Bulutların Üzerinde Yolculuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulutların Üzerinde Yolculuk
Sanatçı Caspar David Friedrich
Yıl 1818
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 98,4 cm × 74,8 cm (387 in × 294 in)
Konum Kunsthalle Hamburg, Hamburg

Bulutların Üzerinde Yolculuk[1] ya da Sis Denizinde Amaçsızca Dolaşan Adam[2] (Almanca: Der Wanderer über dem Nebelmeer), Alman romantik ressam Caspar David Friedrich tarafından 1818'de çizilen yağlı boya tablo. Tablo şu anda, Almanya'nın Hamburg kentindeki Kunsthalle Hamburg'da sergilenmektedir.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön planda genç bir adam kayalık bir uçurum kenarında, sırtı izleyiciye dönük biçimde dikilmektedir. Koyu yeşil bir palto giymiştir ve sağ elinde bir baston tutar.[3] Saçları rüzgarda dalgalanmakta olan adam, kalın bir sis örtüsüyle kaplı olan göz alıcı manzarayı izlemektedir. Resmin orta bölümünde, adamın üzerinde dikildiğine benzer başka kayalıklar, sisten fışkırır gibi görülmektedir.[4] Sis halkalarının arasındaki bu tepeliklerde ormanlar vardır. Uzakta görülen dağlar, batıdan doğudaki düzlüklere doğru alçalmaktadır. Bunun ötesinde, her yeri kaplayan sis sonsuza doğru uzar, ufukla birleşerek bulutlu gökyüzüne karışır.[3]

Tabloda, Saksonya ve Bohemya'da bulunan Elbsandsteingebirge dağlarının birçok farklı özelliği birlikte yer alır. Ressamın genel çalışma şekli çerçevesinde, sahada çizilen eskizler, stüdyoda bu tablonun kompozisyonunun oluşturulmasında kullanılmıştır. Arka planda sağ tarafta Zirkelstein görülür. Sol arka taraftaki dağ ise Rosenberg ya da Kaltenberg olabilir. Bunun önündeki kayalık grup, Rathen'deki Gamrig'i temsil eder. Adamın üzerinde dikildiği kayalar ise Kaiserkrone üzerindeki bir grup kayalıktır.[5]

Rügen Kayalıkları, Museum Oskar Reinhart am Stadtgarten, Winterthur, İsviçre. Bu tablo ile Bulutların Üzerinde Yolculuk arasında kayda değer benzerlikler bulunur.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulutların Üzerinde Yolculuk romantik stilin, özelde ise Friedrich'in kendi tarzının tam bir örneğidir.[6] Ressamın Rügen Kayalıkları ve Buzda Gemi Enkazı isimli tablolarıyla benzerlikler gösterir.

Carl Gustav Carus , Dağ Başındaki Gezgin. Carus Friedrich'in arkadaşı ve öğrencisiydi. Eser Bulutların Üzerinde Yolculukla paralellikler gösteriyor.

Gorra'nın yorumuna göre tablonun temel mesajı, adamın sis denizinin kasvetine bakışıyla temsil edilen Kantvari "kendi üzerine düşünme" eylemidir.[4] Dembo'ya göre ise, resimdeki adamın gezinti yapmakta oluşu, bilinmeyen geleceğe dair bir metafordur.[7] Gaddis'e göre adamın uçurumun tepesindeki duruşu bir çelişki içerir: Bu duruş adamın manzara üzerindeki hakimiyetini temsil edebileceği gibi, insanın bu manzara içindeki önemsizliğini de vurguluyor olabilir.[3]

Tablonun anlamı, Almanca özgün ismi olan Wanderer über dem Nebelmeer'in nasıl yorumlanacağına göre de değişebilir. Buradaki wanderer sözcüğü, amaçsızca dolaşan kişi ya da doğa yürüyüşçüsü anlamlarına gelebilir. İlk anlama göre resimdeki adam kaybolmuş olabilir. İkinci anlama göre ise önceden belirlediği bir yere gitmekte olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eco, Umberto (2006). "Doğada Yücelik". Güzelliğin Tarihi. Doğan Kitap. ss. 282-283. ISBN 975-293-420-X. 
  2. ^ Farthing, Stephen (2007). "Ondokuzuncu Yüzyıl". Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim. Caretta Yayıncılık. s. 367. ISBN 978-975-92722-9-6. 
  3. ^ a b c Gaddis, John Lewis (2004). The Landscape of History. Oxford University Press US. ss. 1-2. ISBN 0-19-517157-8. 
  4. ^ a b Gorra, Michael Edward (2004). The Bells in Their Silence. Princeton University Press. ss. xi-xii. ISBN 0-691-11765-9. 
  5. ^ K.-L. Hoch: Caspar David Friedrich und die böhmischen Berge. Dresden 1987
  6. ^ Gunderson, Jessica (2008). Romanticism. The Creative Company. s. 7. ISBN 1-58341-613-7. 
  7. ^ Dembo, Ron S. (2001). The Rules of Risk. Andrew Freeman. John Wiley and Sons. s. 10. ISBN 0-471-40163-3. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]