Blind Guardian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blind Guardian
Blind Guardian, RockHard Festival 2016'da sahnede
Genel bilgiler
Başladığı yerAlmanya Krefeld, Almanya
TarzlarPower metal, Speed metal, Senfonik metal
Etkin yıllar1984 - günümüz
Müzik şirketiSpinefarm Records, Nuclear Blast, Roadrunner Records, NEMS Enterprises, Century Media, Drakkar Records
İlişkili hareketlerDemons and Wizards, Gamma Ray, Helloween, Iced Earth, Iron Savior, Savage Circus, Schattentantz, Power Quest
Resmî sitewww.blind-guardian.com
ÜyelerHansi Kürsch
André Olbrich
Marcus Siepen
Frederik Ehmke
Eski üyeler

Blind Guardian, 1984 yılında Almanya'nın Krefeld şehrinde kurulmuş bir power metal grubudur. Power metal ve speed metal türlerinin en yaratıcı ve etkili grupları arasında gösterilir. Grubun kariyerinde dokuz müzisyen yer almıştır. 2005 yılından beri grubun kadrosu, vokalist Hansi Kürsch, gitarist André Olbrich ve Marcus Siepen ile baterist Frederik Ehmke'den oluşmaktadır.

Blind Guardian, 1980'lerin ortalarında başlayan Alman heavy metal akımının bir parçasıdır. Grup, 1984 yılında Lucifer's Heritage adıyla Kürsch, Olbrich, gitarist Markus Dörk ve davulcu Thomas Stauch tarafından kuruldu. Dörk ve Stauch ertesi yıl gruptan ayrıldı, yerlerine Christof Theißen ve Hans-Peter Frey geldi. Onlar da yıl bitmeden gruptan ayrıldı. 1987'de Siepen gruba katıldı ve Stauch gruba geri döndü. Bu kadroyla birlikte Blind Guardian adını alan grup, ilk albümü Battalions of Fear'ı 1988'de yayımladı.

Sonraki albümleriyle Blind Guardian başarısını sürdürdü power metal hareketinin öncüleri arasında yerini sağlamlaştırdı. Kürsch, 1996 yılında bas gitar çalmayı bırakarak yalnızca vokalistliğe odaklandı. Grup, başta Oliver Holzwarth olmak çeşitli bas gitaristlerle çalıştı. 2005 yılında Stauch, Blind Guardian'ın daha karmaşık progresif bir sound'a yönelmesini onaylamayarak gruptan ayrıldı ve yerini Ehmke aldı.

Blind Guardian albümlerinin çoğu hayranlar ve eleştirmenler tarafından olumlu karşılandı: Somewhere Far Beyond (1992), Imaginations from the Other Side (1995) ve Nightfall in Middle-Earth (1998) grubun en etkili albümleri arasında sayılır. Şarkıları çoğunlukla Kürsch ve Olbrich birlikte besteler. Kürsch'ün yazdığı sözler ise çoğunlukla J. R R. Tolkien, Michael Moorcock, Stephen King ve Robert Jordan gibi fantastik yazarların eserlerinin yanı sıra geleneksel efsanelerden ve destanlardan ilham alır.

Grup tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, Blind Guardian ismini almadan önce, 1986 ve 1987 yıllarında Lucifer's Heritage ismiyle iki demo yayınlamıştır.

İlk albümlerinden başlamak üzere, tüm albümlerinde J.R.R. Tolkien ve diğer fantastik edebiyat yazarlarının etkisi görülmektedir. Bununla birlikte şarkı sözlerinde mitolojik unsurlar ve efsanelere de bolca rastlanmaktadır.

İlk albümleri Battalions of Fear ile Follow the Blind daha çok speed metal etkisindeyken, 1992 çıkışlı Somewhere Far Beyond albümleriyle birlikte power metal tarzına kaymıştır. Beşinci albümleri Imaginations From The Other Side ile birlikte müzikleri daha karışık bir hal almıştır. Bunda da kuşkusuz şarkılarında geniş yer verdikleri koro ve orkestral düzenlemelerin payı büyüktür.

Grubun dünya çapında üne kavuşmasıysa, Avrupa ve Japonya turnelerinden sonra olmuştur. And Then There Was Silence isimli tek şarkılık çıkışı 14 dakikalık uzunluğuna rağmen İspanya listelerinde 1. Kanada listelerinde yedinciliğe kadar yükselmiştir.

Özellikle solistleri Hansi Kürsch, metal müzik alanında en iyi vokalistlerden biri olarak görülmektedir. Kendisinin operatik vokalleri, Blind Guardian'ın başarısında büyük paya sahiptir.

Grubun solisti Hansi Kürsch, Jon Schaffer[1]le birlikte Demons and Wizards adlı projeyi gerçekleştirmiştir.

Grubun kurulmasından sonra 2005 yılına kadar geçen 20 yıllık süreç boyunca, çizgilerini değiştirmemişlerdir. Fakat grup içinde oluşan bazı anlaşmazlıklar sonucu davulcu Thomen Stauch gruptan ayrılmıştır. Yerine Temmuz 2005'te Frederik Ehmke gruba katılmıştır.

2006 yılında çıkması beklenen A Twist In The Myth albümünün kayıtları bitmiştir. Albüm hakkında fikir veren single "Fly" ise birkaç ay önce piyasaya sürülmüştür. Albümün promosyon kaydı ise internete sızmıştır. Albümün çıkış tarihi olarak Eylül 2006 verilmiştir.

Grup, 2015 yılında Beyond the Red Mirror albümünü piyasaya sürdü.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiki üyeler
Diğer üyeler
Eski üyeler

Diskogafi[değiştir | kaynağı değiştir]