Tokyo Ghoul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tokyo Ghoul
[[Dosya:|280px|Tokyo Ghoul]]
東京喰種-トーキョーグール-
((Tōkyō Gūru))
Demografik Seinen
Tür Doğaüstü, Dram, Fantezi, Korku, Aksiyon, Psikolojik
Manga
Yazar Sui Ishida (hikâye)
Sui Ishida (çizim)
Yayımcı Japonya Şūeişa
Yayınlandığı dergi Japonya Haftalık Young Jump
Yayınlanma tarihi Ekim 2011 - Devam Ediyor – devam ediyor
Cilt sayısı 13
TV anime
Yönetmen Shuhei Morita
Müzik {{{müzik}}}
Stüdyo Japonya Pierrot
Kanal Japonya TMX
Gösterim Haziran 3 2014 - Devam Ediyor-
Bölüm sayısı 12+

Tokyo Ghoul (Japonca: 東京喰種-トーキョーグール- Hepburn: Tōkyō Gūru?), Sui Ishida tarafından oluşturulan bir manga dizisi. Shueisha'nin seinen manga dergisi Weekly Young Jump'da Eylül 2011'den bu yana dizi halinde yayımlanmaktadır. Manga, Haziran 2014 itibarı ile 12 tankōbon cilt halinde toplanmıştır. Pierrot stüdyosu tarafından oluşturulan uyarlama anime televizyon dizisi, 3 Temmuz 2014'te Tokyo MX'te yayınlanmaya başladı.[1][2] Funimation, anime dizinin Kuzey Amerika'da yayımı ve ev video dağıtımı haklarını satın almıştır.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikaye Ken Kaneki'nin Anteiku isimli bir kahve dükkanında Rize Kamishiro adında bir kadınla tanışmasıyla başlar. Onlar beraber buluşmak için bir tarih planlarlar. Rize eve yürürken, Kaneki onun tarafından saldırıya uğrar. Rize bir gulyabanidir, avı ve insan eti yiyip bitiren insan gibi yaratık olduğunu ortaya koymaktadır. Kaneki'yi öldürmek üzereyken üzerine düşen demir yığınları tarafından ezilir Kaneki kritik durumda hastaneye kaldırılır. Doktor Kaneki'nin içine Rize'nin organlarını nakil eder. Daha sonra kimliğini gizli tutmak için uğraş versede Kaneki yarı insan/yarı gulyabani şekilde bu topluma katılıp yaşam mucadelesi vermeye başlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ghoullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ken Kaneki (金木 研 Kaneki Ken?)
Hikayenin kahramanı, 19 yaşında çaylak bir üniversite öğrencisi, Rize onu öldürmeye çalışırken kafasına gelen demirlerden dolayı ölür ve Rize nin organları Kaneki'ye nakil olur. Ameliyattan sonra eğilimleri ve özellikle gulyabani gibi gelişir. Şimdi gulyabani ve insan olarak normal bir yaşamaya devam etmeye çalışırken her zaman gulyabanı tarafıyla mucadele içinde gulyabanı kimliğini gizli tutmaya çalışmaktadır. Daha sonra Yoshimura'nın rehberliği altında Anteiku için bir garson olarak çalışıyor. Amon ile yaptığı mucadele sonrasında bir gulyabani gördüğü için biraz ünlü olur. Okumayı seviyor normalde sessiz ve çekingen biridir. Yabancılara kolayca güvenme gibi kötü bir özelliği vardır.
Tōka Kirishima (霧嶋 董香 Kirishima Tōka?)
Anteiku'da garson olarak part-time çalışıyor 20. bölgede yaşayan on altı yaşındaki gulyabani. O insan toplumunda gulyabani kimliğini en üst öncelikli olduğuna inanmaktadır. Bazen kindar ve genellikle şiddet eğilimleri ile çok pervasız döküntü bir bireydir. Daha sonra Kaneki eğitim ortağı olur, ve bir ekip olarak mücadele etmeye başlarlar. Ve gulyabani topluluğundan "Tavşan" olarak bilinir. Ailesi araştırmacılar tarafından öldürülmesinden sonra Hinami'nin koruyucusu olarak rol alır.
Rize Kamishiro (神代 利世 Kamishiro Rize?)
Rize gözlüklü bir kız ve Kaneki'yi buluşmaya ikna edip sonra yemeye çalışır. Üstüne düşen demirlerden sonra iç organları Kaneki'ye nakledilmiştir. O olaylardan önce Rize, çok güçlü, korkusuz, ve acımasız gulyabanidir. 20. Bölgeye gelmeden önce anti-gulyabani müfettişlerini üzerine çekip 11. Bölgeyi altüst etti. O araştırmacılar tarafından "Doyumsuz" olarak bilinirdi ve Kaneki gibi kitap okumayı çok severdi. Başlangıçta hala hayatta olduğu ortaya çıkmıştır, Kaneki ile karşılaşması sırasında öldürüldüğüne inanılan vücudu Gulyabanı/İnsan deneylerine malzeme üretmek için ve bir gulyabaniye dönüşüm deneyi Kaneki bunun sonucudur.

Referans Linkler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Pierrot (company)

  1. ^ "Oscar Nominee Morita Helms Tokyo Ghoul Anime at Pierrot". Anime News Network. February 22, 2014. http://www.animenewsnetwork.com/news/2014-02-22/oscar-nominee-morita-helms-tokyo-ghoul-anime-at-pierrot. Erişim tarihi: February 22, 2014. 
  2. ^ "Natsuki Hanae, Sora Amamiya, Kana Hanazawa Lead Tokyo Ghoul Anime's Cast". Anime News Network. March 15, 2014. http://www.animenewsnetwork.com/news/2014-03-15/natsuki-hanae-sora-amamiya-kana-hanazawa-lead-tokyo-ghoul-anime-cast. Erişim tarihi: March 15, 2014. 
  3. ^ "Funimation Acquires Tokyo Ghoul, Street Fighter:Assassin Fist". Anime News Network. 2014-06-08. http://www.animenewsnetwork.com/news/2014-06-08/funimation-acquires-tokyo-ghoul-street-fighter-assassin-fist/.75328.