CONCACAF Şampiyonlar Ligi finalleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olimpia'nın 1972 yılında kazandığı kupa.

CONCACAF Şampiyonlar Ligi, CONCACAF tarafından düzenlenen ve yalnızca konfederasyon üyesi ülke takımlarının katılabildiği, kulüp bazında konfederasyonun düzenlediği en üst düzey futbol turnuvasıdır. Kulüpler, kendi liglerinde gösterdikleri performanslarına göre organizasyona katılmaya hak kazanmaktadır. CONCACAF Şampiyonlar Kupası adıyla 1962 yılında düzenlenmeye başlanan turnuvanın finalleri ilk 30 sezon boyunca, her iki finalistin stadyumunda birer maç olmak üzere iki ayaklı olarak oynandı. Turnuvanın ilk şampiyonluğunu, Meksika kulübü Guadalajara elde etti. 1964-1966 yılları arasında düzenlenmeyen organizasyon, 1967 yılıyla birlikte tekrar başladı. 1978'deki turnuvanın final turu çeşitli sebeplerden ötürü düzenlenemeyince, üç farklı şampiyon oldu. 1980 yılı ile birlikte tek maç üzerinden oynanmaya başlayan finallerde ilk şampiyonluğu Universidad Nacional kazandı. Sonuncusu 2019'da düzenlenen turnuvada ise şampiyon takım Monterrey oldu.

América, yedi defa ile organizasyon tarihinde en çok şampiyon olan takımdır. 2011, 2012 ve 2013'te şampiyonluğa ulaşan Monterrey, üst üste üç sezon şampiyon olan tek takım konumundadır. Ülke bazında 34 şampiyonlukla Meksika takımları en başarılı takımlardır. Oynadığı beş finali de kaybeden Robinhood ise en çok final kaybeden takımdır.

Finaller[değiştir | kaynağı değiştir]

Anahtar
dagger Uzatma süresi sonucunda maçı kazandı
* Uzatma süresi sonrasındaki penaltı vuruşları ile kazandı
Play off maçı sonunda kazandı
Sezon Ülke Şampiyon Skor İkinci Ülke Stadyum Yer
1962  Meksika Guadalajara 0-1 Comunicaciones  Guatemala Mateo Flores Stadyumu Guatemala, Guatemala
 Meksika Guadalajara 5-0 Comunicaciones  Guatemala Jalisco Stadyumu Guadalajara, Meksika
Guadalajara toplamda 6-0 kazandı
1963  Haiti Haïtien [not 1] Guadalajara  Meksika
1964-66 arası düzenlenmedi
1967  El Salvador Alianza 2-1 Jong Colombia  Hollanda Antilleri Ergilio Hato Stadyumu Willemstad, Hollanda Antilleri
 El Salvador Alianza 3-0 Jong Colombia  Hollanda Antilleri Cuscatlán Stadyumu San Salvador, El Salvador
 El Salvador Alianza 5-3 Jong Colombia  Hollanda Antilleri Cuscatlán Stadyumu San Salvador, El Salvador
Her iki takımın da birer galibiyet almasından ötürü oynanan play off maçını Alianza kazandı
1968  Meksika Toluca [not 2]
1969  Meksika Cruz Azul 0-0 Comunicaciones  Guatemala Mateo Flores Stadyumu Guatemala, Guatemala
 Meksika Cruz Azul 1-0 Comunicaciones  Guatemala Spor Şehri Olimpiyat Stadyumu Meksiko, Meksika
Cruz Azul toplamda 1-0 kazandı
1970  Meksika Cruz Azul [not 3]
1971  Meksika Cruz Azul 5-1[not 4] Alajuelense  Kosta Rika Mavi Stadyum Meksiko, Meksika
1972  Honduras Olimpia 0-1 Robinhood  Surinam Francisco Morazán Stadyumu San Pedro Sula, Honduras
 Honduras Olimpia 0-0 Robinhood  Surinam Tegucigalpa Ulusal Stadyumu Tegucigalpa, Honduras
Olimpia toplamda 1-0 kazandı
1973  Surinam Transvaal [not 5]
1974  Guatemala Municipal 2-1 Transvaal  Surinam Mateo Flores Stadyumu Guatemala, Guatemala
 Guatemala Municipal 1-2 Transvaal  Surinam Mateo Flores Stadyumu Guatemala, Guatemala
Municipal toplamda 4-2 kazandı
1975  Meksika Atlético Español 0-3 Transvaal  Surinam Ulusal Stadyum Paramaribo, Surinam
 Meksika Atlético Español 2-1 Transvaal  Surinam Ulusal Stadyum Paramaribo, Surinam
Atlético Español toplamda 5-1 kazandı
1976  El Salvador Águila 5-1 Robinhood  Surinam Cuscatlán Stadyumu San Salvador, El Salvador
 El Salvador Águila 3-2dagger Robinhood  Surinam Cuscatlán Stadyumu San Salvador, El Salvador
Águila toplamda 8-3 kazandı
1977  Meksika América 1-0 Robinhood  Surinam Ulusal Stadyum Paramaribo, Surinam
 Meksika América 1-1 Robinhood  Surinam Ulusal Stadyum Paramaribo, Surinam
América toplamda 2-1 kazandı
1978  Meksika
 Guatemala
 Trinidad ve Tobago
Universidad de Guadalajara
Comunicaciones
Defence Force
[not 6]
1979  El Salvador FAS 1-1 Jong Colombia  Hollanda Antilleri Ergilio Hato Stadyumu Willemstad, Hollanda Antilleri
 El Salvador FAS 7-1 Jong Colombia  Hollanda Antilleri Cuscatlán Stadyumu San Salvador, El Salvador
1980  Meksika Universidad Nacional [not 7] UNAH  Honduras Tegucigalpa Ulusal Stadyumu Tegucigalpa, Honduras
1981  Surinam Transvaal 1-0 Atlético Marte  El Salvador Ulusal Stadyum Paramaribo, Surinam
 Surinam Transvaal 1-1 Atlético Marte  El Salvador Ulusal Stadyum Paramaribo, Surinam
1982  Meksika Universidad Nacional 0-0 Robinhood  Surinam Corregidora Stadyumu Santiago de Querétaro, Meksika
 Meksika Universidad Nacional 3-2 Robinhood  Surinam Üniversite Olimpiyat Stadyumu Meksiko, Meksika
1983  Meksika Atlante 1-1 Robinhood  Surinam Ulusal Stadyum Paramaribo, Surinam
 Meksika Atlante 5-0 Robinhood  Surinam Aztek Stadyumu Meksiko, Meksika
1984  Haiti Violette [not 8]
1985  Trinidad ve Tobago Defence Force 2-0 Olimpia  Honduras Ulusal Stadyum Port of Spain, Trinidad ve Tobago
 Trinidad ve Tobago Defence Force 0-1 Olimpia  Honduras Francisco Morazán Stadyumu San Pedro Sula, Honduras
1986  Kosta Rika Alajuelense 4-1 Transvaal  Surinam Alejandro Morera Soto Stadyumu Alajuela, Kosta Rika
 Kosta Rika Alajuelense 2-1 Transvaal  Surinam Alejandro Morera Soto Stadyumu Alajuela, Kosta Rika
1987  Meksika América 1-1 Defence Force  Trinidad ve Tobago Ulusal Stadyum Port of Spain, Trinidad ve Tobago
 Meksika América 2-0 Defence Force  Trinidad ve Tobago Aztek Stadyumu Meksiko, Meksika
1988  Honduras Olimpia 2-0 Defence Force  Trinidad ve Tobago Tegucigalpa Ulusal Stadyumu Tegucigalpa, Honduras
 Honduras Olimpia 2-0 Defence Force  Trinidad ve Tobago Tegucigalpa Ulusal Stadyumu Tegucigalpa, Honduras
1989  Meksika Universidad Nacional 1-1 Pinar del Río  Küba Capitán San Luis Stadyumu Pinar del Río, Küba
 Meksika Universidad Nacional 3-1 Pinar del Río  Küba Üniversite Olimpiyat Stadyumu Meksiko, Meksika
1990  Meksika América 2-2 Pinar del Río  Küba Capitán San Luis Stadyumu Pinar del Río, Küba
 Meksika América 6-0 Pinar del Río  Küba Aztek Stadyumu Meksiko, Meksika
1991  Meksika Puebla 3-1 Police  Trinidad ve Tobago Cuauhtémoc Stadyumu Puebla, Meksika
 Meksika Puebla 1-1 Police  Trinidad ve Tobago Mannie Ramjohn Stadyumu Marabella, Trinidad ve Tobago
1992  Meksika América 1-0 Alajuelense  Kosta Rika Santa Ana Stadyumu Santa Ana, Amerika Birleşik Devletleri
1993  Kosta Rika Saprissa [not 9] León  Meksika Mateo Flores Stadyumu Guatemala, Guatemala
1994  Kosta Rika Cartaginés 3-2 Atlante  Meksika Spartan Stadyumu San Jose, Amerika Birleşik Devletleri
1995  Kosta Rika Saprissa [not 10] Municipal  Guatemala Ricardo Saprissa Aymá Stadyumu San Juan de Tibás, Kosta Rika
1996  Meksika Cruz Azul [not 11] Necaxa  Meksika Mateo Flores Stadyumu Guatemala, Guatemala
1997  Meksika Cruz Azul 5-3 Los Angeles Galaxy  Amerika RFK Stadyumu Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri
1998  Amerika DC United 1-0 Toluca  Meksika RFK Stadyumu Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri
1999  Meksika Necaxa 2-1 Alajuelense  Kosta Rika Sam Boyd Stadyumu Whitney, Amerika Birleşik Devletleri
2000  Amerika Los Angeles Galaxy 3-2 Olimpia  Honduras Los Angeles Memorial Coliseum Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
2001'de düzenlenmedi
2002  Meksika Pachuca 1-0 Monarcas Morelia  Meksika Mavi Stadyum Meksiko, Meksika
2003  Meksika Toluca 3-3 Monarcas Morelia  Meksika Morelos Stadyumu Morelia, Meksika
 Meksika Toluca 2-1 Monarcas Morelia  Meksika Nemesio Díez Stadyumu Toluca, Meksika
2004  Kosta Rika Alajuelense 1-1 Saprissa  Kosta Rika Eladio Rosabal Cordero Stadyumu Heredia, Kosta Rika
 Kosta Rika Alajuelense 4-0 Saprissa  Kosta Rika Alejandro Morera Soto Stadyumu Alajuela, Kosta Rika
2005  Kosta Rika Saprissa 2-0 Universidad Nacional  Meksika Ricardo Saprissa Aymá Stadyumu San Juan de Tibás, Kosta Rika
 Kosta Rika Saprissa 1-2 Universidad Nacional  Meksika Üniversite Olimpiyat Stadyumu Meksiko, Meksika
2006  Meksika América 0-0 Toluca  Meksika Nemesio Díez Stadyumu Toluca, Meksika
 Meksika América 2-1dagger Toluca  Meksika Aztek Stadyumu Meksiko, Meksika
2007  Meksika Pachuca 2-2 Guadalajara  Meksika Jalisco Stadyumu Guadalajara, Meksika
 Meksika Pachuca 0-0*[not 12] Guadalajara  Meksika Hidalgo Stadyumu Pachuca, Meksika
2008  Meksika Pachuca 1-1 Saprissa  Kosta Rika Ricardo Saprissa Aymá Stadyumu San Juan de Tibás, Kosta Rika
 Meksika Pachuca 2-1 Saprissa  Kosta Rika Hidalgo Stadyumu Pachuca, Meksika
2008-09  Meksika Atlante 2-0 Cruz Azul  Meksika Mavi Stadyum Meksiko, Meksika
 Meksika Atlante 0-0 Cruz Azul  Meksika Andrés Quintana Roo Stadyumu Cancún, Meksika
2009-10  Meksika Pachuca 1-2 Cruz Azul  Meksika Mavi Stadyum Meksiko, Meksika
 Meksika Pachuca 1-0& Cruz Azul  Meksika Hidalgo Stadyumu Pachuca, Meksika
2010-11  Meksika Monterrey 2-2 Real Salt Lake  Amerika Teknoloji Stadyumu Monterrey, Meksika
 Meksika Monterrey 1-0 Real Salt Lake  Amerika Rio Tinto Stadyumu Sandy, Amerika Birleşik Devletleri
2011-12  Meksika Monterrey 2-0 Santos Laguna  Meksika Teknoloji Stadyumu Monterrey, Meksika
 Meksika Monterrey 1-2 Santos Laguna  Meksika Corona Stadyumu Torreón, Meksika
2012-13  Meksika Monterrey 0-0 Santos Laguna  Meksika Corona Stadyumu Torreón, Meksika
 Meksika Monterrey 4-2 Santos Laguna  Meksika Teknoloji Stadyumu Monterrey, Meksika
2013-14  Meksika Cruz Azul 0-0 Toluca  Meksika Mavi Stadyum Meksiko, Meksika
 Meksika Cruz Azul 1-1& Toluca  Meksika Nemesio Díez Stadyumu Toluca, Meksika
2014-15  Meksika América 1-1 Montreal Impact  Kanada Aztek Stadyumu Meksiko, Meksika
 Meksika América 4-2 Montreal Impact  Kanada Olimpiyat Stadyumu Montreal, Kanada
2015-16  Meksika América 2-0 Tigres UANL  Meksika Üniversite Stadyumu San Nicolás de los Garza, Meksika
 Meksika América 2-1 Tigres UANL  Meksika Aztek Stadyumu Meksiko, Meksika
2016-17  Meksika Pachuca 1-1 Tigres UANL  Meksika Üniversite Stadyumu San Nicolás de los Garza, Meksika
 Meksika Pachuca 1-0 Tigres UANL  Meksika Hidalgo Stadyumu Pachuca, Meksika
2018  Meksika Guadalajara 2-1 Toronto FC  Kanada BMO Field Toronto, Kanada
 Meksika Guadalajara 1-2*[not 13] Toronto FC  Kanada Chivas Stadyumu Guadalajara, Meksika
2019  Meksika Monterrey 1-0 Tigres UANL  Meksika Üniversite Stadyumu San Nicolás de los Garza, Meksika
 Meksika Monterrey 1-1 Tigres UANL  Meksika BBVA Stadyumu Guadalupe, Meksika

Performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Takıma göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Şampiyonluk İkincilik Şampiyonluk yılı İkincilik yılı
América 7 0 1977, 1987, 1990, 1992, 2006, 2015, 2016
Cruz Azul 6 2 1969, 1970, 1971, 1996, 1997, 2014 2009, 2010
Pachuca 5 0 2002, 2007, 2008, 2010, 2017
Monterrey 4 0 2011, 2012, 2013, 2019
Saprissa 3 2 1993, 1995, 2005 2004, 2008
Universidad Nacional 3 1 1980, 1982, 1989 2005
Alajuelense 2 3 1986, 2004 1971, 1992, 1999
Deportivo Toluca 2 3 1968, 2003 1998, 2006, 2014
Transvaal 2 3 1973, 1981 1974, 1975, 1986
Guadalajara 2 2 1962, 2018 1963, 2007
Olimpia 2 2 1972, 1988 1985, 2000
Defence Force 2 2 1978†, 1985 1987, 1988
Atlante 2 1 1983, 2009 1994
Comunicaciones 1 2 1978 1962, 1969
Los Angeles Galaxy 1 1 2000 1997
Necaxa 1 1 1999 1996
Municipal 1 1 1974 1995
DC United 1 0 1998
Cartaginés 1 0 1994
Puebla 1 0 1991
Violette 1 0 1984
FAS 1 0 1979
Águila 1 0 1976
Atlético Español 1 0 1975
Alianza 1 0 1967
Haïtien 1 0 1963
Universidad de Guadalajara 1 0 1978
Robinhood 0 5 1972, 1976, 1977, 1982, 1983
Tigres UANL 0 3 2016, 2017, 2019
Santos Laguna 0 2 2012, 2013
Monarcas Morelia 0 2 2002, 2003
Pinar del Río 0 2 1989, 1990
Jong Colombia 0 2 1967, 1979
Toronto FC 0 1 2018
Montreal Impact 0 1 2015
Real Salt Lake 0 1 2011
León 0 1 1993
Police 0 1 1991
Atlético Marte 0 1 1981
UNAH 0 1 1980

†Başka takımlarla birlikte kazanılan şampiyonluk

Ülkeye göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Şampiyonluk İkincilik
 Meksika 35† 18
 Kosta Rika 6 5
 El Salvador 3 1
 Surinam 2 8
 Honduras 2 3
 Trinidad ve Tobago 2† 3
 Guatemala 2† 3
 Amerika 2 2
 Haiti 2 0
 Küba 0 2
 Hollanda Antilleri 0 2
 Kanada 0 2

†Including one title shared.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Haïtien oyuncularının, finalin ilk ayağının oynanacağı Guadalajara'ya hareket edecekken yaşadığı pasaport sorunları sebebiyle maç tarihi üç kez ertelendi. Şubat 2014'te Guadalajara'nın CONCACAF'ı protesto etmesi sonrasında CONCACAF, turnuvanın şampiyonunu Guadalajara olarak ilan etti. Ancak karşı yönde bir protesto gelmesiyle birlikte bu karar değiştirilerek, 2 Nisan günü aldığı kararla finalin iki ayağının da iki ay içerisinde oynanması gerektiğini kararlaştırdı. Bu dönemde Avrupa turnesinde olan Guadalajara takımı maçlara katılamadığından ötürü, herhangi bir maç oynanmadan sezonun şampiyonu Haïtien olarak belirlendi.
  2. ^ Yarı finalistler Aurora ve Transvaal'in turnuvadan ihraç edilmesi sebebiyle final aşamasına yükselmiş olan Toluca, otomatik olarak şampiyon ilan edildi.
  3. ^ Yarı finale yükselen takımlardan Saprissa ile Transvaal'in turnuvadan çekilmesi sonrasında Cruz Azul, otomatik olarak şampiyonluğa ulaştı.
  4. ^ The championship was to be decided by a final hexagonal, but as Cruz Azul and Alajuelense finished level on points, they had to play a playoff.
  5. ^ Transvaal were declared champions after Saprissa and Alajuelense withdrew.
  6. ^ Universidad de Guadalajara, Comunicaciones and Defence Force were declared joint winners after the tournament was canceled due to administrative problems and disagreement on match dates.
  7. ^ The championship was decided by a final triangular.
  8. ^ Violette were declared champions after Guadalajara and New York Pancyprian-Freedoms failed to agree on match dates.
  9. ^ The championship was decided by a final quadrangular.
  10. ^ The championship was decided by a final quadrangular.
  11. ^ The championship was decided by a final quadrangular.
  12. ^ Score was 2–2 aggregate after 90 minutes and extra time. Pachuca won the penalty shoot-out 7–6.
  13. ^ Score was 3–3 aggregate after 90 minutes. Guadalajara won the penalty shoot-out 4–2.