sonucunu doğurdu.[1]

Kültürlü ve filozof bir prens olan Pedro, olguculuğun ve masonluğun etkisinde kalarak köleliğe cephe aldı. Köleliğe karşı olmasına ve 1840'ta kendi kölelerini serbest bırakmasına karşın, Pedro büyük toprak sahiplerinin tepkisini çekmemek için köleliliği aşamalı olarak kaldırma yoluna gitti. Birbirini izleyen birkaç yasadan sonra 1888'de kölelik tümüyle kaldırılınca 700 bin köle özgürlüğe kavuştu ve köle sahiplerine hiçbir tazminat ödenmedi. 1872'de masonlara yönelik sınırlamalara karşı çıktığı için kilisenin tepkisini çeken Pedro daha sonra da orduyu karşına aldı. Bütün bu uygulamalar üzerine, Pedro'ya karşı, köle sahiplerinden, laikleştirme önlemlerinden hoşnut olmayan rahipler sınıfından ve ordudan oluşan bir cephe oluştu. Sonunda 16 Kasım 1889'da askeri bir darbe sonucunda tahttan indirildi ve ailesiyle birlikte ülkeyi terk ederek Fransa'ya sığınmak zorunda bırakıldı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasından farklı olarak II. Pedro ılımlı ve alim bir hükümdar olmak için dünyaya gelmişti. Yarım yüzyıl süren krallığı boyunca Brezilya siyasi ve kültürel olgunluğa erişmiş toprak bütünlüğü kesin olarak garanti altına alınmıştır. Siyasi ve sosyal kurumlar geliştirilmiş, istikrar artmıştır. Başarılı bir yönetim sağlanmış; kölelik 1888’de tamamen kaldırılana kadar yavaş yavaş azaltılmıştır; Avrupa’ya göç artmış; ulusal düzeyde sosyal-sağlık programları geliştirilmiştir. İmparator tarafından halk ve kurumlar üzerinde yaratılan etki monarşiden cumhuriyete geçişte büyük ölçüde katkı sağladı, böylece Brezilya’da kan dökülmeden yönetim sistemi değişmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Pedro (Brezilya)
Doğumu: 2 Aralık 1825 Ölümü: 5 Aralık 1891
Resmî unvanlar
Önce gelen
I. Pedro
Brezilya İmparatoru
1831–1889
Sonra gelen
Deodoro da Fonseca
(Brezilya Başkanı)