Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bursa Bölge Senfoni Orkestrası sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası
Kısaltma BBDSO
Kuruluş tarihi 1997 (1997)
Orkestra şefi Dağhan Doğu
Konum Türkiye Bursa, Türkiye
Bağlı olduğu kurum Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı
Resmî site Resmî site

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), Bursa ve çevresinde düzenli konserler vermekte olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı senfoni orkestrasıdır.

Türkiye’nin en genç ve ilk Bölge Senfoni Orkestrası olma özelliğini taşır. Uludağ Üniversitesi Oda Orkestrası ile Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulundan Bursa Nefesli Çalgılar Topluluğu'nun 1997’de birleşmesi ile kurulan orkestra, 1999'da Kültür Bakanlığı'na bağlanarak Türkiye’nin altıncı devlet senfoni orkestrası olmuştur. Haftalık konserlerini Bursa'da Merinos Parkı içerisindeki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orkestranın temeli 1995 yılında Uludağ Üniversitesi bünyesinde Yaylı Çalgılar Orkestrası’nın kurulması ile atılmıştır. Ertesi sene Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Bursa Nefesli Çalgılar Topluluğu kurulmuş; üniversite ve belediyenin ortak çabası ile birleşen iki orkestra “Bursa Senfoni Orkestrası” adını almıştır.[1]

Orkestranın ilk şefi Azerbaycanlı besteci Hasan Adıgüzelzade idi. 1998'de Devlet Sanatçısı Hikmet Şimşek orkestranın danışmanlığını, Orhan Şallıel ise şefliğini üstlendi. 1998'de "bölge orkestrası" ifadesini adına katan orkestra, Bursa'da her hafta verdiği düzenli konserlerin yanı sıra Bursa çevresindeki il, ilçe ve kasabalara da polifonik müziği götürme misyonu üstlendi. Bursa il merkezi dışındaki ilk konseri 24 Ekim 1998’deki Karacabey konseri idi.[1]

Orkestra, 1999’da yapılan bir törenle Kültür Bakanlığı'na bağlanarak devlet statüsüne girdi; Orhan Şallıel daimi şef, Ahmet Borova ise orkestra müdürü oldu. 2003 yılında Ahmet Borova'nın emekli olmasından sonra orkestra müdürlüğü görevini ilgili yasa gereği, her yıl yenilenen seçimlerle atanan orkestra sanatçıları sürdürmeye başladı. Orkestranın daimi şefliğine 2009 yılında İnci Özdil atanarak 2014 yılına kadar bu görevi sürdürdü. 2014'te görevi devralan Besteci-Şef Oğuzhan Balcı ise 2016 yılında görevden ayrıldı.

BBDSO, klasik müziği çocuklara sevdirmek amacıyla çocuk oyunları sahnelermiş ve bu oyunlarda Türkiye'deki tek örneği olarak orkestra sanatçıları oyunculuk yapmıştır[2] Orkestra halen çocuklara ücretsiz eğitim konserlerini sürdürmektedir.

BBDSO, Yönetmenliğini Dağhan Celayir'in yaptığı "Tek Notalık Adam" adlı kısa filmde de oyunculuk yapmış, ayrıca filmin müziklerini de seslendirmiştir.[3] Film, pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada birincilikler almış, Los Angeles, ve Cannes gibi festivallerde gösterime girmiş, ve halen dünyadaki önemli festivallerde ve televizyon kanallarında gösterimde bulunmaktadır.

Orkestra 21 Mayıs 2012'de düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri töreninde Yılın Orkestrası ödülü ile ödüllendirilmiş, ve bu ödülü alan ilk ve tek devlet orkestrası olmuştur.

Bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası resmi sitesi29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Erol Demirbatır, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının Bursa'nın Sanatsal-Kültürel Yaşamına Katkıları, Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimleri Dergisi Yıl 2006 cilt 19 Sayı 1" (PDF). 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 19 Şubat 2015. 
  2. ^ "BDSO resmî web sitesi, Tarihçe, Erişim tarihi:23.05.2012". 21 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2012. 
  3. ^ "Şermin Terzi, Tek Notalık Adam, Hürriyet Gazetesi, 26.04.2008". 17 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2012.