Black Clover

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Black Clover
ブラッククローバー
(Burakku Kurōbā)
TürMacera, fantezi[1]
Manga
YazarYūki Tabata
YayımcıShueisha
Diğer yayımcı
BaskıJump Comics
DergiWeekly Shōnen Jump
Diğer dergi
DemografikShōnen
Yayın tarihi16 Şubat 2015 – güncel
Cilt sayısı31
Orijinal animasyon DVD
YapımcıTakashi Noto
SenaristTakamitsu Kōno
MüzikYūya Mori
StüdyoXebec Zwei
Yayın tarihi2 Mayıs 2017
Yayın süresi27 dakika
Anime televizyon dizisi
YönetmenTatsuya Yoshihara
Ayataka Tanemura (#153-170)
YapımcıMaiko Isotani
Naomi Komatsu
Masahiro Sugasawa (#1-128)
Hatsuo Nara (#129-170)
SenaristKazuyuki Fudeyasu (#1-152)
Kanichi Katou (#153-170)
MüzikMinako Seki
StüdyoPierrot
Lisans
KanalTXN (TV Tokyo)
Diğer kanallar
Yayın tarihi 3 Ekim 2017 30 Mart 2021
Bölüm sayısı170
Manga
Asta-kun Mahōtei e no Michi
YazarYūki Tabata
ÇizerSetta Kobayashi
YayımcıShueisha
DergiSaikyō Jump
DemografikShōnen
Yayın tarihi2 Şubat 2018 – güncel
Cilt sayısı1
Oyun
Black Clover: Quartet Knights
YayımcıBandai Namco Entertainment
PlatformMicrosoft Windows, PlayStation 4
Çıkış tarihi
  • JP: 13 Eylül 2018
  • KA: 13 Eylül 2018
  • AVR: 14 Eylül 2018
  • AU: 14 Eylül 2018
Manga
Black Clover: Quartet Knights
YazarYūki Tabata
ÇizerYumiya Tashiro
YayımcıShueisha
DergiShōnen Jump+
DemografikShōnen
Yayın tarihi7 Ekim 201812 Nisan 2020
Cilt sayısı6
Orijinal net animasyonu
Squishy! Black Clover
YönetmenTsukasa Nishiyama
SenaristKazuyuki Fudeyasu
Kanichi Katou
StüdyoDLE
LisansCrunchyroll
Yayın tarihi 1 Temmuz 2019 19 Ağustos 2019
Bölüm sayısı8

Black Clover (Japoncaブラッククローバー Burakku Kurōbā; "Kara Yonca"), Yūki Tabata tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Şubat 2015 tarihinden bu yana Shueisha'nın Weekly Shōnen Jump dergisinde yayınlanmaktadır. Seri, görünüşte herhangi bir büyülü güç olmadan doğmuş genç bir çocuk olan Asta'nın etrafında dönmekte olup Black Bulls'taki büyücü arkadaşlarıyla bir sonraki Büyücü Kralı olmayı planlamaktadır.

Xebec tarafından hazırlanan bir OVA uyarlaması Mayıs 2017 tarihinde yayınlandı. Pierrot tarafından hazırlanan bir anime televizyon serisi uyarlaması ise Ekim 2017-Mart 2021 tarihleri arasında yayınlandı. Bir anime filmi ise yapım aşamasındadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, yetim arkadaşı Yuno ile birlikte bir yetimhanede büyütülmek üzere bırakılan genç bir yetim olan Asta'ya odaklanıyor. Herkes manayı sihirli güç şeklinde kullanma yeteneği ile doğarken, Asta, ancak sihir olmadan, bunun yerine fiziksel güce odaklanır. Tersine, Yuno muazzam büyü gücü ve rüzgar büyüsünü kontrol etme yeteneği olan bir dahi olarak doğdu.

Yonca Krallığı'nın kralından sonra ikinci bir otorite figürü olan bir sonraki Büyücü Kral olma arzusuyla motive olan iki genç, dostane bir rekabet geliştirdiler. Yuno, krallığın ilk Büyücü Kralı tarafından tutulan efsanevi bir dört yapraklı büyü kitabı alır. Dört yapraklı büyü kitabı, yalnızca en muazzam büyücülere verilen nadir bir büyü kitabıdır. Asta, sihir eksikliğine rağmen, gizemli elf kılıçları ve nadir anti-büyü kullanan Şeytan ırkının bedensiz bir üyesini içeren gizemli bir beş yapraklı büyü kitabı elde etti. Daha sonra, o ve Yuno, hırslarını gerçekleştirmenin ilk adımı olarak bir Sihirli Şövalye ekibine katılırlar.

Asta, Yami Sukehiro yönetiminde Noelle Silva ile birlikte Black Bulls'a katılırken Yuno, Altın Şafak'ın bir üyesi olur. Kurulduğu sırada Yonca Krallığı tarafından Elflere karşı yapılan bir adaletsizliğin intikamını almak için liderliği bir Şeytan tarafından manipüle edilen Geceyarısı Güneşinin Gözü adlı aşırılık yanlısı bir grupla mücadele ederken çeşitli maceralara atılırlar. Sihirli Şövalyeler daha sonra, Asta ve Yuno'nun Şeytanlarının hayatları üzerindeki etkisini ve Karanlık Üçlü'nün Şeytanları dünyalarında tam olarak tezahür ettirme planını öğrenmesiyle, Maça Krallığı'nın Karanlık Üçlü ile yüzleşir.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Black Clover mangası Yūki Tabata tarafından yazıldı ve çizildi. Manga endüstrisinde 20 yaşında başladı ve bilimkurgu tek seferlik Hungry Joker'i Shueisha dergisi Weekly Shōnen Jump'da kısa bir süre için seri hale getirilmeden önce yedi yıl asistan olarak çalıştı. Tabata, bu mangayı büyük ölçüde yazarın kendisinden çok farklı olan sessiz ve karanlık tabiatlı ana karakterine bağladığı bir başarısızlık olarak değerlendirdi. İptal edildikten sonra arkadaşları ona Tabata'ya daha çok benzeyen enerjik, neşeli bir kahraman geliştirmesini tavsiye etti ve Black Clover için fantezi temalı tek seferlik film üzerinde çalışmaya başladı. Yayınlanmasından sonra, kendisine yeni bir editör (Tatsuhiko Katayama) atandı ve Shueisha tam serileştirme için diziyi aldı.

Black Clover için haftalık üretim süreci, Tabata'nın ilk birkaç gün için Katayama ile bölümün küçük resimleri üzerinde danışmanlığını ve ardından kalan günleri asıl sanat eserini oluşturmakla geçirmeyi içeriyordu. Tabata, kaba bir taslak oluşturduğu ve bölümü bitirdiği için kendisine teşekkür ederken Katayama, içeriğini doldurması ve düzeltmeler yapmasına yardım etti. Dizinin başlarında, sanatçı stres nedeniyle günde ortalama sadece üç saat uyuduğunu iddia etti, ancak Kara Yonca'nın anime uyarlaması yayınlanmaya başladıktan sonra bu süreyi gecelik altı saate çıkarmayı başardı. Black Clover'ın en azından yedinci cildinden itibaren, çizimlerinde dijital araçlar kullanmamış, geleneksel "analog" mürekkeplemeyi ve elle tonlamayı tercih etmiştir. Tabata, okuyucularının her haftanın bölümünü sabırsızlıkla beklemesi nedeniyle manganın uzun vadede motivasyonunu korudu. Çoğu bölümün hızlı temposuna rağmen, yazar ara sıra daha yavaş ama yine de tatmin edici hikâyeler yaratma arzusunu dile getirdi. Kentaro Miura'nın karanlık fantezi seinen serisi Berserk, Tabata üzerinde büyük bir etki yarattı. Dragon Quest: The Adventure of Dai, The Lord of the Rings, Harry Potter ve Guillermo del Toro'nun filmleri gibi diğer fantezi özelliklerinden ilham alırken, Berserk'in shōnen eşdeğerini yapmak istedi. Tabata, Dragon Quest veya Final Fantasy gibi fantezi rol yapma video oyunlarının büyük bir hayranı olmadığını belirtti ve izlediği birkaç fantastik filmi referans materyali olarak kullandı. Black Clover'ın dünyasına Avrupalı ​​bir görünüm kazandırmak için Tabata, setler ve konumlar için fotoğraf kitaplarını araştırdı ve çeşitli silahları, kıyafetleri ve binaları belgeledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Official Website for Black Clover". Viz Media. 19 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]