Blau gazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dr. Hermann Blau

Blau gazı (AlmancaBlaugas), mucidi Alman Hermann Blau'nun adını alan, propana benzeyen yapay bir aydınlatıcı gazdı.[1][2] Isı ile imbiklerde mineral yağların ayrıştırılması ve elde edilen naftanın sıvılaşana kadar sıkıştırılmasıyla üretilmekteydi. Bu durumda taşındı ve LPG gibi, serbest bırakıldıktan sonra tekrar gaz halini aldı. Kimyasal olarak kömür gazına benzemektedir.[3][4]

Blau gazı mavi değil, su benzeri bir renge sahiptir. Sevkiyat için çelik silindirlerde depolandı ve yapay olarak üretilen tüm gazların en yüksek spesifik enerjisine sahip olma avantajına sahipti, ancak kömür gazının aksine, karbonmonoksit içermiyordu.

Blau gazı, aydınlatma ve ısıtma için de kullanılmıştı; Pintsch gazı olarak bilinen daha az saf bir form, 19'uncu yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, demiryolu aracı aydınlatmaları ve sobalarında kullanıldı. Benzin gibi sıvı yakıtlara göre birçok avantajı vardı.

Blau gazı, yaklaşık %50 olefinler (alkenler), %37 metan ve diğer alkanlar, %6 hidrojen içerir ve geri kalan ise havadır. Yanma ısısı 122 MJ/m³'tür.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John Bonner; George William Curtis; Henry Mills Alden; Samuel Stillman Conant; John Foord; Montgomery Schuyler; John Kendrick Bangs; Richard Harding Davis; Carl Schurz; George Brinton McClellan Harvey; Henry Loomis Nelson; Norman Hapgood (1908). Harper's weekly. Harper's Magazine Co. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2012. 
  2. ^ Chamber of Commerce journal of Maine. 1913. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2012. 
  3. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 8 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2019. 
  4. ^ Teed, P. L. (1931). "Gas Fuels for Airships: The Manufacture of Blau Gas, with Details of Some Possible Alternatives". Aircraft Engineering and Aerospace Technology. 3 (2). ss. 41-42. doi:10.1108/eb029368. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]