İçeriğe atla

Brix

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taşınabilir Refraktometre

Brix derecesi (° Bx sembolü), sulu bir çözeltideki çözünmüş şeker derecesidir. Sadece su ve çözünmüş şekerden oluşan bir çözeltide bir derece Brix yaklaşık olarak 10 g/l şekere denk gelmektedir.[1] Eğer çözelti saf sakkaroz dışında çözünmüş başka katılar içeriyorsa, o zaman ° Bx yalnızca çözünmüş katı içeriğine temsil eder. Brix derecesi geleneksel olarak şarap, meyve suyu, akçaağaç şurubu ve bal endüstrilerinde kullanılır. Refraktometre veya hidrometre yardımı ile ölçülebilir.

Bir şeker çözeltisi refraktometre veya hidrometre ile ölçüldüğünde, sonucun tabloya girilerek elde edilen ° Bx değeri, numunede çözünen kuru katı miktarını temsil eder. Ancak bu nadiren böyledir. Örneğin üzüm suyu (şıra) az miktarda sükroz, ancak glikoz, fruktoz, asitler ve diğer maddeleri içerir. Bu gibi durumlarda, ° Bx değeri, toplam şeker içeriğine iyi bir yaklaşımı temsil edebilir.

Alkol, sudan daha yüksek kırılma indisine sahiptir. Sonuç olarak, fermentasyon başladıktan sonra bir şeker çözeltisi üzerinde yapılan bir refraktometre ölçümü, o anda çözeltide bulunan gerçek katı içeriğinden daha yüksek bir okuma ile sonuçlanacaktır. Hidrometre kullanarak, özgül ağırlığa dayalı Brix ölçümleri de fermantasyondan etkilenir; etanol sudan daha az yoğun olduğu için, bir etanol / şeker / su çözeltisi düşük bir Brix okuması ile sonuçlanacaktır. Aynı çözünmüş şeker miktarına sahip, farklı alkol dereceli çözeltiler, farklı Brix derecesine sahip olurlar.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Brix derecesi, mucidi, Alman mühendis ve matematikçi Adolf Ferdinand Wenceslaus Brix'in (1798-1870) adını almıştır. 1800'lerin başlarında, Adolf Brix, içerdiği sakkaroz mikrarı bilinen saf sükroz çözeltileri hazırlayarak, özgül ağırlıklarını ölçtükten sonra, kütle ile ölçülen özgül ağırlığa göre yüzde sakkaroz tablosu hazırladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Oxford companion to wine. Fourth edition. Robinson, Jancis,, Harding, Julia,, Smart, Richard E.,, Lavigne, Valérie,, Dubourdieu, Denis,. Oxford, United Kingdom. ISBN 978-0-19-870538-3. OCLC 921140648. 
  2. ^ "Determining Residual Sugar Using a Hydrometer*". Midwest Grape and Wine Industry Institute (İngilizce). 12 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2020.