Bogdan Hmelnitski Nişanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bogdan Hemelnitski Nişanı
Орден-Хмельницького-3(СССР).png
3. Sınıf Bogdan Hemelnitski Nişanı
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
Tür 3 ayrı dereceyi haiz nişan
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Ordu üyeleri
Gerekçe Savaşta bir bölgenin düşman işgalinden kurtarılması
Savaş Sovyet-Alman Savaşı ve diğer savaşlar
Durum SSCB dağıldıktan sonra verilmemekte. Ukrayna'da aynı isimli bir nişan verilmekte
İstatistikler
İlk Verilişi 28 Ekim 1943
Toplam Verilişi 8451 adet
Order bogdan khmelnitsky3 rib.png
3. Sınıf Bogdan Hemelnitski Nişan şeridi

Bogdan Hemelnitski Nişanı (RusçaОрден Богдана Хмельницкого, UkraynacaОрден Богдана Хмельницького) SSCB tarafından verilen; adını Kazak Hetmanlığı lideri (Hetman) Bogdan Hmelnitski'den alan, ilk olarak II. Dünya Savaşı sırasında, SSCB Prezidyum'u tarafından 10 Ekim 1943 tarihinde verilmiş madalya.

Genel bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu nişan, SSCB'nin dağılmasından sonra verilmemektedir. Ancak Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma tarafından, Sovyet-Alman Savaşı zaferinin 50. yıl dönümü sebebiyle aynı isimle, 3 Mayıs 1995 tarihinden bu yana verilmeye devam etmektedir.

Böyle bir madalya ihdasının fikir babaları General Nikita Khrushchev, Sovyet film yapımcısı Alexander Dovzhenko ve şair Mykola Bazhan'dı. Bu nişan II. Dünya Savaşı sırasında ihdas olundu ve büyük ölçüde Ukrayna Cephesi'ndeki çarpışmalarda, ülke topraklarının düşman elinden kurtulmasında önemli rol oynayan, SSCB Ordu üyelerine verildi.

Sınıflandırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci sınıf nişan, ikinci sınıf nişan ve üçüncü sınıf nişan olmak üzere, üç farklı türü bulunmaktadır. I. Sınıf Bogdan Hemelnitski Nişanı'nın ilk sahibi General Alexey Danilov'dur

Birinci sınıf Bogdan Hemelnitski Nişanı, savaş esnasında başarılı sevk ve kumandasıyla ülke topraklarını düşman elinden kurtaran ve düşmanı ağır kayıplara uğratan ordu komutanlarına verilmiştir. Toplamda bu ödüle 323 kişi layık görülmüştür. Nişan sahipleri arasında maraşeller Sergey Biryuzov, Kirill Moskalenko, Matvei Zakharov ve Petr Koshevoi gibi askerler bulunmaktadır.

İkinci sınıf Bogdan Hemelnitski Nişanı, düşman hatlarını yaran, düşman cephesi arkasına baskınlar veren tümen, tugay, alay veya tabur komutanlarına verilmiştir. Bu ödüle ise 2,400 kişi layık görülmüştür.

Üçüncü sınıf Bogdan Hemelnitski Nişanı ise, birliklerini zafere ulaştırmada üstün yararlılık ve cesaret gösteren; subaylara, partizan komutanlarına, çavuş, onbaşı ve er rütbesindeki Kızıl Ordu ve partizanlarına verilmiştir. Toplamda da, çoğunluğu Ukrayna Cephesi'nde savaşmış, Kızıl Ordu mesubu ya da Ukraynalı partizan olan 5,700 kişi bu madalyaya layık görülmüştür.

Birinci Sınıf İkinci Sınıf Üçüncü Sınıf
Order of Bogdan Khmelnitskiy 1st Class.png OrderKhmelnitsky2ndClass.png Орден-Хмельницького-3(СССР).png
Şerit
Order bogdan khmelnitsky1 rib.png
Order bogdan khmelnitsky2 rib.png
Order bogdan khmelnitsky3 rib.png