Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü
Morte accidentale di un anarchico
Oyundan bir sahne
Oyundan bir sahne
YazarDario Fo
Ülkeİtalya
Orijinal dilİtalyanca
TürDram

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, (İtalyancaMorte accidentale di un anarchico) Nobel ödüllü İtalyan yazar Dario Fo tarafından yazılmış iki perdelik tiyatro oyunu.

Fo'nun 1970 yılında kaleme aldığı eser, İtalyan Halk Tiyatrosu Commedia dell'Arte türünün iyi bir örneği sayılır. Oyun ilk kez Fo'nun yönetiminde 5 Aralık 1970 günü İtalya'nın Varese kentinde Collettivo Teatrale La Comune topluluğunca sergilendi.

1979 yılında Suzanne Cowan tarafından İngilizceye çevrildi. Bu dilde ilk kez 1982 yılında Minneapolis'te sahnelendi. Oyun Büyük Britanya'da ilk kez Londra'daki Wyndham Tiyatrosu'nda oynandı. Bu sahnelenişi ile Laurence Olivier Ödülleri'ne aday gösterildi. Sinema ve tiyatro sanatçısı Füsun Demirel'in çevirmesinin ardından oyun, Türkiye'de çeşitli tiyatro toplulukları tarafından sahnelendi. İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunu sekiz yıl boyunca sergiledi. Eser yönetmen Kemal Başar tarafından Romanya'daki Teatrul de Arta Deva'da da rock müzikal formunda sahneye konmuştur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nobel ödüllü yazarın bu komedisi, gerçek bir olaya dayanmaktadır. 1969 yılında Milano'da bir meydanda patlayan bir bomba 16 kişinin ölümüne yol açar. İtalyan polisince suçlanarak tutuklanan anarşistlerden Giuseppe Pinelli'nin cesedi, gözaltında tutulduğu emniyet müdürlüğünün penceresinin altında bulunmuştur. Gelen açıklama kaza sonucu ölümdür. Bir "deli" sorgulanmak üzere aynı binaya getirilince, ironi içinde anlatılan olaylar zinciri, derin devlet'in sorgulanmasına kadar varacaktır.