Buzdağı (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buzdağı
Iceberg
YazarClive Cussler
ÇevirmenEsat Ören
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
TürMacera
Yayım1975 (özgün)
1979 (Türkçe)
YayımcıBantam Books (özgün)
Altın Kitaplar (Türkçe)
Sayfa270
ISBN9780425197387 (özgün)
9789754058574 (Türkçe)
Dirk Pitt serisi
Mavi Vurgun
(2. kitap)
Buzdağı
(3. kitap)
Lanetli Gemi
(4. kitap)

Buzdağı, 1975 yılında Dodd, Mead & Company tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan Clive Cussler'ın yazdığı bir macera romanıdır. Türkçeye Esat Ören tarafından çevrilip 1979 yılında Altın Kitaplar tarafından yayınlanmıştır. Bu, yazarın baş kahramanı Dirk Pitt'in yer aldığı 3. kitaptır.

Tanıtım Yazısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Soğuk sularda seyreden bir gemi yanmaya başlayarak bir buzdağına çarpar. Bu çarpma sonucu ortadan kaybolan gemi ve beraberinde götürdüğü sır dolu bir keşif bütün süper güçleri kendine çeker.

Müthiş olaylar dizisinin başlamasına neden olan bu sır, peşine düşenleri geri dönülmez bir yola sürükleyecektir.

Konu Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Atlantik'teki buzdağı alanlarının rutin bir araştırma görevindeyken, bir Birleşik Devletler Sahil Güvenlik araştırma uçağı, bir buzdağına gömülü bir gemi gibi görünen bir şey keşfeder. Uçak, buzdağını kırmızı bir boya kalemi ile işaretler ve ardından keşfi bildirmek için üssüne döner.

Amiral Sandecker, Ulusal Sualtı ve Denizcilik Ajansı'ndan Dirk Pitt ve Dr. Bill Hunnewell'i buzdağındaki gemiyi araştırmak için çok gizli bir göreve gönderir. Pitt, Sahil Güvenlik gemisi USCGC Catawaba'ya operasyon üssü olarak el koymak için, sözde en son teknoloji ve kodlarla donatılmış, ortadan kaybolan bir Rus casus trol teknesi hakkında tuhaf bir hikâye uydurur. Gerçekte ise, bir yıl önce milyarder sahibi Kristjan Fyrie ve tüm mürettebatıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne giderken gizemli bir şekilde ortadan kaybolan yat Lax'i arıyorlardır.

Dirk ve doktor buzdağını aradıklarında, birinin boya işaretini silmek için çok çaba sarf ettiğini keşfederler ve buzdağının 90 mil doğusunda benzer bir buzdağını işaretleyerek aradıkları buzdağının başka bir yerde olduğuna onları ikna etmeye çalıştığını fark ederler. Pitt hileyi çabucak anlar ve sonunda doğru buzdağını bulurlar ve metruk gemiye doğru yol alırlar. İçeride, gemideki herkesin, bu tür bir gemide olması gerekenden çok daha şiddetli bir yangına maruz kaldığını keşfederler.

Fyrie'nin, Celtinium-279 adlı laboratuvarda oluşturulan bir elementi kullanarak yeni bir tür sualtı sondası geliştirdiği ortaya çıkar. Bu yeni sondayı kullanarak okyanus tabanını yüzeyden taramak ve delmeye gerek kalmadan mineralleri ve metalleri tespit etmek mümkündür. Sonda çok değerlidir. Ancak mürettebatın şanssızlığı, Celtinium-279'un aşırı derecede dengesiz olması ve ateşlendiğinde inanılmaz derecede yıkıcı bir yangına neden olmasıdır. Bu yüksek ısı, geminin buzdağına gömülmesine yol açmıştır.

Buzdağı üzerindeki çalışmaları bittikten sonra Pitt ve Dr. Hunnewell Sahil Güvenlik aracından helikopterle İzlanda'nın Reykjavik kentine doğru yolculuklarına devam ederler. Uçuş sırasında siyah bir Lorelei Mark VIII jeti tarafından takip edilir ve onunla çılgın bir savaşa girmek zorunda kalırlar. Pitt, helikopteriyle çarparak müdahale etmek zorunda kalır ve bu da doğal olarak Pirus zaferine ulaşıp iki tarafın da düşmesine neden olur. Dr. Hunnewell kazada ağır şekilde yaralandı ve Pitt'in kollarındayken "Tanrı seni korusun..." diyerek öldü. Daha sonrasında bunun Hunnewell'in ölümünden sorumluyu bulması için Pitt'e Kadim Denizcinin Kırağı eserinden alıntıladığı ortaya çıkmıştır.

Yaralarından kurtulduktan sonra, Pitt, Amiral Sandecker tarafından Kristjan'ın uzun süredir kayıp olan kız kardeşi Kirsti Fyrie'ye yakınlaşmakla görevlendirilir. Kirsti'nin nişanlısı Oskar Rondheim, işlerini kontrol altına almak için Fyrie'yi onunla evlenmeye zorlayan acımasız bir iş adamıdır. Daha sonrasında ise aslında Rondheim'ın aslında birçok takma adı olan aranan bir gangster olan Carzo Butera olduğu ortaya çıkar. Rondheim/Butera, Kristjan Fyrie'nin Kirsti olmak için gizli cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirdiğini öğrenir ve bu bilgiyi ona şantaj yapmak ve imparatorluğunun kontrolünü ele geçirmek için kullanır.

Pitt, Amerikalı milyarder F. James Kelly tarafından tasarlanan ve finanse edilen Hermit Limited olarak bilinen karanlık bir organizasyonu ortaya çıkarır. Grubun amacı, bu nispeten zayıf ülkelerdeki tüm büyük endüstrileri gizlice satın alarak Orta ve Güney Amerika üzerinde kontrol elde etmektir. Grup, iki ülkeyi ele geçirmeyi ve onları bölgedeki diğer ülkelerin katılmaya çalıştığı büyük başarılara dönüştürerek domino teorisini kullanmayı amaçlıyor. Devralma sırasında dünyanın dikkatini dağıtmak için Hermit Limited, beş milyoneri ve çeşitli ülkelerden diğer önemli kişileri kaçırmak ve İzlanda'nın ıssız bir bölgesinde bir hava felaketi numarası yapmak için başka bir plan tasarlar. Milyonerlerin ortadan kaybolması ve sonrasında cesetlerinin bulunmasından dolayı uluslararası bir öfke varken, Hermit Limited sessizce iki ülkenin liderlerini öldürecek ve kontrolü ele alacaktır.

Hermit Limited'in hedef aldığı iki ülkenin liderleri, Dominik Cumhuriyeti'nden Pablo Castille ve Fransız Guyanası'ndan Juan De Croix, San Francisco'da Ekonomik ve Tarım Ürünleri İttifakı için düzenlenen bir konferansa katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ndeydiler. Eve dönüş yolunda, Hermit Limited'in kendilerine suikast girişiminde bulunacağı Disneyland'da biraz gezi yapmak için dururlar.

Kaçırılan milyonerler grubuyla birlikte mahsur kalan Dirk Pitt, kaçmayı başarır ve medeniyete doğru yol alır. Eski bir Ford üç motorlu uçağa el koyar ve doğanın insafına bırakılan diğerlerini kurtarır. Bu kurtarmanın ardından hastaneden zar zor çıkan Pitt, Disneyland'e gider ve burada Büyük Kötü Kurt kılığına girer ve güvenlik görevlilerinden kaçarak Karayip Korsanları eğlencesinin tadını çıkaran Castille ve de Croix'i kurtarmaya çalışır. Rondheim'ı ekranın bir parçası olarak gizlenmiş bir pervane palasıyla kandırmayı başarır, bacaklarını ve kollarını kırar ve yargılanması ve infazı için FBI'a teslim eder.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Çavuş Sam Cashman - Aynı zamanda sivil uçaklar için bir tamirci olarak da görev yapan Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri tamircisi. Cashman ayrıca İzlanda'da kurtarma girişimi için kullanılan Ford üç motorlu uçağını uçurmaya hak kazanan tek kişi.
 • Pablo Castile - Dominik Cumhuriyeti Başkanı.
 • Juan De Croix - Halkın İlerici Partisi lideri, Fransız Guyanası'nın yeni başkanı.
 • Roger Dupuy - kayıp Fransız milyoner. Bir grup insanla birlikte ortadan kaybolması, dünyayı Hermit Limited'in planından uzaklaştırmayı amaçlanmıştır.
 • Kirsti Fyrie - Yakın zamana kadar Yeni Gine'de misyonerlik yapan Kristjan Fyrie'nin ikiz kardeşi olarak tanıtılır. Ancak sonrasında, onun aslında cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiş Kristjan Fyrie olduğu ortaya çıkar.
 • Kristjan Fyrie - Bir dahi, maceracı, bilim adamı, efsane ve 25 yaşından önce dünyanın en zengin olan 10. adam olarak tanımlanır. İzlanda, Reykjavik'in yerlisi olarak, servetini Afrika kıyılarında deniz tabanından elmas madenciliği yapar. Elmaslarla elde ettiği başarının ardından manganez çıkararak ve okyanus tabanında petrol araştırarak servet biriktirmeye devam eder. Fyrie, Amerika Birleşik Devletleri'ne giderken tüm mürettebatıyla birlikte yatından kaybolur ve öldüğüne inanılmıştır.
 • Hans von Hummel - Alman milyoner ve Hermit Limited üyesi.
 • Dr. Bill Hunnewell - Ulusal Sualtı ve Denizcilik Ajansı'na bağlı Kaliforniya Oşinografi Enstitüsü Müdürü. Dr. Hunnewell, çok gizli, çığır açan denizaltı mineral sondasının mucididir ve Hermit Limited'in önemli bir üyesidir.
 • Dr. Jonsson - Pitt'i helikopter kazasından sonra tedavi eden ve Hermit Limited tarafından onu öldürmeye gönderilen sahte polisten kaçmasına yardım eden İzlandalı bir doktor.
 • F. James Kelly - Modern bir Ütopya yaratmak amacıyla Güney ve Orta Amerika'yı ele geçirme planını tasarlayan ve kendisi gibi düşünen bir grup milyoner ve milyarderi bir araya getirerek Hermit Limited'i oluşturan Amerikalı milyarder ve hayırsever.
 • Sam Kelly - James'in kardeşi. Diğerlerinin ölümünü daha gerçekçi hale getirmek için feda edildi.
 • Dean Kippmann - Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı.
 • Teğmen Komutan Lee Koski - Dirk Pitt'in buzdağındaki gemiyi aramasına yardım etmesi için komuta ettiği Sahil Güvenlik Cutter Catawaba'nın Kaptanı.
 • Jerome P. Lillie IV - Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın gizli ajanı, Dirk İzlanda'dayken irtibatı olarak görev yapıyor.
 • Dan Lazard - Disneyland güvenlik şefi.
 • Ibian Mahani - Hermit Limited planını yürütürken, bir grup başkalarıyla birlikte dünyanın dikkatini dağıtma planının bir parçası olarak kaçırılan İranlı milyoner.
 • Sir Eric Marks - İngiliz milyarder ve Hermit Limited üyesi.
 • Binbaşı Dirk Pitt - Ulusal Sualtı ve Denizcilik Ajansı Özel Projeler Direktörü.
 • Oskar Rondheim - Kirsti Fyrie'nin nişanlısı ve Rondheim Industries, uluslararası bir konserve fabrikası zincirinin sahibi. Rondheim'ın mavi balıkçı teknesi filosu, kişisel sembolü olan bir albatros bulunduran kırmızı bir bayrak dalgalandırıyor. Filo, balık alanlarını neredeyse yok olma eşiğine kadar aşırı avlamakla, diğer balıkçıların ağlarını çalmakla ve diğer ülkelerin avlanma alanlarında balık avlamakla ünlüdür. Daha sonrasında, bir ütopya yaratma ihtiyacından değil, daha çok güç toplama ihtiyacından hareket eden, birkaç takma adı olan tanınmış bir suçlu olan Carzo Butera olduğu ortaya çıkıyor. Hermit Limited'in suikast bölümünün başkanı olarak, grubun geri kalanı üzerinde kontrolünü uygulamak için araçlara sahiptir.
 • Tidi Royal - Amiral James Sandecker'in Özel Sekreteri.
 • Amiral James Sandecker - Ulusal Sualtı ve Denizcilik Ajansı Baş Direktörü
 • Yoldaş Tamarectov - Rus diplomat, Hermit Limited tarafından dikkat dağıtma planının bir parçası olarak kaçırıldı.
 • Dr. Jesus Ybarra - Kristjan Fyrie'ye cinsiyet değiştirme ameliyatı yapan cerrah ve aynı zamanda Hermit Limited üyesidir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yazar, kendisine en sevdiği Dirk Pitt kitabının hangisi olduğu sorulduğunda, duygusal seçiminin Buzdağı olduğunu kaydetti. Bu kitabı seçti çünkü Girdap ve Mavi Vurgun'un daha basit hikâyelerinden, daha dolambaçlı bir olay örgüsüne sahip 20'den fazla karakterin yer aldığı bir olay örgüsüne geçişi temsil ediyordu.[1]
 • Bu kitap, Dirk Pitt'in güvenilir sağ kolu Al Giordino'nun yer almadığı tek kitaptır. Yazar, Al'i neden dışarıda bıraktığından tam olarak emin olmadığını, ancak seride bir daha asla yaşanmadığını belirtti.[1]
 • Pitt, romanda 32 yaşındadır. Ancak, 30 yıl sonrasında geçen Kutup Yolculuğu kitabında yaşı 55'tir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Iceberg, Simon & Schuster hardcover reprint edition, 0-684-82689-5, 1995, page 7