Bulutoğlu, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bulutoğlu, Kahramanmaraş sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Bulutoğlu
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.032
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Bulutoğlu, Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin adını ilk yerleşen eski insanlardan HASAN BULUT koymuştur. önceleri bir karara varamamışlar,mahallede yaşayan gürbak bulut ve diğerleri akraba olduklarından mahallenin en yaşlısı ve sözüne itibar edilen hasan bulut(rahmetli) 'un isteği ile köye buluroğlu ismi verilmiş. Mahallede yaşayanların genel özelliği gereği "büyüğünün sözüne karşı gelmeme " özelliğinden kimse itiraz etmeyince HASAN BULUT UN İSTEDİĞİ OLMUŞTUR.Yani mahallenin ismi bulut soy isminden gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyüde tipik metehan(oğuz kağan) oğullarıdan bozoklar - yıldızoğulları -avşar boyu- gelenekleri gözükür.Ataya saygı,zalime kafa tutar mazluma dokunmaz.Mahallede DADALOĞLU bu yüzden sevilir galiba.Mahallede Anadoluda gözüken kız isteme ,nişan ve düğün geleneği hala uygulanmaktadır.flört kelimesi köye hiçbir zaman girememiştir.düğünler tohum gavut ismi verilen kurbanlığın kız evine gitmesiyle başlar.davetliler düğüne yol adı verilen davet etme metodu ile çağırılır.cuma günleri düğünde çiğ köfte yuğurma günüdür.cumartesi davetlilere düğün yemeği yedirilir ve davul zurna eşliğinde eğlendirilir.düğünlerde ayrıca ödüllü güreş müsabakası düzenlenir.düğüne hedefe kurşun sıkılması ve gece sinsini ateşi ile devam edilir.mahallenin gençleri gece ceyhan nehri üzerinde bulunan güvercinlik bölgesinde (ya da menzelet barajı kenarı) kazan kazan tavuk pişirerek eğlenceye eğlence katar.pazar günü davul zurna eşliğinde gelin getirilir ve akşama en yakın akrabalara yemek verilmesi ve nikah kıyılması ile düğün biter. Köylülerin en övünülecek tarafı başkasının namusuna göz dikmemesidir.Köy mesirealanı açısından uygun konumda olmasına rağmen yabancıda olsa içkili alem köy sınırları içerisinde yapamamaktadır.ayrıca mahallede hala dini bayramlara gösterilen hassasiyete büyük özenti ve saygıyla devam edilmekete..büyüklerin elinin öpülmesi küçüklerin sevindirilmesi.hasta ziyaretleri ve taziye adetleri bütün canlılığı ile mahallede hala yaşatılmaktadır.

   mahallede yemek adetleri olarak maraş yöresinde yaygın olan mercimek köftesi- somak turşusu

,tarhana çorbası, TİRŞİK ,HEDİK , KELLE PAÇA ,cılbır,söğürme,sirke turşusu ,bulgur pilavı,kuru fasulye, yaprak sarması,dolma,içli köfte,kavurma,......v.s en yaygın yemeklerdir.Mahallede bağcılıkta yaygın olduğundan pastık,kuru üzüm..... vs. gelişmiştir.Buluoğlu ile ilgili daha geniş bilgi için:google'de bulutoğlu-kapı yazıp arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.ya da google de Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

   Bulutoğlu Köyü ile ilgili daha geniş bilgi için:google 'de bulutoğlu-kapı ya da Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz.
   Kahramanmaraş merkezine 13 km uzaklıktadır;ayrıca köye bağlı güvercinlik ve menzelet barajı doğa güzellikleri bulunmaktadır ayrıca kılavuzlu barajında su tutulmaya başlanmasıyla yepyeni bir mesire alanına daha sahip olacaktır.eski kayseri yolu üzerindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla beraber mahallenin geniş bir coğrafyaya yayılması dolayısı ile kavkırt (gafrut) obası bozulmuş karasal iklim etkisi altındadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1032
1997 1033

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa,bağcılık ,inşaat işçiliği ,

çok azda olsa arıcılık dayalıdır.ve birde kamyonculuğa bağlıdır.çok gelişmiş olmamakla beraber balıkçılıkta yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]