İçeriğe atla

Kai Hansen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kai Hansen
Genel bilgiler
DoğumKai Michael Hansen
TarzlarHeavy Metal, Power Metal, Speed Metal
MesleklerBesteci, şarkıcı, prodüktör
Etkin yıllar1978-günümüz
Müzik şirketiSPV
İlişkili hareketlerGamma Ray, Helloween, Avantasia, Iron Savior, Unisonic, Blind Guardian, HammerFall, Angra, Stormwarrior
Resmî sitehttp://www.gammaray.org

Kai Michael Hansen (17 Ocak 1963, Hamburg), bir Metal müzik gitaristi ve vokalistidir.

Hansen, bir Power Metal grubu olan Gamma Ray'in kurucusudur ve bu grubun gitaristliğini ve vokalistliğini üstlenmiştir. Ayrıca, Helloween adlı Power Metal grubunun da kurucularından biridir. Power Metal müzikte "ana karakter" diyebileceğimiz biridir ki bu türün en iyi temsilcilerinden olan 3 grup kendisi tarafından kurulmuştur ve "Power Metal'in babası" lakabına sahiptir. 2011'de Helloween'in eski vokalisti olan Michael Kiske'nin kurduğu Unisonic adlı gruba katılmıştır ancak Unisonic'te bulunmasının Gamma Ray'e olan odağını etkilemeyeceğini belirtmiştir.

Şarkı Söyleme Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerinin ilk yıllarında, Kai Hansen'in vokalleri, genel Thrash Metal vokalistlerini andırıyordu. Temiz, pürüzsüz bir ses kullanmaktansa, tiz çığlıklarla birlikte daha pürüzlü bir sesi tercih ediyordu. Yine de aynı anda hem vokalde hem gitarda olmanın verdiği zorlukla başa çıkamadığı için Helloween'e yeni bir vokalist almıştır. (Michael Kiske )

Günümüzde ise bu zorluğun üstesinden geldiğini görüyoruz çünkü 1993'ten beri kendi grubu olan Gamma Ray'in vokalistliğini ve gitaristliğini üstlenmiş bulunuyor. Daha ileri yıllarda Kai Hansen'in sesini dinlediğimiz zaman eskiye göre daha pürüzsüz ve melodik olduğunu duyabiliyoruz ancak hâlâ eski "pürüzlü" vokaliyle söylediği şarkıları destekliyor.

2013'teki ve 2014'te Gamma Ray'in Empire of The Undead albümünden sonraki konserlerinde canlı performanslarını izlediğimizde ise daha pürüzlü bir sese tekrar dönmeye başladığını görüyoruz.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Helloween

Gamma Ray

Iron Savior

Unisonic

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://en.wikipedia.org/wiki/Kai_Hansen 9 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. kısmi çevirisi