Cancún

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cancún
Imagebysafa2.jpg
Ülke Meksika Meksika
Eyalet Quintana Roo
Belediye Benito Juárez
Yönetim
 - Belediye başkanı Gregorio Osweiler Martínez
Rakım m (0 ft)
Nüfus (2005)
 - Toplam 572.973
İnternet sitesi: http://www.cancun.gob.mx/

Cancún, Meksika'nın güneydoğu kesiminde, Quintana Roo eyaletinde tatil kenti.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Yucatán Yarımadasının kuzeydoğu kıyılarının açığında, 21 km uzunluğunda ve 0,4 km genişliğinde L biçimli bir adada yer alan tatil bölgesi, daha çok hizmet sektörüne dayanan anakaradaki Cancún kentine bir geçitle bağlanır. Cancún Adası ile Cancún kentinin kapladığı kıyı kesiminde sayısız beyaz kumlu plajlari palmiye koruları ve mercan kayaları bulunur. Quintana Roo eyaletinin güneyindeki cangıllar yıllık yağışın büyük bölümünü çektiğinden, kentte yağmur mevsimi hemen hemen hiç görülmez.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden Mayaların oturduğu yöreyi Incidents of Travel in Yucatan (1843; Yucatán Gezisi Serüvenleri) adlı klasik yapıtlarında anlatan ABD'li kaşif John Lloyd Stephens ile İngiliz kaşif Frederick Catherwood, buraya Maya dilinde “Gökkuşağının Sonundaki Gemi” anlamına gelen Cancúne adını verdiler. Uzun yıllar 100 kadar Mayanın oturduğu, balıkçılık ve toplayıcılıkla geçinen ufak bir köy olarak kalan yerleşme, 1970'te, Meksika hükümetinin özel sektörle birlikte bilgisayarla yürüttüğü üç yıllık bir araştırma sonucunda, uluslararası tatil bölgesi olmaya uygun yer olarak seçildi.

Bütünüyle yeni bir kent ve tatil yeri oluşturma girişimi, 10 yıl içinde dünyanın her köşesinden başlayan düzenli turist akınıyla büyük ölçüde başarıya ulaştı. Buna karşılık baş gösteren ciddi konut sıkıntısı tam anlamıyla giderilemedi. Konut sıkıntısının ağırlığını duyurduğu Cancún kentinde 30 bin kadar işçi ilkel kulübelerde oturmaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Cancún 150'yi aşkın oteliyle yılda yaklaşık 4 milyon turisti ağırlamaktadır. Oteller bölgesinde her bütçeye göre konaklama olanakları vardır. Cancún ayrıca başka bir turist çekim noktası olan Maya Rivierasına açılan kapıdır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Cancún kenti, karayoluyla kuzeydeki Puerto Juarez'e ve güneydeki Puerto Morelos'a bağlanır. Anakarada kentin 19 km kadar güneyinde Cancún Uluslararası Havalimanı vardır. Havalimanından

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]