Monografi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Monografi ya da monograf Türkçeye Fransızca monographie sözcüğünden geçmiş olup,[1] bilimsel alanlarda özel bir konu, sorun ya da kişi üzerine yazılmış, kendi başına bir bütün oluşturan kitaplara verilen isimdir.[2][3][4]

Ünlü bir kimsenin hayatını, kişiliğini, eserlerini, başarılarını ayrıntılarıyla ele alan veya bilimsel bir alanda özel bir konu ya da sorun üzerine yazılan inceleme yazısına monografi (tek yazı) denir.[5]

Herhangi bir kimsenin yaşamının başkaları tarafından benimsenmesinde bir sakınca görülmeyen özel taraflarını, bir sanat anlayışını, bir eserin veya şeyin yalnızca bir yönünü anlatan yazılara "monografi" denir.

Monografide herhangi bir yer, bir eser, bir yazar, tarihî bir olay, bilimsel bir alana ait sorun özel bir görüşle veya bakış açısıyla değerlendirilebileceği gibi, bir konu üzerinde derinlemesine bir inceleme de yapılabilir.

Monografilerde kişi veya eser her yönüyle incelenir; araştırılır. Ancak bu şekilde ele alınan konunun o ana kadar gizli kalmış yönleri, tarafları belirlenir ve ortaya konur. Ayrıca sanatçı inceleniyorsa o sanatçıyı diğer sanatçılardan ayıran özel bilgilere ulaşılmış olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Monografi Kelime Kökeni, Kelimesinin Anlamı - Etimoloji". www.etimolojiturkce.com. 20 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2024. 
  2. ^ "Edebiyat ve Sanat Akademisi | ESA". edebiyatvesanatakademisi.com. 13 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2024. 
  3. ^ "Bilimsel Monografi ve Geleceği". Enago Akademisi (İngilizce). 20 Haziran 2014. 13 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2024. 
  4. ^ "Monografi Ne Demek? TDK'ya Göre Monografi Sözlük Anlamı Nedir?". Sabah. 13 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2024. 
  5. ^ "Sözce › monografi sözlük anlamı nedir › monografi ne demek". sozce.com. 13 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2024.