CATIA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CATIA
Güncel sürümV6R2011x / 23 Kasım 2010
İşletim sistemiWindows, AIX, HP-UX, Solaris, IRIX
TürBilgisayar destekli tasarım
LisansKişiye Özel
Resmî sitesihttp://www.3ds.com/products/catia/

CATIA (Fransızca:Conception Assistée Tridimensionnelle Interactive Appliquée, Türkçe:Eşgüdümlü Üç Boyutlu Etkileşimli Uygulama) (Okunuş: Katya), Fransız Dassault Systèmes şirketi tarafından geliştirilen ve IBM tarafından pazarlanan bir profesyonel yazılım sürümü. Dassault Systèmes firmasının ürün yaşam döngüsü çözümlerinin temel ögesidir.

Dassault Aviation'ın 1977 yılında firma içi kullanım amacıyla geliştirilmeye başladığı yazılım, 1981'de Dassault Systèmes'in geliştirme ve bakım IBM'in ise pazarlamasını gerçekleştirdiği bir ürüne dönüştürüldü. Günümüzde gemi inşa, havacılık ve otomotiv sektörü firmaları başlıca kullanıcısıdır.

CATIA CAD/CAM/CAE alanında SolidWorks, Siemens NX, Pro/ENGINEER, Autodesk Inventor ve SolidEdge gibi yazılımlarla rekabet etmektedir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

CATIA yazılımı bir şirket içi geliştirmesi olarak 1977 yılında Fransız uçak üreticisi Avions Marcel Dassault tarafından başlatılmıştır, o zamanlar şirket CADAM yazılımı kullanıcısıydı.[1]

Başlangıçta CATI (Conception Assistée Tridimensionnelle InteractiveEşgüdümlü Üçboyutlu Tasarım 'ın Fransıcası) &mdash olarak adlandırıldı; sonradan adı 1981 yılında CATIA olarak değiştirildi, Dassault bu yazılımı geliştirmek ve satmak için bir yan kuruluş kurduğunda, IBM ile bir bölüm ayrıcalıklar tanıyarak dağıtımcılık anlaşması yaptı.[2]

1984 yılında, Boeing CATIA'yı ana üçboyutlu tasarım aracı olarak seçti, böylelikle yazılımın en büyük müşterisi oldu.

1988 yılında, CATIA 3. sürümü UNIX kullanan bilgisayarlarda çalışacak şekilde düzenlendi.

1990 yılında, General Dynamics Electric Boat şirketi, Amerika Birleşik Devletleri donanmasına Virginia türü denizaltıları üretmek için CATIA'yı ana üçboyutlu tasarım aracı olarak seçti.

1992 yılında, CADAM IBM tarafından alındı ve sonraki yıl CATIA CADAM Sürüm 4 satışa sunuldu. 1996 yılında, it was ported from one to four Unix operating systems, including IBM AIX, Silicon Graphics IRIX, Sun Microsystems SunOS and Hewlett-Packard HP-UX.

1998 yılında, CATIA'nın baştan aşağı yeniden yazılmış sürümü, CATIA Sürüm 5 UNIX desteğiyle satışa sunuldu, yazılım Windows NT ve Windows XP'yi 2001 yılından beri destekliyor.

2008 yılında, Dassault CATIA Sürüm 6'yı duyurdu ve satışa sundu[3]. While the server can run on Microsoft Windows, Linux or AIX, client support for any operating system other than Microsoft Windows is dropped[4].

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Desteklenen işletim platformları[değiştir | kaynağı değiştir]

CATIA Sürüm 6 Windows XP 32/64 bit, Windows Vista 64 bit, Windows 7 64 bit ve UNIX platformlarında çalışmaktadır.[5][6]

CATIA Sürüm 5 Microsoft Windows 32-bit ve 64-bit sürümleriyle çalışmaktadır, ve Hizmet Paketi 4'nin yayınlanmasından sonra Windows Vista'da (64 bit) çalışmaya başlamıştır. IBM AIX (işletim dizgesi), Hewlett Packard HP-UX (işletim dizgesi) ve Sun Microsystems Solaris işletim dizgesini desteklenmeye başlanmıştır .

CATIA Sürüm 4 ile Unix kullanan bilgisayar desteği başlamıştır.

CATIA Sürüm 3 ve önceki sürümler genel olarak kullanılan çoğu bilgisayarda çalışmaktadır.

CATIA kullanan önemli üretim kuruluşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzay Ve Hava Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Otomobil[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Motosiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

CATIA S4 to S5/S6 Dönüşümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelecek Uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntüler (CATIA Sürüm 5)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dassault Systemes eski genel yönetmeni Francis Bernard'ın CATIA geçmişi çalışması" (PDF). 10 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 
  2. ^ "Dassault Havacılık Uygulamabilim (Teknoloji) Devrimi Yazısı". 8 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 
  3. ^ "Dassault Systèmes Sürüm 6'yı duyuruyor - Basın Yazısı". 7 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 
  4. ^ "PLM V6R2009 System requirements". 6 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 
  5. ^ "[[Microsoft Windows|Windows]]". 26 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2012.  URL–vikibağı karışıklığı (yardım)
  6. ^ "Dassault web sitesi, [[UNIX]] platformları listesi". 2 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2012.  URL–vikibağı karışıklığı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]