Biyokapasite

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir ekosistemin biyokapasitesi veya biyolojik kapasitesi, doğal kaynaklar gibi belirli biyolojik materyallerin üretiminin ve atmosferden karbondioksit gibi diğer materyallerin emilmesi ve filtrelenmesinin bir tahminidir.[1][2]

Biyolojik kapasite, kişi başına düşen küresel hektar olarak ifade edilir, bu nedenle insan nüfusuna bağlıdır. Küresel bir hektar, belirli bir yılda Dünya'daki tüm üretken hektarların ortalama biyolojik verimliliğini temsil eden ayarlanmış bir birimdir (çünkü tüm hektarlar aynı miktarda ekosistem hizmeti üretmez). Biyolojik kapasite Birleşmiş Milletler nüfusu ve arazi kullanım verilerinden hesaplanır ve şehir, ülke veya bir bütün olarak dünya gibi çeşitli bölgesel düzeylerde rapor edilebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Frequently Asked Questions". Global Footprint Network: Advancing the Science of Sustainability. 22 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2014. 
  2. ^ Yue (2013). "Scale dependency of biocapacity and the fallacy of unsustainable development". Journal of Environmental Management. Cilt 126. ss. 13-19. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]