Bozkocatepe, Devrekani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bozkocatepe
Bozkocatepe konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Devrekani
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 185
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37700
Resmî site
[1] -

Bozkocatepe, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

köy esasen 3 parçadır. bozkocatepe merkez, kavuncular ve kurukavak. merkez ve kavuncular sıradan köyler olmasına rağmen asıl önemli olan kurukavak mahallesidir. yaklaşık 100 kişilik bi nüfusa sahip olan bu mahalle bir ağa köyüdür. Devrekani'nin zamanında en zengin beyi bu köydendir. bu beylerin çiftlikleri olan alaman ve mühto çiftlikleri olmak üzere iki tane çiftlik vardır. Atatürk mühto çiftliğini ziyaret etmiştir ve bu köyden 3 tane mebus(milletvekili) çıkmıştır. bu köyde eskiden beyin yanında ermeniler de çalışmıştır ve bu ermeni vatandaşlarımız şu an istanbul'da olmalarına rağmen ara sıra ziyarete gelmektedirler. köyde gavur mezarlığı adında bir mevki de bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurukavak maahallesinin yerlisi sadece bey sülalesidir. onların haricindeki aileler sahil tarafından göçmedir. o nedenle karma bir kültüre sahiptir. çoğunluğu istanbul'da ikamet eden komşularımız yaz aylarında köye gelmektedir. kastamonu şivesinin sahil tarafında görülen ağız özellikleriyle konuşulan köyde, rumca ve ermeniceden kalma kelimeler dikkat çekmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 37 km, Devrekani ilçesine 7 km uzaklıktadır. kurukavak mahallesinde bir adet göl bulunmakta olup ormanlarla iç içe, son derece güzel bir manzaraya sahiptir. ancak sulama dönemlerinde devletin sahip çıkmamasıyla keyfi uygulamalar nedeniyle her yıl kurutulmakta ve bol yağışlarla yeniden dolmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 251
1997 225

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]