Gaz sayacı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gaz basınç regülatörlü, körüklü gaz sayacı

Gaz sayacı, doğalgaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı gibi yakıt gazlarının hacmini ölçmek için kullanılan özel bir akış ölçerdir. Gaz sayaçları, bir gaz tesisi tarafından sağlanan yakıt gazını tüketen konut, ticari ve endüstriyel binalarda kullanılır. Gazların ölçülmesi sıvılara göre daha zordur, çünkü ölçülen hacimler sıcaklık ve basınçtan oldukça etkilenir. Gaz sayaçları, sayacın içinden akan gazın basınçlı miktarı veya kalitesi ne olursa olsun, tanımlanmış bir hacmi ölçer. Bir sayaç boyunca hareket eden gazın gerçek miktarını ve değerini ölçmek için sıcaklık, basınç ve ısıtma değeri telafisi yapılmalıdır.

Ölçülecek gazın hacimsel akış hızına, öngörülen akış aralığına, ölçülen gaz tipine ve diğer faktörlere bağlı olarak birkaç farklı gaz sayacı tasarımı yaygın olarak kullanılmaktadır.

1970'lerden önce inşa edilen binalarda, daha soğuk iklimlerde bulunan gaz sayaçları tipik olarak evin içinde, bodrum katında veya garajda yer alıyordu. O zamandan beri, özellikle büyük şehirlerde birkaç istisna olsa da, büyük çoğunluk dışarıya konumlandırıldı.