Christopher Stevens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christopher Stevens

John Christopher "Chris" Stevens (d. 18 Nisan 1960, Grass Valley, Kaliforniya – ö. 11 Eylül 2012, Bingazi), Haziran 2012-Eylül 2012 tarihleri ​​arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin Libya Büyükelçisi olarak görev yapan Amerikalı diplomat ve avukat.

11 Eylül 2012 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Bingazi Başkonsolosluğuna düzenlenen saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

Gençliği ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Kaliforniya'da büyüdü. Ailesi 1970'li yılların başında boşandı. Babası yeniden evlendi ve Christopher'ın babasının ikinci evliliğinden bir üvey kız kardeşi vardı; annesi 1976 yılında Marin Senfoni Orkestrası başlayan bir çellist idi. Genç Stevens, Pioneer İlköğretim Okuluna gitti. 1977 yaz aylarında ABD - İspanya AFS Kültürlerarası Programları değişim öğrencisi oldu ve daha sonra 1978 yılında Piedmont Lisesi'nden mezun oldu; 1982 yılında California, Berkeley Üniversitesi'nde tarih okudu ve aynı zamanda Alpha Tau Omega'nın bir üyesiydi. 1983 yılından itibaren 1985 yılına kadar Fas'ta bir Barış Kolordusuna gönüllü olarak İngilizce öğretti. 1989 yılında California Üniversitesi Hukuk Hastings College'dan mezun oldu. Christopher Stevens İngilizce, Arapça ve Fransızca konuşabilmekteydi.

Önce ABD Dışişleri Hizmet katılmadan, Washington, DC merkezli bir uluslararası ticaret avukatı oldu. 26 Ocak 1990 tarihinde Kaliforniya Eyaleti Barosunun aktif bir üyesi olarak kabul edildi, daha sonra 1 Ağustos 1991 tarihinde etkin olma durumu devam etti ve ölümüne kadar bir inaktif üyesi olarak kaldı.

ABD Dışişleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stevens, 1991 yılında ABD Dışişleri Hizmetine katıldı. Bu görevlerin içinde: Kudüs'te Siyasi Bölüm Şefi, Şam'da siyasi memur, Kahire / konsolosluk siyasi memuru ve konsolosluk / Riyad'da ekonomi memuru. Büyükelçi Stevens Washington'da, Taraflı Nükleer ve Güvenlik İşleri Dairesi Müdürü olarak görev yaptı. Pearson Fellow ile Senato Dış İlişkiler Komitesi; Siyasi İşlerden Sorumlu Sekreter özel asistanı; İran'da büro memuru; Yakın Doğu İşleri Bürosu ve personel asistanı olarak görev yaptı.

Christopher Stevens iki kez önceden Libya'da görev yapmıştı: Misyon Başkan Yardımcısı (2007 ve 2009) gibi ve Libya devrimi sırasında Ulusal Geçiş Konseyi'nde (Mart 2011-Kasım 2011) Özel Temsilcisi olarak görev yaptı. Libya'ya ABD Büyükelçisi olarak Mayıs 2012'de Trablusgarp'a geldi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Christopher Stevens, Pakistan'da Lewis Raphel'in 1988'deki uçak kazasından bu yana görev başında ölen ilk ABD büyükelçisi oldu. Stevens görev doğrultusunda öldürülen sekizinci ABD Büyükelçisidir. 11 Eylül 2012 tarihinde ABD'nin Libya'nın Bingazi şehrinde bulunan konsolosluğuna düzenlenen saldırıda, ABD Büyükelçisi J. Christopher Stevens ve üç büyükelçilik çalışanı öldürülmüştür. El Cezire televizyonunun İnternet sitesi, Libya güvenlik güçlerine dayanarak Stevens'ın, saldırganların çıkardığı yangın sırasında, yanındaki iki güvenlik görevlisiyle birlikte, dumandan zehirlenerek hayatını kaybettiğini duyurdu.[1] 15 Eylül'de bu saldırıyı El-Kaide'nin üstlendiği bildirildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.turkiyegazetesi.com/news/22522/abd_elcisi_olduruldu.aspx
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2012.