47. Altın Portakal Film Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
47. Uluslararası Antalya Film Festivali
Altın Portakal-47.jpg
47. Antalya Altın Portakal Fim Festivali afişi
Tarih 9 Ekim-14 Ekim 2010
Yer Antalya
Sunucu(lar) Ebru Akel
Engin Altan Düzyatan
Akılda Kalanlar
En İyi Film Çoğunluk
En Fazla Dalda
Ödül Alan
Çoğunluk (3)
Gişe Memuru (3)
 < 2009 Altın Portakal Film Festivali 2011 > 

2010 Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Altın Portakal festivallerinin 47.'sidir. 9-14 Ekim 2010 tarihleri arasında Antalya, Burdur ve Isparta'da düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilmiştir.

2010 yılı teması Toplumsal etkileşim ve Türk sineması olarak belirlenen festival 2010 yılında toplumun tüm kesimlerini kucaklamayı, sinemayı, kentin ve komşu şehirlerin en ücra köşelerine kadar götürmeyi hedefledi.[1]

Festival Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Afiş[değiştir | kaynağı değiştir]

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin afişinde oyuncu ve sunucu Ebru Akel modellik yaptı.

47. Altın Portakal Film Festivali'nin tanıtım afişlerinde, Akdeniz'in köpüklü suları arasından çıkıp, elinde tuttuğu sihirli portakalla izleyenlere Antalya ve sinema sevgisi telkin eden deniz kızı figürüne yer verilen ve mavi tonun hakim olduğu afişte sunucu ve oyuncu Ebru Akel modellik yaptı.

Festivalde Yarışan Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal Uzun Metraj Kategorisi Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Semih Kaplanoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı Bal filmi Altın Koza Ödülü’nü kazandığı için Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi.[2]

Festival[değiştir | kaynağı değiştir]

Festivale damga vuran olay jüri üyesi olan Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'ya Srebrenitza katliamı'nı savunduğu gerekçesiyle gösterilen tepkilerdi. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve yönetmen Semih Kaplanoğlu, Emir Kusturica'nın jüri olduğu bir festivale katılmayacaklarını söylediler ve festivale katılmadılar.[3] Günay ve Kaplanoğlu'nun protestolarına kamuoyu prostestoları da eklenince Emir Kusturica 9 Ekim'de geldiği Antalya'dan 10 Ekim'de kendisini protesto eden Günay ve Kaplanoğlu'na cevap verdiği ve jüri üyeliğinden ayrıldığını açıkladığı bir basın toplantısı sonrası ayrıldı.[4]

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

  • En İyi Film: Çoğunluk
  • En İyi İlk Film: Gişe Memuru
  • Jüri Özel Ödülü: Press
  • En İyi Yönetmen: Seren Yüce (Çoğunluk)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Claudia Cardinalle (Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Serkan Ercan (Gişe Memuru) - Bartu Küçükçağlayan (Çoğunluk)
  • En İyi Senaryo: İlksen Başarır-Mert Fırat (Atlıkarınca)
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan (Saç ve Gişe Memuru)
  • En İyi Müzik: Mircan (Kar beyaz)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayşen Gruda (Kağıt)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Cengiz Bozkurt (Kavşak) - Rıza Akın (Saç)
  • En İyi Kurgu: Aylin Zoi (Gölgeler ve Suretler)
  • En İyi Sanat Yönetmeni: Nihat Düşko (Hayde Bre)
  • Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Aram Dilbar (Press) - Zeynep Oral (Atlıkarınca)
  • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Elvan Albayrak (Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak)
  • Ulusal Yarışmada SİYAD Özel Ödülü: Gölgeler ve Suretler (Derviş Zaim)
  • Kent Konseyi Seyirci Ödülü - Kavşak (Selim Demirdelen)

Ulusal Belgesel Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal Kısa Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Adaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • En İyi Film - Danis Tanović (Cirkus Columbia/Güzel Bir Hayatı Düşlerken) ve Zhang Lu (Dooman River/Tumen Nehri)
  • En İyi Yönetmen - Lancelot Von Naso (Ateşkes - Ceasefıre)
  • En İyi Erkek Oyuncu - Nik Xhelilaj (Arnavut - The Albanian)
  • En İyi Kadın Oyuncu - Emma Suarez Mosquito Net - (Sineklik)
  • Siyad Ödülü - La Mosquitero (Sineklik))
  • Gençlik Jürisi Ödülü - Vittorio Meydanı'nda Bir Asansörde Medeniyetler Çatışması - ( Isotta Toso )

Halkın Portakalı Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1. Film - Son Helva (Karambol Ekibi)
  • 2. Film - S (Kıssadan Hisse Ekibi)
  • 3. Film - Sen (Dolunay Ekibi)

Özel ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Jüriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Jürisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]