Coşkun Can Aktan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Coşkun Can Aktan (d. 25.01.1963) Türk akademisyen. Sosyal bilimlerin muhtelif alanlarındaki eserleri ile tanınmış bilim insanı. Sosyal Bilimler Araştırmaları Derneği (SOBİAD) Yönetim Kurulu Başkanı.

1979 yılında Ankara Maliye Okulu ’ndan mezun oldu. Lisans ve lisans-üstü eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı. Yükseköğretim Kurulu eğitim bursu ile doktora tez çalışmalarını 1987-1989 yılları arasında Nobel Ekonomi Ödülü sahibi James M. Buchanan’ın direktörlüğünü yaptığı Kamu Tercihi Araştırma Merkezi’nde (Center for Study of Public Choice, George Mason University) sürdürdü.

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ve Friedrich Naumann Vakfı’nın araştırma bursu ile Almanya’da Albert Ludwigs Üniversitesi (Freiburg Üniversitesi) Ekonomi Politikası Enstitüsü’nde; İngiliz Kültür Heyeti (British Council) araştırma bursu ile Edinburgh Üniversitesi, Uluslararası Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde (İskoçya-Birleşik Krallık) ; Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) araştırma bursu ile Los Angeles’teki California Üniversitesi (University of California of Los Angeles:UCLA) Ekonomi Departmanı’nda misafir araştırmacı olarak çalışmalar yaptı.

Muhtelif kitapları İMKB, SPK, TÜSİAD, TİSK, MESS, TÜGİAD, EGİAD, TOSYÖV, Arı Düşünce ve Toplumsal Gelişim Derneği, Hak-İş Konfederasyonu, T. Haber İş Sendikası vb. resmi ve sivil organizasyonların yayınları arasında yer aldı. Ayrıca yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda araştırma makaleleri yayınladı.

Halen Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ’nde görev yapmaktadır.

Profesör Aktan birçok uluslararası ve ulusal konferansın kuruculuğunu ve başkanlığını üstlenmiştir:

International Conference on Social Sciences (ICSS) http://www.icssconference.net

International Conference on Business, Management, Economics and Finance (ICBMEF) http://www.icbmefconference.net

International Conference on Economics and Finance (ICEF) http://www.icefconference.net

International Conference on eBusiness and eGovernment (ICEBEG) http://www.icebeg.net

Hukuk ve İktisat Forumu (HİF) http://www.hukukiktisatforumu.net

Yönetim ve Ekonomi Bilimleri Konferansı (YEBKO) http://www.yebko.net

Eğitim

Lisans (Dokuz Eylül Üniversitesi), 1980 Yüksek Lisans / M.A. (Dokuz Eylül Üniversitesi), 1984 Doktora / Ph.D. (Dokuz Eylül Üniversitesi, Doktora tez çalışmalarını 2 yıl süreyle ABD'nde Center for Study of Public Choice, George Mason University sürdürdü) , 1990

İlgi Alanları

Kamu Tercihi / Kamu Ekonomisi / Kurumsal İktisat / Politik İktisat


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]