Ciconia boyciana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ciconia boyciana
Korunma durumu: Tehlikede (EN)
Oriental Stork marugame kagawa.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Ciconiiformes (Leyleksiler)
Familya: Ciconiidae (Leylekgiller)
Cins: Ciconia
Tür: C. boyciana
Binominal adı
Ciconia boyciana
Swinhoe, 1873
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Ciconia boyciana ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Ciconia boyciana ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Ciconia boyciana leylekgiller (Ciconiidae) familyasından Doğu Asya'da yaşayan büyük ve uzun bacaklı bir kuş türü. Daha önceden Ciconia ciconia (leylek) türünün alt türü olarak sınıflandırılmaktaydı. Bilimsel adı Robert Henry Boyce'a ithaf edilmiştir.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu leylek türünün kanat tüyleri siyah diğer tüyleri ise beyaz renklidir. Leylek ile çok yakın akrabadır ve büyük benzerlikler taşır. Tipik olarak leylekten daha büyüktür. Boyu 100 ila 129 cm, kanat açıklığı 2,29 m ve ağırlığı 2,8 ila 5,9 kg arasındadır.[1][2] Daha yaygın olan kuzeni leyleğin aksine C. boyciana'nın gözlerinin etrafında kırmızı bir deri bulunur ve irisi beyazımsı gagası da siyahtır. Hem erkek hem dişi benzer renkte tüylere sahiptir. Dişiler erkeklerden kısmen daha küçük yapılıdır. Genç kuşların gagaları turuncu renklidir.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceleri Japonya, Çin, Kore ve Rusya'da bulunan C. boyciana'nın türü Japonya ve Kore'de tükenmiştir. Ancak 40 yıl aradan sonra ilk defa Mayıs 2007'de bir yavrunun doğada görüldüğü bildirilmiştir. Bu yavru esaret altında yetiştirilen bir çiftin yavrusudur.[3]

Davranışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üreme döneminden sonra eylül ayında Çin'in doğusuna göçen kuşlar Mart ayında geri dönerler. Üreme dönemi dışında yalnız olarak yaşayan C. boyciana balıklar, kurbağalar, böcekler, küçük kuşlar, sürüngenler ve kemirgenlerle beslenir. Dişi genellikle iki ila altı arası yumurta yumurtlar.

Korunma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam alanı azalması ve aşırı avlanma nedeniyle Ciconia boyciana Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından tehlikedeki türler arasında snıflandırılmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hancock (1992). Storks, Ibises and Spoonbills of the World. Princeton University Press. ISBN 978-0-12-322730-0. 
  2. ^ John B. Dunning Jr., (Ed.) (1992). CRC Handbook of Avian Body Masses. CRC Press. ISBN ISBN 978-0-8493-4258-5 |isbn= değerini kontrol edin: invalid character (yardım). 
  3. ^ Jackson, Steve (20 Mayıs 2007). "Endangered white storks hatch egg". BBC News. 11 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2012.