1. Ukrayna Cephesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1. Ukrayna Cephesi
1. Ukrayna Cephesi Standardı
Etkin1943-1945
Ülke Sovyetler Birliği
Sınıfı Kızıl Ordu
TipiOrdu grubu
GöreviUkrayna, Polonya ve Almanya'daki Kızıl Ordu Operasyonlarının koordinasyonu ve yürütülmesi
BüyüklükBirkaç Ordu
SavaşlarıII. Dünya Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
General Nikolay F. Vatutin (Ekim 1943 - Mart 1944)
Mareşal Georgiy K. Jukov (Mart 1944 - Mayıs 1944)
Mareşal İvan S. Konev (Mayıs 1944 - Mayıs 1945)

1. Ukrayna Cephesi (Rusça: Пéрвый Укрáинский фронт; UkraynacaПе́рший Украї́нський фронт Péršyj Ukraḯns’kyj front), II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Ordusunun oluşumudur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Ekim 1943 tarihinde Voronej Cephesi'nin adı 1. Ukrayna Cephesi olarak değiştirildi. Bu isim değişikliği, Kızıl Ordu'nun Almanya'daki Wehrmacht'a karşı yürüttüğü kampanyada batıya doğru ilerlemesini yansıtıp Rusya'yı geride bıraktı ve Ukrayna'ya taşındı. Cephe, 1944 ve 1945 yıllarında Ukrayna, Polonya, Almanya ve Çekoslovakya'daki savaşlara katıldı.

1944 yılı boyunca cephe, diğer cephelerle beraber Korsun-Şevçenkovski Taarruzu'na ve Ukrayna'daki Hube Halkası'na katıldı. 1. Muhafız Tank Ordusu, 3. Muhafız Tank Ordusu, 4. Tank Ordusu, 3. Muhafız Ordusu, 5. Muhafız Ordusu, 13, 38 ve 60. Ordular tarafından kontrol edilen cephe Lvov-Sandomierz Taarruzu'nu gerçekleştirdi. Daha sonra Ternopil için savaşa katıldı.

1945'te cephe Vistül-Oder Taarruzu'na katıldı ve Silezya ve Prag Taarruzları ile Breslau Kuşatması'nı gerçekleştirdi. Almanya ve Polonya'daki Berlin operasyonlarına da katıldı. Cephe ayrıca Alman 9. Ordusu'nun çoğunun Berlin'in güneyini yok ettiği Halbe Muharebesi'nin büyük bölümünü de gerçekleştirdi. Bu zamana kadar Polonya İkinci Ordusu, Cephenin bir parçası olarak faaliyet gösteriyordu. Sonunda 1. Ukrayna Cephesi, Berlin'i ve 9. Ordu'yu rahatlatmayı amaçlayan Armee Wenck'in karşı saldırılarına karşı savunma sağladı. Prague Taarruzu, Avrupa'nın II. Dünya Savaşı'ndaki son savaşıydı.

Savaştan sonra, Cephe karargahı 1955'e kadar Avusturya ve Macaristan'da Kızıl Ordu Merkez Kuvvetlerini oluşturdu ve 1968'de Çekoslovakya'da Prag Baharı etkinliklerinin bir mirası olarak yeniden görevlendirildi.

Komutanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordular[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Ukrayna Cephesi'nin bir parçası olan ordular şunları içeriyordu:

Daha sonraki kompozisyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]