Armutlu, Sürmene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Armutlu
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Sürmene
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 308
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu
Posta kodu 61600
İnternet sitesi: [2]

Armutlu, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1960'lı yıllarda Fındıcak mahallesinden ayrılmıştır. Eski adı Ğorğor-ı Kebir veya Büyük Ğorğor olan mahallenin adının Armutlu olması, mahallede yetişen armutların özelliğine veya tarihi bir geçmişe dayanmaz. Mahalleden 1999 yılında ayrılan ve Küçükdere mahallesinin birkısmı ile birleşerek Birlik mahalleninü oluşturan parçası mahallenin kültürel ve ekonomik yapısının zayıflaması sonucunu doğurmuştur. Köy bugün itibarıyla eski nüfus ve hareketliliğini kaybetmiştir. Köy halkı İstanbul başta olmak üzere Samsun ve Trabzon il merkezi ile Sürmene ilçesine göç etmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 55 km, Sürmene ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin sıcaklık ortalamaları yükseklik ve denizden uzaklık gibi faktörlerin etkisiyle Sürmene ilçe merkezine göre daha düşüktür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 201
2000 380
1990 1121

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi çay ve fındık tarımına ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca uzun yıllar silah yapımcılığı ve gurbetçilik mahallenin ekonomisinde oldukça önemli yer kaplamıştır. Bugün köy kökenli insanların büyük çoğunluğu köy dışında, özellikle İstanbul ve Samsun'da yaşamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]