Colonization

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Colonization Posteri

Colonization Sid Meier ve Microprose Corp. birlikte 1994 yılında hazırladığı ekonomi ve savaş stratejisinin birlikte kullanabildiğiniz bilgisayar oyunudur. Oyun Amerika'nın Avrupa milletleri tarafından kolonileştirilmesini konu alır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuna Fransa, İngiltere, İspanya ve Hollanda'dan birini seçerek başlarsınız. Amaç, size verilen gemi ile Amerika kıtasına gitmek, orada bir koloni kurmak, daha sonra o kolonide ürettiğiniz malları satıp zenginleşmek, bu arada etraftaki yerli kabileleri ve diğer Avrupalı kolonicileri imha etmektir. Bir süre sonra o kadar güçlenirsiniz ki, mesela İngiltere'yi oynuyorsanız İngiltere kralına başkaldırıp bağımsızlığınızı ilan edebilirsiniz.

Oyunun kapsamlı bir ekonomik modeli vardır. Örneğin, koloninizin etrafındaki ağaçları kesip odun olarak satabilirsiniz ama odun ucuz olduğu için çok para kazanamazsınız. Onun yerine bir kâğıt fabrikası kurup odunları kağıda çevirirseniz çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Tabi bunun için para ödeyip Avrupa'dan kâğıt fabrikasında çalışabilecek işçi getirmeniz gerekir.

Avrupa'dan düzenli olarak kolonilerinize belli mesleklerde kolonistler gelir. Örneğin ağaç kesmek için oduncuya, maden çıkartmak için madenciye ihtiyacınız vardır. Bunun yanı Avrupa'dan bazen de suçlular gelir. Kolonilerinize okul kurabilirsiz ve o okulda suçluları eğiterek onları oduncu, madenci, politikacı ve hatta asker yapabilirsiniz.

Savaş oyunda önemli bir yer tutar. Savaşmak için askere ihtiyacınız vardır. Askerleri Avrupa'dan satın alabilirsiniz ama bu çok pahalıya patlar. Onun yerine askerleri kendiniz üretmeniz daha iyi bir yöntemdir ama bunun için kuvvetli bir ekonomiye ihtiyacınız vardır. Birkaç madenci demir madeni çıkarır, sonra o madenler demircilerde işlenir, işlenmiş demirler de silah atölyelerinde tüfeğe çevrilir. Üretilen bu tüfekler kolonistlere dağıtılarak sıradan vatandaşlar askere çevrilebilir. Askerleri kullanarak rakip oyuncuların kolonilerine saldırabilir ve oraları ele geçirebilirsiniz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]