İçeriğe atla

Pilaster

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sidney, Ohio'dan bir örnek

Pilaster, sütunce ya da sütunçe, mimaride duvara yapışık sütun şeklinde kullanılan bir inşaat tekniğidir. Yapılarda süs öğesi olarak kullanılır. Dört köşeli sütun, duvara yapışık sütun şeklinde dikey olarak sütunun yarısının duvara gömme haliyle uygulanmasıdır. Bazı durumlarda pilaster yarı yuvarlak şekilde de uygulanabilir.

Genellikle binaların önyüzünde (cephe) birbirine geçik düşey sütunlarla uyum halinde, görsellik yaratmak için kullanılır. Bazı durumlarda kapı veya pencerelerin yanlarında süs amaçlı olarak da kullanılabilir.

Antik Roma ve Antik Yunan mimarisinde ve İtalyan Rönesansı döneminde yaygın olarak kullanılmıştır. New York'ta yer alan Carnegie Hall'da uygulanmış olup Almanya, İspanya, İtalya, Hindistan gibi birçok farklı medeniyetlerde rastlanabilmektedir. Rönesans döneminde veya Yunan Uyanışı dönemlerinde de oldukça yaygın olarak kullanılmıştır.

Leone Battista Alberti'nin pilaster tekniğini yapılarda uygulama tekniğini inceleyen Rudolf Wittkower, pilaster için şu tanımı yapmıştır:

“Pilaster, sütundan duvara geçiş aşaması için son derece akıllı bir uygulama tekniğidir. Üç boyutlu şeklini ve taşıyıcılığını yitirmiş sütun olarak da tanımlanabilir.”

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]