Ciconia boyciana

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Ciconia boyciana
Oriental Stork marugame kagawa.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Ciconiiformes (Leyleksiler)
Familya: Ciconiidae (Leylekgiller)
Cins: Ciconia
Tür: C. boyciana
Ciconia boyciana
Swinhoe, 1873

Ciconia boyciana leylekgiller (Ciconiidae) familyasından Doğu Asya'da yaşayan büyük ve uzun bacaklı bir kuş türü. Daha önceden Ciconia ciconia (leylek) türünün alt türü olarak sınıflandırılmaktaydı. Bilimsel adı Robert Henry Boyce'a ithaf edilmiştir.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu leylek türünün kanat tüyleri siyah diğer tüyleri ise beyaz renklidir. Leylek ile çok yakın akrabadır ve büyük benzerlikler taşır. Tipik olarak leylekten daha büyüktür. Boyu 100 ila 129 cm, kanat açıklığı 2,29 m ve ağırlığı 2,8 ila 5,9 kg arasındadır.[1][2] Daha yaygın olan kuzeni leyleğin aksine C. boyciana'nın gözlerinin etrafında kırmızı bir deri bulunur ve irisi beyazımsı gagası da siyahtır. Hem erkek hem dişi benzer renkte tüylere sahiptir. Dişiler erkeklerden kısmen daha küçük yapılıdır. Genç kuşların gagaları turuncu renklidir.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceleri Japonya, Çin, Kore ve Rusya'da bulunan C. boyciana'nın türü Japonya ve Kore'de tükenmiştir. Ancak 40 yıl aradan sonra ilk defa Mayıs 2007'de bir yavrunun doğada görüldüğü bildirilmiştir. Bu yavru esaret altında yetiştirilen bir çiftin yavrusudur.[3]

Davranışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üreme döneminden sonra eylül ayında Çin'in doğusuna göçen kuşlar Mart ayında geri dönerler. Üreme dönemi dışında yalnız olarak yaşayan C. boyciana balıklar, kurbağalar, böcekler, küçük kuşlar, sürüngenler ve kemirgenlerle beslenir. Dişi genellikle iki ila altı arası yumurta yumurtlar.

Korunma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam alanı azalması ve aşırı avlanma nedeniyle Ciconia boyciana Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından tehlikedeki türler arasında sınıflandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hancock (1992). Storks, Ibises and Spoonbills of the World. Princeton University Press. ISBN 978-0-12-322730-0. 
  2. ^ John B. Dunning Jr., (Ed.) (1992). CRC Handbook of Avian Body Masses. CRC Press. ISBN 978-0-8493-4258-5. 
  3. ^ Jackson, Steve (20 Mayıs 2007). "Endangered white storks hatch egg". BBC News. 11 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2012.