Birlik, Sürmene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Birlik
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Trabzon
İlçe Sürmene
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 298
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu
Posta kodu 61600
İnternet sitesi: [2]

Birlik, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Armutlu ve Küçükdere köylerinin bir kısmının 1990'lı yılların sonunda birleşmesiyle oluşmuştur. Mahallenin adı 1876 yılı Trabzon Vilayeti Salnamesinde "Ğorğor-i Kebir" olarak geçmektedir. Köy halkının takribi olarak 1700'lü yılların sonlarında köye gelen Türkmen aşiretlerinden Bozulus aşiretinin Küçüklü cemaatinin soyundan gelenler olduğu sanılmaktadır. Aşiretin diğer kolu ise Araklı ilçesinin Purnekler mahallesine yerleşen Purnaklar Cemaatidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 45 km, Sürmene ilçesine 17 km uzaklıktadır. Küçükdere vadisinin batı yönünde yer almakta ve doğu cephesine bakmaktadır. Mahallenin arazi yapısı oldukça eğimli olmakla birlikte bazı bölgelerde eğim oldukça azalmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kıyı Karadeniz'e ve bağlı olduğu ilçe merkezine göre, yükseklik ve denizden uzaklığı dolayısıyla yıllık sıcaklık ortalamaları düşüktür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 213
2000 425
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım' a dayanır. Mahallede herhangi bir sanayi üretim tesisi yoktur. Köy ekonomisinde, köy kökenlilerin yarattığı turizm potansiyeli önemli bir iktisadi hareketlilik oluşturmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık evi ya da sağlık ocağı yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol kısmenasfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]