Chialingosaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Chialingosaurus
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Hayvanlar (Hayvanlar)
Şube: Kordalılar (Kordalılar)
Sınıf: Sürüngenler (Sürüngenler)
Üst takım: Dinosauria
Takım: Ornithischia
Alt takım: Thyreophora
İnfra takım: Stegosauria
Familya: Stegosauridae
Cins: Chialingosaurus
Young, 1959
Tür: Kuani
Binominal adı
Chialingosaurus kuani
Young, 1959

Chialingosaurus (Chialing kertenkelesi), Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan Geç Jura Devri yataklarından Yukarı Shaximiao Formasyonu'nda bulunmuş Kentrosaurus'lara benzer stegosaur cinsi bir dinozordur.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulunduğu devir onu stegosaurların en eski türlerinden biri yapar, yaklaşık 160 milyon yıl öncesinde yaşamıştır. Bilim insanları Chialingosaurus'un otobur olduğunu ve yaşadığı süreçte bol miktarda yetişen eğrelti otu ve bir tür palmiye cinsi olan cycas ile de beslendiğini düşünmektedir. İsmini Çin'in güneyinde bulundan Chialing nehrinden almıştır. Boyu 4 metreye, yüksekliği 1,5 metreye, ağırlığı ise 150 kilograma ulaşabilir, önceki stegosaurlara göre biraz daha küçük boyuttadır.

Keşfi ve türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Chialingosaurus, jeolog Kuan tarafından 1957 yılında, Quxian bölgesinde bulunmuştur. Chialingosaurus'un bulunan fosil kalıntıları çok eksik olmasına, hatta bu kalıntıların genç bir bireye ait olmasına rağmen, dinozor, kalıntılar bulunduktan 2 yıl sonra paleontolog C. C. Young tarafından tanımlanmıştır.[1] 1969 yılında, Rodney Steel Chialingosaurus'un öteki stegosaurların erken atası olabileceğini belirtir fakat incelenen örneğin türü, Chialingosarus kuaninin bulunan tek iskelet parçası oluşu, orijinal materyale 1978 yılında “Chongqing Yerel Müzesi” tarafından eklemeler yapılmış olması bu kanının geçerliliğini güçleştirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maidment, Susannah C.R. (2006). "A review of the Late Jurassic stegosaurs (Dinosauria, Stegosauria) from the People's Republic of China". Geological Magazine. 143 (5), s. 621–634. doi:10.1017/S0016756806002500. Erişim tarihi: 29 Haziran 2008. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]