Beyaz Geceler (öykü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beyaz Geceler
Бе́лые но́чи
Dostoyevski - White Nights (1865).jpg
1865 baskısının kapağı
Yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Ülke Rusya
Dil Rusça
Tür Öykü
Yayım (özgün)
1848 (Türkçe)

Beyaz Geceler (RusçaБе́лые но́чи, Belye Nochi), 1848 yılında yayımlanmış, 19. yüzyıl Rus yazarlarından Fyodor Dostoyevski'nin kısa öyküsüdür.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dostoyevski'nin ilk eserlerinden olan "Beyaz Geceler"de hayalperest bir adamın dört günlük aşkını anlatılır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarın "hayalperest" tanımlaması ilginçtir. "Hayalperest" sıfatı kitapta aşkını, duygularını, hayatını hayallerinde yaşayan; toplumun dışına itilmiş insanlara yakıştırılmıştır.

Dostoyevski'nin diğer realist ve karamsar eserlerine göre oldukça farklı olan hikâye, romantik unsurlar barındırır ve coşkulu bir ruh halini yansıtır.

Romanın kahramanı olan genç adam Sankt-Peterburg'un kasvetli ve beyaz gecelerindan birinde, tesadüfen kendisi gibi yalnız olan bir genç kız Nastenka ile tanışır. Nastenka'yla beraber tüm hayallerini ve anılarını paylaştıkları ve birbirleriyle bağ kurdukları dört beyaz geceyi Sankt-Peterburg'un sokaklarında geçirir. Nastenka birkaç yıl önce tanıştığı ve bir yıl sonra evlenecekelerine dair söz verdiği sevgilisini beklemektedir. Genç adam ve Nastenka geçirdikleri gecelerde birbirlerine yakınlaşırlar ve ikisi de karamsar duygularını unuttukları anlar geçirir. Dördüncü gece artık ümitleri kalmamıştır ve genç kahramanımız Nastenka'ya olan hislerini açıklar. Nastenkayla yürümeye başlarlar. Gece yarısına doğru eve dönmeye karar verdikleri sırada bekledikleri kişi onlara doğru gelirken Nastenka bir anda kahramanımızın kollarından ayrılıp o kişiye gider. Bu durum sonrasında kahramanımız eski yaşantısını ne kadar sıkıcı ve sıradan görse de o hayatına geri dönmek zorunda kalır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]