Ambulans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cankurtaran (araç) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Türkiye'ye özgü şekilde giydirilmiş ambulans.
Türkiye'ye özgü şekilde giydirilmiş ambulans.
 
Türkiye'ye özgü şekilde giydirilmiş ambulans.
Bir ambulans uçak.
Bir ambulans sireni
Bir ambulans sireni

Ambulans ya da cankurtaran, hastaneler arasında ya da hastaneye ulaştırmak amacıyla hasta veya yaralı taşımaya yarayan bir çeşit özel donanımlı motorlu araç.

Ambulans sözcüğü Türkçeye İngilizce Ambulance sözcüğünden geçmiştir. Kelimenin kökeni Latince ambulare'dir ve yürümek ya da hareket etmek anlamına gelmektedir ve bu eski tarihlerdeki tıbbi müdehaleler için hastaların taşınarak ya da tekerlekli sandelye benzeri bir şekilde itilerek götürülmesinden gelmektedir.[1]. Kelimenin orijinali bir ordunun peşinde hareket eden hareketli hastane anlamında kullanılmıştır.[2]

Cankurtaran araçları genellikle beyaz renklidirler ve bağlı oldukları sağlık kuruluşlarının logolarını taşırlar. Üzerlerinde dönerek yanan ışıldakları ve yüksek ses çıkaran sirenleri bulunmaktadır.

Ambulanslar üzerindeki kırmızı şerit Acil Yardım ambulansı olduğu anlamına gelir ve bu ambulanslar tam donanımlıdır. Mavi renkteki şerit ise ambulansın hasta nakil ambulansı olduğu anlamına gelir bu ambulanslar hastaneler arası nakil yaparlar ve donannım olarak diğer ambulanslardan daha az bir donanıma sahiptirler.

Ambulanslarda Ambulans Şoförleri, Uzman Acil Hekimleri İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenleri ve Teknikerleri çalışmaktadır ve bu personeller Acil Bakım üzerine eğitimlidirler.

Türkiye'de Sıhhi İmdat telefon numarası 112'dir. Her türlü telefondan aranabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "How Products Are Made=How products are made". 25 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20070325025913/http://science.enotes.com:80/how-products-encyclopedia/ambulance. Erişim tarihi: 2007-06-02. 
  2. ^ Oxford İngilizce Sözlük ambulance tanımı 1