Calvin'e Karşı Castellio ya da Köleliğe Karşı Özgür Düşünce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Castellio Calvin'e Karşı ya da Bir Vicdan Zorbalığa Karşı
Castellio gegen Calvin oder ein Gewissen gegen die Gewalt.jpg
Yazarı Stefan Zweig
Orijinal ismi Castellio gegen Calvin oder ein Gewissen gegen die Gewalt
Ülke Avusturya
Özgün dili Almanca
Türü Biyografi,Roman

Castellio Calvin'e Karşı ya da Bir Vicdan Zorbalığa Karşı (Almanca: Castellio gegen Calvin oder ein Gewissen gegen die Gewalt), Stefan Zweig kiliseye karşı özgürlük mücadelesini, yani köleliğe karşı özgür düşünce savaşını anlatıyor.

Arka kapak[değiştir | kaynağı değiştir]

'Çarmıha gerilmiş ilahi adalet ayaklanacak ve sen Calvin, hak ettiğini bulacaksın.'

'Sevgili Zweig, uzun zamandır gerek konu, gerekse konunu ele alınışı itibarıyla Castellio kadar hararetle ve heyecanla okuduğum kitap olmadı. Bu bir sansasyon, çok heyecanlı, günün bütün nefreti ve sempatisini tarihsel bir olay üzerinde toplayarak çok şey öğretiyor: Son derece umutsuz, aynı zamanda umut dolu. Castellio'yu tanımıyordum, tanıştığım için gerçekten sevinçliyim ve geçmiş zamanda yeni bir dostluk ilişkisi kurdum. Bunu kitabınıza, bunu size borçluyum.' Thomas Mann

1936 mayısında 'Calvin'e Karşı Castellio' yayınlandığı zaman büyük sansasyon yaratmıştı. Zweig, adı azize çıkmış Calvin'in uygulamarından yola çıkarak, zorbalığı, terörü ve köleciliği yargılıyor; Castellio'nun kişiliğinde özgür düşünceyi ve vicdanı insanlığın büyük değerleri olarak selamlıyordu. Böylece Zweig, 1934 yılında yayınlanan 'Rotterdamlı Eramus'un Zaferi ve Trajedisi' adlı eserinde başlattığı, tarihsel olaylardan yola çıkarak, yaşanılan dönem üzerine düşündürme çabalarını bir adım daha ileri götürmüştü. Henüz savaşın patlak vermediği, fakat barışın da söz konusu olmadığı bir ortamda, insanların yükselen faşişst tehlikeye karşı uyarmaya çalışıyordu. Yarattığı büyük tartışmalara rağmen Zweig, kendisi ve kahramanını sonuna kadar savundu. Castellio'yu edebiyat serüveninin bir dönüm noktası olarak kabul etti.