Yokuşbaşı, Sürmene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yokuşbaşı
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Trabzon
İlçe Sürmene
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 263
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu
Posta kodu 61600
İnternet sitesi: [2]

Yokuşbaşı, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir mahalledir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yokuş başı Köyü’nün merkezi sahilden 6 km uzaklıktadır.Sınırları Köprübaşı kara yolunun 4. km. sinde bulunan Aksu Hanları’ndan başlar. Aksu Hanları Birçok mahallenin ve iki vadinin birleşim noktasında bulunan merkez konumunda küçük bir yerleşim yeridir.Burada birleşen Aksu ve Manahoz Dereleri aynı zamanda da mahallesinin uç sınırlarını belirler. Köy içi oldukça yamaç, çevresi muhtelif bayırlıktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği mahallenin orta yükseklik seviyesi kabul edilen 290 metredir. Mahallenin en yüksek yeri mezralık olan Kirezlik mevkii dir, buranın rakımı ise 550 metredir. Yokuşbaşı mahallesi; konum itibarıyla umumiyetle doğuya yöneliktir. Yaklaşık yüzölçümü 14 km² dir. 2700 mt. Rakımlı Madur Dağı'nın eteklerinden çıkan kaynak suları artarak Manahoz Deresi ni oluşturur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 263
1997 256

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

1953 yıllarında devletin teşvikiyle dikilen çay bugün mahallenin en önemli gelir kaynaklarındandır.

Fındıktan da önemli bir gelir elde eden köy halkının aynı öneme sahip bir başka gelir kaynağı yoktur. Ormanlarımızdan eski tarihlerde Kayık tahtası olarak önemli bir gelir elde edilmesine karşın, bugün sadece yakacak ve az oranda kereste ihtiyacı karşılanmaktadır.

Meyvacılık da oldukca yaygın olmasına rağmen bunun ekonomik olarak köye herhangi bir katkısı yoktur.

Hayvancılık ; maalesef yıllar önce olduğu gibi gelir getirecek düzeyde değil, sadece ailenin süt ve yağ gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ya da birkaç inek beslenmektedir. Bunun sebebi hayvan besiciliğinin güç ve kuvvet gerektirmesi, buna da sahip olan genç nüfusun da çeşitli nedenlerle daha çok şehirde ikamet etmesidir. Mahallede bulunan Killi toprak vaktiyle mahallesimüzün ve civar köylerin kiremit ihtiyacını karşılardı.

Sayıları 1-2 yi bulan fırınlardan bazılari Kirezlik adı verilen mezradaydı.Burada çok kaliteli Adi kiremit yapılırdı. Suyunu Çifte oluklardan alan Bir değirmen Asımçebi Oğullarından Endiya Emiçenin Kontrolinde Çay ve Mısır Öğütme işlemlerini gerçekleştirdi aynı zamanda Ofislerin karneyle buğday verdiği yıllarda köylüye hizmet verirdi.

Mahallede yüzde görülen maden damarları mevcuttur. Esaslı olarak incelenmemiş olmakla beraber bu madenlerin kükürt ve demir filizleri olduğu söylene gelir. Bu damarların çok zengin oldukları tahmin edilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]