CAD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
QCad: 2 Boyutlu Bilgisayar Destekli Tasarım Programı

CAD veya Bilgisayar Destekli Tasarım İngilizce de bu işi yapmak için yazılan programlara verilen genel bir ad olan “Computer Aided Design” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan CAD terimi ile ifade edilir.

Üç boyutlu ve iki boyutlu tasarımlar için farklı programlar kullanılabilir. Siemens PLM NX, SOLIDWORKS, Autodesk Maya, AutoCAD, CATIA bu programlardan bazılarıdır.

Tasarımcının genellikle çizim gösterici bir bilgisayar ucu başında, gerçekleştirmek istediği tasarım için geliştirilmiş yazılım dizgelerinden yararlanarak etkileşimli biçimde çalışmasına olanak hazırlayan araştırma ve uygulama alanıdır.[1]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Tasarımcılar uzun bir süre bilgisayarları, hesaplamaları için kullandılar. İlk gelişmeler, uçak ve otomotiv sanayisinde 3 boyutlu yüzey inşaat ve NC programlama alanında 1960 yılların sonunda yapılmıştır ve bu uzun bir süre halka yayınlanmadı. Robert Issac Newton tarafından Pawtucket, Rhode Island'da eğriler üzerinde yapılmış bazı matematiksel tanımlar 1940'lı yılların başlarında geliştirilmiştir.

Yazılım[değiştir | kaynağı değiştir]

CAD yazılımı mühendislere ve mimarlara bütünleşik bir sistemde grafiksel kullanıcı arabirimi (GUI) bilgisayarla projeleri tasarlama, inceleme ve yönetme imkânı sağlar. Çoğu uygulamalar sınır temsili (B-Rep) ile ve NURBS geometrisi katı modellemeyi destekler ve çeşitli biçimlerde aynısının basılmasını sağlar. geometrik modelleme çekirdeği CAD uygulamalarına, katı modelleme ve yüzey modelleme özelliklerini sağlayan yazılım bileşenidir.

Pazar istatistiklerine göre Autodesk, Dassault Systems, Siemens PLM Software ve PTC ticari yazılımları günümüzde CAD endüstrisinde baskındır.[2][3] Kullanım istatistiklerine göre gruplannmış başlıca CAD uygulamaları listesi aşağıdadır.[4]

Ticari[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Sort list

Bedava yazılım ve açık kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

CAD çekirdekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türk Dil Kurumu Bilişim Terimleri Sözlüğü
  2. ^ The Big 6 in CAD/CAE/PLM software industry (2011), CAEWatch, September 12, 2011
  3. ^ van Kooten, Michel (23 Ağustos 2011). "GLOBAL SOFTWARE TOP 100 – EDITION 2011". Software Top 100. 23 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ List of mechanical CAD softwares, BeyondMech