Tokyo Ghoul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tokyo Ghoul
Tokyo Ghoul
東京喰種-トーキョーグール-
(Tōkyō Gūru)
Demografik {{{demografik}}}
Tür Doğaüstü, Dram, Fantezi, Korku, Aksiyon, Psikolojik
Manga
Yazar Sui Ishida
Demografik Seinen
Yayımcı Şūeişa
Yayımlandığı dergiler Weekly Young Jump
Türkçe yayımcı Gerekli Şeyler
Yayın tarihi 8 Ekim 201118 Ekim 2014
Cilt sayısı 14 (Cilt listesi)
Manga
Tokyo Ghoul [JACK]
Yazar Sui Ishida
Demografik Shõnen
Yayımcı Şūeişa
Yayımlandığı dergiler Jump LIVE
Yayın tarihi Ağustos 2013Ekim 2013
Cilt sayısı 1 (Cilt listesi)
Manga
Tokyo Ghoul:re
Yazar Sui Ishida
Demografik Seinen
Yayımcı Şūeişa
Yayımlandığı dergiler Weekly Young Jump
Yayın tarihi 16 Ekim 2014 – devam ediyor
Cilt sayısı 8[1] (Cilt listesi)
Light novel
Yazar Shin Towada
Çizer Sui Ishida
Yayımcı JaponyaShueisha
Amerika Birleşik DevletleriYen Press
Demografik Seinen
Yayım tarihleri 19 Temmuz 201319 Aralık 2014
Cilt sayısı 3 (Cilt listesi)
TV anime
Tokyo Ghoul (Kısım 1)
Tokyo Ghoul √A (Kısım 2)
Yönetmen Shuhei Morita
Yapımcı Chūji Mikasano
Yazar Masashi Sogo
Müzik Yutaka Yamada
Stüdyo Pierrot
Kanal JaponyaTokyo MX, TVA, TVQ, TVO, AT-X, Dlife
AvustralyaMadman Entertainment
Amerika Birleşik DevletleriFunimation
Birleşik KrallıkAnime Limited
Gösterim tarihi 4 Temmuz 2014 – 19 Eylül 2014(Kısım 1)
9 Ocak 2015 – 27 Mart 2015(Kısım 2)
Bölüm sayısı 12(Kısım 1) / 12(Kısım 2)
OVA
Tokyo Ghoul [JACK]
Yönetmen Sōichi Shimada
Yazar Chūji Mikasano
Müzik Yutaka Yamada
Stüdyo Pierrot
Çıkış tarihi 30 Eylül 2015
OVA
Tokyo Ghoul [PINTO]
Yönetmen Tadahito Matsubayashi
Yazar Chūji Mikasano
Müzik Yutaka Yamada
Stüdyo Pierrot
Çıkış tarihi 25 Aralık 2015
Video oyunları
  • Tokyo Ghoul: Carnaval
  • Tokyo Ghoul: JAIL
Wikipe-tan face.svgAnime ve Manga (tartışma · geçmiş · izle)

Tokyo Ghoul (Japonca: 東京喰種-トーキョーグール-, Hepburn: Tōkyō Gūru?, lit. "TOKYO GÛL"), Sui Ishida tarafından oluşturulan bir manga dizisi. Shueisha'nin seinen manga dergisi Weekly Young Jump'da Eylül 2011 - Eylül 2014 tarihleri arasında yayımlanmıştır ve 18 Ekim 2014 itibarı ile 14 cilt (JPN: tankōbon) halinde toplanmıştır. Devam serisi, Tokyo Ghoul:re, Weekly Young Jump dergisinde 16 Ekim 2014'te başlamış olup halen devam etmektedir. Ülkemizde de Gerekli Şeyler tarafından yayımlanmaya başlamış olup, Nisan 2016 itibariyle 4 cildi basılmıştır.
Pierrot stüdyosu tarafından oluşturulan 12 bölümlük uyarlama anime televizyon dizisi, 3 Temmuz 2014 - 19 Eylül 2014 tarihleri arasında Tokyo MX'te yayınlanmıştır.[2][3][4] Funimation, anime dizinin Kuzey Amerika'da yayımı ve ev video dağıtımı haklarını satın almıştır.[5] Animenin açılış müziği "unravel", TK from Ling Tosite Sigure tarafından ve kapanış müziği "Saints" (聖者たち, Seijatachi?) ise People In The Box tarafından seslendirilmiştir.. Yine 12 bölümlük, fakat mangadan farklı bir hikaye izleyen ikinci sezonu Tokyo Ghoul √A (root A) ise, 8 Ocak - 26 Mart 2015 tarihleri arasında yayınlanmıştır. [6] Bu animenin açılış müziği olan "Incompetence" (無能, Munō?)'i österreich, kapanış müziği olan "The Seasons Die Out, One After Another" (季節は次々死んでいく, Kisetsu wa Tsugitsugi Shindeiku?) da Amazarashi seslendirmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikaye Ken Kaneki'nin Anteiku isimli bir kahve dükkanında Rize Kamishiro adında bir kadınla tanışmasıyla başlar. Onlar beraber buluşmak için bir tarih planlarlar. Rize eve yürürken, Kaneki onun tarafından saldırıya uğrar. Rize bir gulyabanidir, avı ve insan eti yiyip bitiren insan gibi yaratık olduğunu ortaya koymaktadır. Kaneki'yi öldürmek üzereyken üzerine düşen demir yığınları tarafından ezilir Kaneki kritik durumda hastaneye kaldırılır. Doktor Kaneki'nin içine Rize'nin organlarını nakil eder. Daha sonra kimliğini gizli tutmak için uğraş verse de Kaneki yarı insan/yarı gulyabani şekilde bu topluma katılıp yaşam mucadelesi vermeye başlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ghoullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ken Kaneki (金木 研, Kaneki Ken?)
Hikayenin kahramanı, 19 yaşında çaylak bir üniversite öğrencisidir. Rize onu öldürmeye çalışırken kafasına düşen demirlerden dolayı ölür ve Rize nin organları Kaneki'ye nakil olur. Ameliyattan sonra eğilimleri ve özellikle gûl gibi gelişir. Şimdi gûl ve insan olarak normal bir yaşamaya devam etmeye çalışırken her zaman gûl tarafıyla mucadele içinde gulyabanı kimliğini gizli tutmaya çalışmaktadır. Rize'nin bütün düşmanları Kaneki'de Rize'nin kokusunu hissetikleri için Kanekiylede düşman olurlar. Bu Arada Yoshimura'nın rehberliği altında Anteiku için bir garson olarak çalışıyordur. Amon ile yaptığı mucadele sonrasında bir gulyabani gördüğü için biraz ünlü olur. Okumayı seviyor normalde sessiz ve çekingen biridir. Yabancılara kolayca güvenme gibi kötü bir özelliği vardı
Tōka Kirishima (霧嶋 董香, Kirishima Tōka?)
Anteiku'da garson olarak part-time çalışıyor 20. bölgede yaşayan on altı yaşındaki gulyabani. O insan toplumunda gulyabani kimliğini en üst öncelikli olduğuna inanmaktadır. Bazen kindar ve genellikle şiddet eğilimleri ile çok pervasız döküntü bir bireydir. Daha sonra Kaneki eğitim ortağı olur, ve bir ekip olarak mücadele etmeye başlarlar. Ve gulyabani topluluğundan "Tavşan" olarak bilinir. Ailesi araştırmacılar tarafından öldürülmesinden sonra Hinami'nin koruyucusu olarak rol alır.
Rize Kamishiro (神代 利世, Kamishiro Rize?)
Rize gözlüklü bir kız ve Kaneki'yi buluşmaya ikna edip sonra yemeye çalışır. Üstüne düşen demirlerden sonra iç organları Kaneki'ye nakledilmiştir. O olaylardan önce Rize, çok güçlü, korkusuz, ve acımasız gulyabanidir. 20. Bölgeye gelmeden önce anti-gulyabani müfettişlerini üzerine çekip 11. Bölgeyi altüst etti. O araştırmacılar tarafından "Doyumsuz" olarak bilinirdi ve Kaneki gibi kitap okumayı çok severdi. Başlangıçta hala hayatta olduğu ortaya çıkmıştır, Kaneki ile karşılaşması sırasında öldürüldüğüne inanılan vücudu Gulyabanı/İnsan deneylerine malzeme üretmek için ve bir gulyabaniye dönüşüm deneyi Kaneki bunun sonucudur.Yani Kanekinin annesi veya babası ghoul (gulyabani) dir.İnsan ile gulyabaniler evlenince ikiside ölür.Ama nadiren olarak bu evlenme gerçekleşir ve ölümle sonuçlanmaz.Ama olumlu sonuç verdiği söylenemez bunun sonucu ise çocuk yarı hortlak yarı insan olarak doğar ve sadece beyni insan gibi vücudu hortlak gibi çalışır.Bunun en önemli kanıtı doğan çocuğun bir gözünün kırmızı olması'dır.Kaneki örnektir

Manga[değiştir | kaynağı değiştir]

Referans Linkler[değiştir | kaynağı değiştir]