Cabo Branco İstasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cabo Branco İstasyonu, João Pessoa, Brezilya

Cabo Branco İstasyonu (Portekizce: Estação Cabo Branco) veya Bilim, Kültür ve Sanat İstasyonu (Portekizce: Estação Ciência, Cultura e Artes), Brezilya’nın Paraiba eyaletinin başkenti João Pessoa’nun Cabo Branco bölümünde yer alan bir kültür ve sanat merkezidir.

3 Temmuz 2008 yılında eyalet vadisi Ricardo Coutinho Vieira tarafından açılan bu kompleks Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlandı. Yapının esas tasarım amacının kültür ve sanat ile ilişkili bilimsel deneylerin gerçekleştirilmesi olduğu belirtildi. Bu amaçlara ek olarak kompleksin şehrin turistik çekim alanlarından birisi olması da hedefleniyor.

Cabo Branco İstasyonu, hem João Pessoa şehrinin hem Brezilya’nın hem de Amerika’nın en doğu noktası olan Ponta das Seixas bölgesinde yer alıyor.

Mimari özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan ve 8.571 metrekarelik alana yayılan bu mimari komplekste beş yapı, bir kule, oditoryum, amfitiyatro, alışveriş bölümüm idari birimler ve otopark yer alıyor.

Kompleksin merkezinde yer alan ve en önemli yapı olan, ana yapı en uzak iki noktasının 43 metreye ulaştığı ve plan üzerinde sekizgen şekle sahip, cam ile kaplanmış bir binadan oluşuyor. Yapıyı destekleyen ve tam ortasında yer alan silindirik taşıyıcı duvarın çapı 15 metreye ulaşıyor. İki katlı olan ve gölün hemen yanında yer alan bu yapıda hem geçici hem de sürekli sergilere ek olarak, audiovizyon odaları, bar ve restoran da yer alıyor. Panoramik görüntüye sahip teras çatıda, ziyaretçiler Amerika'nın en doğu noktası olan Ponta do Seixas’ın 360 derecelik bir manzarasını gözlemlemek fırsatını elde ediyorlar.

Komplekste yer alan ve 501 kişiye hizmet verme kapasitesine sahip olan oditoryum binasına ek olarak iki adet her birisi 200 kişilik oturma kapasitesine sahip toplantı ve eğitim odaları da yer alıyor.

Mevcut peyzaj içine uyumlu bir şekilde yerleştirilmiş bir amfitiyatro 300 kişiye hizmet verebiliyor. Ziyaretçilerin yiyecek içecek ve turistik malzeme satın alabilecekleri bir alışveriş bölümü, idari birimler ve 198 araç kapasiteli bir otopark da kompleksin diğer önemli bölümünü oluşturuyor.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Portekizce dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]