Ciguli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ciguli
Genel bilgiler
Doğum adı Angel Jordanov Kapsov
Doğum 1957 Hasköy, Bulgaristan
Ölüm 31 Ekim 2014 (57 yaşında)
Sofya, Bulgaristan
Müziğe başladığı yer Çingene, Bulgar, Türk
Tarzlar Roman müziği
Etkin yılları 1998 - 2014
Resmî sitesi www.ciguli.net
Önemli çalgılar
Akordeon

Ciguli resmi adıyla Angel Jordanov Kapsov (d. 1957 ; Hasköy - ö. 31 Ekim 2014 ; Sofya), Hasköy doğumlu müzisyen ve akordiyon virtüözü.[1] Asıl adı Ahmet'tir.[1]

O yıllarda Bulgaristan'da uygulanan İslamî ve Türkçe isimlere yönelik yasaklama ve baskı nedeniyle[kaynak belirtilmeli] ailesi Ahmet ismini kayıtlara geçememiş, ancak kullanmaya devam etmiştir. [2] Akordeonu çok hızlı ve kıvrak çaldığından ötürü, Bulgaristan'da o yıllarda çok popüler olan, Sovyet AvtoVAZ firmasının ürettiği VAZ-2101 model sedan arabanın daha çok bilinen adı olan Ciguli (İngilizce: Zhiguli) adıyla anılmaya başlamıştı[3] (Bu otomobil tıpkı Murat 124 gibi İtalyan Fiat 124'ün bir kopyasıydı).

Beş çocuklu bir ailenin çocuğu olan müzisyenin babası Hüseyin hamallık yapardı, annesi ise süpürgeci idi. Babası 1972 yılında vefat edince, ailesinin geçimini üstlenmek zorunda kalmıştır.

1974'de Ayten isimli hemşehrisiyle evlenmiştir. Eşi Ayten hanım, tütün ve çimento fabrikalarında çalışmıştır. Bu hanımdan İbrahim ve Ferdi isimli oğulları doğmuştur.

Türkiye'ye gelmesinde asıl etken olan ağabeyi İbrahim kalp krizinden vefat etmiştir.

31 Ekim 2014 tarihinde Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki bir hastanede akciğerlerinde yaşanan sorundan dolayı ameliyata alınmış olup aldığı narkozun etkisinden çıkamayarak saat 21:00'de vefat etmiştir. Cenazesi memleketi Hasköy'de toprağa verilmiştir.[4]

Müzik ve Sahne Yaşantısı[değiştir | kaynağı değiştir]

11 yaşından beri düğünlerde ve eğlence yerlerinde akordiyon çalan sanatçının ilkokul 7. sınıfa kadar okula gittiği[1] ve lise mezunu olduğu [1]husunda ihtilaflı bilgiler mevcuttur. Türkiye'ye 1990 yılında geldi.

1991 yılında Çakıl Gazinosu'nda Hülya Avşar'a akordeon çalarak gazino hayatıyla tanıştı.

Kumkapı meyhanelerinde çalışmaktayken dikkatleri üzerine çekmeye başladı. 1993 yılında bir albüm yaptı, ancak albümü beğenmediği için sahiplenmedi ve promosyon amaçlı klipte kadın rolüne girmesi istendiği için bir video klip de çekmedi.[kaynak belirtilmeli]

1998 yazında İzmir Fuarı'nda sahnede İbrahim Tatlıses ve Sibel Can'ın arkasında çaldı. İki sanatçının da sahne programı sırasında sergilediği renkli şovlarla adını müzik camiasında duyurdu.

1999 yılının Ocak ayında çıkardığı Binnaz adlı parçayla uzun süre gündemde kaldı. Horozum albümünü 2000 yılında çıkarttı.

Aziz İzzet Binici ile 1998 yılında çekilen "Bizim Sokak" dizisinde rol aldı.

Ali Atay yönetmenliğinde çekilen Limonata filminde de rol almıştır.Bu film 24 Nisan 2015 de vizyona girecektir.

Ayrıca sanatçı 6. Kral TV Video Müzik Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülüne layık görülmüştür.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]