Cevizli, Kartal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cevizli
Kartal'ın İstanbul'daki konumu
Kartal'ın İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Kartal
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 35,857 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34865
Alan kodu 216
Plaka kodu 34

Cevizli. Kartal ilçesinin en batısında bulunan TEKEL Fabrikasıyla meşhur mahalledir. Mahalle kara yolu ile diğer şehirlere, minibüs yolu ile de diğer ilçe ve mahallelere bağlanır. Mahalle pek yakında metro istasyonuna kavuşacaktır. Mahalle sınırı içinde, İstanbul Halk Ekmek fabrikası, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Koşuyolu Kalp ve Damar Hastanesi, Ören Bayan ip fabrikası, Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul bölge müdürlüğü, İller Bankası 1. Bölge müdürlüğü, Ford Otosan yedek parça merkezi, Anadolu Adalet Sarayı bulunmaktadır. Ayrıca mahallenin sınırları içerisinde Anadolu yakasının tüm adliyelerinin birleştiği dünyanın en büyük adalet sarayı da bulunmaktadır.

Mahallede şu okullar bulunur: Cevizli Ortaokulu, Gürbüz Bora İÖO, Mahmut Kemal İnal Ortaokulu, Çakabey İÖO, Kartal Anadolu Lisesi, Sabiha Gökçen Anadolu Kız Meslek Lisesi, Kartal Cevizli İmam Hatip Anadolu Lisesi.

Cevizli Semti Kadıköy-Gebze metro hattının yapılmaya başlamasıyla birlikte semt hızla gelişmeye başlamış Dünyanın en büyük adliyesinin de yapılması buna katkı sağlamıştır. Semtteki gayrimenkul değerlerinde gözle görülür bir artış yaşanmasıyla birlikte büyük inşaat firmalarıda semte büyük yatırımlar yapmışlardır.