İçeriğe atla

Caspar David Friedrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Caspar David Friedrich
Gerhard von Kügelgen tarafından yapılmış portresi (1810–20)
Genel bilgiler
Doğum adıCaspar David Friedrich
Doğum5 Eylül 1774(1774-09-05)
Greifswald, Almanya
Ölüm7 Mayıs 1840 (65 yaşında)
Dresden, Almanya
UyrukAlman
AlanıResim
Katıldığı akımlarRomantizm, Yeni Nesnellik
Ünlü yapıtlarıDeniz Kenarında Keşiş
Hayatın Evreleri
İmzası

Caspar David Friedrich (5 Eylül 1774, Greifswald - 7 Mayıs 1840, Dresden) 19. yüzyılda yaşamış bir Alman ressamdır. Resimleri özellikle peyzaj cinsindendir. Çalışmalarında Romantizm akımının etkisi altında kalmıştır. Özellikle kariyerinin orta dönemlerindeki alegori peyzajları ile ünlüdür. Bu çalışmalarında karanlık silüetler, sabah sisi ve kıraç ağaçlar önemli derecede yer almaktadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Friedrich, Almanya'nın Baltık kıyılarına bakan ve o zaman İsveç yönetiminde olan Pomeranya'da, Greifswald kentinde, orta sınıf bir ailede 5 Eylül 1774'te doğdu. Erken yaşlardan itibaren ölüme aşina olarak trajik bir çocukluk geçirdi. Annesini yedi yaşındayken kaybetti. Daha sonraki yıllarda üç kardeşini birkaç yıl arayla kaybetti. Bunlardan en trajik olanı ve daha sonraki eserlerinde etkisini hissettirdiği düşünülen, erkek kardeşinin onu buzlu bir gölde kurtarmaya çalışırken boğulması oldu.

Çizime erken yaşlarda ilgi gösteren Friedrich, 1790 yılında Greifswald Üniversitesinde Johann Gottfried Quistorp’tan özel dersler almaya başladı. Quistorp öğrencisine dışarıda resim yapmayı da öğreterek erken yaşlarda manzaralara karşı ilgisini artırdı. Ancak onun manzara resmini temel alan bir kariyer izlemesinde ilahiyatçı Ludwig Gotthard Kosegarten ile tanışması oldu. Kosegarten doğanın Tanrının bir yansıması olduğunu söylüyordu.

Dört yıl sonra Kopenhag Akademisine girdi. Burada antik eserler üzerine çalışıp kopyalarını çiziyordu. Kopenhag’da kraliyet resim galerisinde 17. yüzyıl Hollanda manzara resimleri üzerine çalışma fırsatı yakaladı. Akademideki öğretmenleri Christian August Lorentzen ve manzaracı Jens Juel idi. Lorentzen ve Juel Sturm und Drang hareketinden etkilenmişti ve neoklasik ve erken dönem romantik eserler veriyorlardı.

Friedrich 1798'de Dresden’e kalıcı olarak yerleşti. İlk önemli tablosu 1807 yılında tamamladığı Dağlardaki Haç (Tetschen Altar) adlı eseridir. 1810 yılında iki resminin Prusya Veliaht Prensi tarafından satın alınması üzerine Berlin Akademisine üye seçildi. Ancak Friedrich’in kendine özgü tarzı, akademi dışı olarak görülüyordu. 1816’da Dresden Sanat Akademisine üye seçildi ve 1824 yılında yardımcı profesör unvanı aldı. Ancak akademinin manzara resmi departmanına başkan seçilemedi. 1818 yılında evlendi ve bu evlilikten üç çocuğu oldu. Aynı yıl en önemli eseri olarak görülen Bulutların Üzerinde Yolculuk adlı tabloyu tamamlamıştı.

1820’lerde romantizmin terk edilmesiyle ünü azalmaya başlamıştı. Bu tarihlerde fakirleşmiş ve arkadaşları tarafından yalnız ve içe kapanık olarak tanımlanıyordu. Aynı zamanda eserlerinde de giderek bir karamsarlık kendini gösteriyordu. 1835 yılında felç geçirdi ve resim yapma yeteneği önemli ölçüde zarar gördü. Yağlıboya ve suluboya kullanamasa da sepya resimler yapmaya ve eski taslakları üzerinde çalışmaya devam etti. 7 Mayıs 1840’ta Dresden’de öldü.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Masters of Art - Caspar David Friedrich (İngilizce). Delphi Classics. 2016. s. 431. 
  2. ^ Angelo Walter - Caspar David Friedrich (Almanca). Henschelverlag Kunst und Gesellschaft DDR-Berlin. 1985. s. 76. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]