Company of Heroes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Company of Heroes(Kahramanlar Bölüğü)
Companyofheroes pcboxboxart 160w.jpg
Geliştirici Relic Entertainment Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Relic Entertainment
Yapımcı Relic Entertainment
Tasarımcılar Josh Mosqueira, Quinn Duffy
Besteci Jeremy Soule Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Company of Heroes Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Essence Engine
Havok (Physics Engine)
Platform PC
Çıkış 13 Eylül 2006
Tür Gerçek Zamanlı Strateji (RTS)
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

"Dawn of War" oyununun yapımcısı Relic Entertainment firması tarafından geliştirilen ve THQ desteğini alan en yeni gerçek zamanlı strateji oyunu Company of Heroes'ın 25 Nisan 2005 yılında lansmanı yapılmış, Eylül 2006'da ise piyasaya çıkmıştır. Oyunun, sonradan çıkartılan Opposing Fronts (2007) [1] ve Tales of Valor (2009) adlı ek paketleri de mevcuttur. En son resmi yama ile ana oyun ve 2 ek pakette birleşmiştir. Nisan 2010'da ise oyunun MMO versiyonu çıkmıştır Company of Heroes Online.Sonra vazgeçilerek Mart 2011 de açık beta kapatıldı.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Normandiya Çıkartması'yla senaryo görevlerine başlanan oyunda, oyuncu, görevin niteliğine göre piyade bölüğü olan "Able" ile veya hava indirme bölüğü olan "Fox" ile görevleri tamamlamaya çalışmaktadır. Oyunun içerisinde birbirlerini izleyen senaryolar sonunda, müttefiklerin Fransa'yı Alman işgalinden kurtarması işlenmektedir.Oyunun ek paketlerinde ise Alman ve İngiliz senaryosuda gelmiştir.

Grafik ve Oynanabilirlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Görsel ve fizik motoru dizaynını üstlenen "Essence" ve "Havoc"'un çalışmaları büyüleyici sonuçlar ortaya çıkarmış.Yeni nesil programlama kodları sayesinde görsel açıdan etkileyici ve fiziksel açıdan dinamik dünyalar yaratarak, oyuncuyu gerçekten de bu dünyanın içindeymiş gibi hissettiren oyun,ayrıca,fiziksel kesinlik sayesinde hiçbir savaş,bir diğerine benzemiyor. Oyuncunun taktik planlarına göre savaş alanındaki binaları en uygun savaş alanını oluşturmak için yıkmak veya asker yığına haline dönüştürmek için mümkün olmaktadır. Buna ek olarak düşmanların ve mangadakilerin yapay zekası da gerçekciliği arttırmaktadır. Askerler ve düşman askerleri çatışmalar esnasında otomatik olarak korunaklı siperleri arayıp, düşmanı alt etmek için takım çalışması gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca oyunda tanklar diğer oyunlardaki gibi durdurulamaz ya da sadece belli şeyler durdurur diye bir şey yok. Tankı benetmek için birçok yol var. Bunlardan bazıları: AT'ler, bazookalar, ateş destekleri, yapışkan bombalar ve diğer tanklar. Kısacası her şey durduruyor. Oyunda skirmih modu da var. Bu modda harita ve dost-düşman sayısını kendimiz ayarlayıp savaşa biliyoruz. Oyunda düşman sadece asker ve tanklarla susturulmuyor. Topçu desteği, hava desteği ve benzeri desteklerlede katkıda buluna biliyorsunuz.

Ses[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda ses de başrolde. O kadar gerçekçi ki çok zoom yaptığınızda askerlerinizin bağırmalarını duyabiliyorsunuz. Araçları göremediğinizde bazı şartlarda seslerini duyabiliyorsunuz. Hatta daha detayına girersek Machine Gun Team(Makineli tüfek takımı)'a zoom yaptığınızda mermilerin yere düşüş sesini bile duyabiliyorsunuz. Güçlü patlamaları ya da çok gürültülü çatışmaları daha uzaktan duyabiliyorsunuz.

Takımlar ve ustalık yönleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda belli başlı iki takım var. Bunlar: Almanya ve Amerika. Almanlar daha çok ağır silahlar (tank, roket atarlar vb.) üzerinde duruyor. Amerika ise piyadeler (bazookalı askerler, çeşit çeşit piyade upgradeleri(yükseltme) vb.) üzerinde duruyor. Aman Amerika'nın piyade üzerinde durması sizi üzmesin. Bu piyadeler upgrade dediğimiz şeylerle tankları bile uçurabiliyor(bazooka, yapışkan bombalar ve benzerleri ile).

Birlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Amerika birlikleri:

Engineers: Amerika ordusunun mühendisleri ve istihkam sınıfı. Üssünüzdeki binaların yapımında ve savunma düzeneklerinin yapımından sorumludurlar.

Riflemen İnfantry: Amerika ordusunun standart askerleri.

Ranger Infantry: Bir hafif piyade özel operasyon gücüdür. M9 model roketatar ile gelirler. Cephane ödeyerek M1 Thompson makineli tabancası ile de donatabilirsiniz.

Heavy Machine Gun Squad: Amerika ordusunun ağır makineli silah grubu.

Sniper: Amerika ordusunun keskin nişancısı.

Mortar Team:Amerika ordusunun havantopu takımı.

Paratroopers: Amerika ordusunu paraşütçüleri. Cephane ödeyerek tanklara karşı etkili olmaları için geri tepmesiz top verebilirsiniz.

M10 Wolverine: Amerikan ordusuna ait tank avcısı. Ödül birimler bölümünden M18 Hellcat ile değiştirilebilir

M18 Hellcat: Amerikan ordusuna ait tank avcısı.

M4 Sherman: Amerikan ordusuna ait orta zırhlı tank.

M26 Pershing: Amerikan ordusuna ait ağır zırhlı tank. Mevcut olan 3 birlikten "Armor" birliğini seçerseniz çağırabilirsiniz.

  • Alman Birlikleri:

Pioneers:Alman ordusunun mühendisleri ve istihkam sınıfı.

Volksgrenadiers: Wehrmacht Quarters'dan çıkarlar ve standart askerdirler. Cephane ödeyerek roketatar attırabilirsiniz. Ayrıca yine cephane ödeyerek MP40 ile donatabilirsiniz.

Grenadiers: Alman ordusunun destek askerleri. Ancak Krieg Barracks isimli binadan çıkarlar. Roketatar veya MG42 hafif makineli tüfekle donatabilirsiniz.

Stormtroopers: Alman ordusunun saldırı askerleri. Mevcut olan 3 doktrinden Blizkrieg doktrinini seçerseniz çağırabilirsiniz.

Axis Sniper: Alman ordusunun keskin nişancısı. ABD ninkinden bir farkı yoktur.

MG42 Heavy Machine Gun Team: Alman ordusunun MG42 markalı ağır makineli silah grubu.

Mortar Team: Alman ordusunun havantopu grubu. Sadece menzili biraz daha fazladır.

Axis Knight's Cross Holder: Alman ordusunun taktikçi ve güçlü grubu. Knight's Cross bir madalya türüdür. Bu birlikler de çeşitli cephelerde bu madalyayı alan askerlerden karmadır. En son bina olan ve orta-ağır tankları çıkartan Panzer Command binasından çıkar.

Panther Tank: Wehrmacht'a ait ağır zırhlı(gerçekte ağır zırhlı değildir fakat oyunda ağır zırhlı olarak geçer) bir tanktır.

Stug IV: Wehrmacht'a ait bir tank destroyer ve saldırı aracı.

StuH 42: Wehrmacht'a ait bir yüksek-patlayıcılı top mermisi atabilen saldırı aracı.

Tiger Tank: Wehrmacht'a ait ağır zırhlı tank.

King Tiger: Wehrmacht'a ait ağır zırhlı tank.

Panzer IV: Wehrmacht'a ait orta zırhlı tank.

Değerlendirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun 2006 yılında en başarılı oyunu seçilirken, oyun kullanıcıları tarafından yapılan derecelendirme sonrasında %94 reyting ile gelmiş geçmiş en iyi gerçek zamanlı strateji oyunları arasında yer almıştır. Oyunun 2006'da aldığı bazı önemli ödüllere ise aşağıda yer verilmektedir.

Sistem Gereksinimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun geliştirilmiş yazılımı ve grafik motoru nedeni ile, oyuncuların PC'lerinin yüksek konfigürasyonlu makinalar olması yönünde talepkar olmakta, hem işlemci hızı hem de ekran kartı anlamında yüksek standartlarda donanıma sahip olunması, oynanabilirliği önemli seviyelerde etkilemektedir.

Minimum Sistem Konfigürasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

1.7 Ghz İntel Pentium 4 veya eşdeğer AMD işlemci

64 Mb Ekran Kartı

512 Mb RAM

Önerilen Sistem Konfigürasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

• 3.0 Ghz Intel Pentium IV veya eşiti

• 1024 MB RAM

• 512 MB NVİDİA 8500 GT GeForce Serisi Ekran kartı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IGN: Company of Heroes: Opposing Fronts Announced". web.archive.org. 9 Nisan 2007. 9 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2022.