Relic Entertainment

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Relic Entertainment
EndüstriYazılım & Programlama
KuruluşVancouver, British Columbia (1997)
KurucuAlex Garden Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkeziKanada Vancouver, British Columbia
Önemli kişilerAlex Garden, ortak kurucu Luke Moloney, ortak kurucu
Ürün
SahibiTHQ
Web sitesihttp://www.relic.com

Relic Entertainment, PC platformunda 3D gerçek zamanlı strateji oyunları üreten Kanada merkezli oyun firmasıdır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Relic, 1997 yılında Alex Garden ve Luke Moloney tarafından Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletine bağlı Vancouver şehrinde kurulmuştur. Firmanın çıkardığı ilk oyun Homeworld yüksek satış rakamlarına ulaşınca firma büyük bir prestij kazanmıştır.

Daha sonra firmanın ikinci oyunu olan Impossible Creatures, 2002 yılında Microsoft tarafından piyasaya sürüldü. Homeworld kadar dikkate alınmasa da başarılı sayıldı.

Eylül 2003, Homeworld 2 raflardaki yerini aldı. Grafiklerdeki yenilikler ve oynanış ile ilgili değişiklikler ilgi çekici görünse de genel olarak serinin ilk oyunu kadar etkileyici bulunmadı.

27 Nisan 2004, yayıncı THQ ile 10 milyon $ karşılığı anlaşma imzalayan Relic, 20 Eylül 2004'te başarılı sayılabilecek Warhammer 40,000: Dawn of War oyununu piyasaya çıkardı. Dawn of War başarısının ardından Relic, 19 Eylül 2005'te Winter Assault adında bir ek paket çıkardı.

Relic 13 Mart 2006 tarihinde ilk ve tek konsol oyunu The Outfit'i çıkardı. Oyun tek-kişilik oyun modu yüzünden büyük eleştirilere maruz kaldı.

11 Eylül 2006 ise Relic için bir dönüm noktası oldu. II. Dünya Savaşı'nı konu edinen, Essence Engine ve Havok oyun motorlarını kullanan Company of Heroes oyun piyasasını sarstı. Company of Heroes devrim niteliğindeki yeni nesil grafik efektleri, dinamik ışıklandırma teknikleri ve kolay oynanış özelliği ile RTS türüne birçok yenilik getirdi. Oyun birçok eleştirmen tarafından olumlu not aldı ve birçok ödül kazandı.

Kısa bir süre sonra 9 Ekim 2006'da Dawn of War 'ın ikinci ek paketi Warhammer 40,000: Dawn of War: Dark Crusade'i piyasaya süren Relic, 24 Eylül 2007'de ise Company of Heroes'un tek başına çalışabilen ek paketi Company of Heroes: Opposing Fronts ile bir kez daha RTS severleri kendine hayran bıraktı.

Son zamanlarda Dawn of War için üçüncü ek paket Warhammer 40,000: Dawn of War: Soulstorm piyasaya süren Relic 2008'in son çeyreğinde ve 2009'a çıkaracağı oyun projeleri üzerinde çalışmaktadır.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]