Ciconia episcopus

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Ciconia episcopus
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Ciconiiformes (Leyleksiler)
Familya: Ciconiidae (Leylekgiller)
Cins: Ciconia
Tür: C. episcopus
Ciconia episcopus
Boddaert, 1783

Ciconia episcopus, leylekgiller (Ciconiidae) familyasından büyük ve uzun bacaklı bir kuş türü. Bilimsel adı Hristiyan din adamları tarafından giyilen siyah ve beyaz giysilerden gelmektedir.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik olarak 85 cm boyunda büyük bir kuştur. Genel olarak siyah tüylüdür ancak boynu ve karnının altı beyaz renklidir. Üst tüyler koyu yeşil, göğüs ve karın mor tondadır. Uzun bacakları kızıl, kalın gagası siyahımsıdır. Erkek ve dişi birbirine benzer. Genç kuşlar erişkinlerin daha soluk olan renk tonlarına sahiptir. Afrika'da yaşayan alt tür C. e. microscelis'in kafası genel olarak siyahtır ancak Asya'da yaşayan C. e. episcopus alt türünün kafasu beyazdır ve gözlerinin çevresinde koyu bir alan bulunur. Doğu Endonezya'da ise üçüncü alt tür C. e. neglecta bulunur.

Dağılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan'dan Endonezya'ya kadar olan bölgede Asya'da ve Afrika'da bulunur. Göçmen olmayan bu kuş ağaçlık sulakalanlarda yaşar.

Hindistan'da uçarken

Davranışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Leylekgiller familyasında bulunan tüm kuşlar gibi boynunu ileri doğru uzatarak uçar. Hava termallerinden faydalanarak süzülürek uçarlar. Ormanda ağaçların üzerine büyük ve çalılardan oluşan yuva yapar. Bir kerede 2 ila 5 yumurta yumurtlar. Genellikle sessiz olan bu leylek türünün erişkinleri bazen yuvada karşılaştıklarında gagalarını birbirine çarparak ses çıkartırlar. Amfibiler, küçük kertenkeleler ve büyük böceklerle beslenirler.