İçeriğe atla

Ölüler Evinden Anılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ölüler Evinden Anılar
Записки из Мёртвого дома
YazarFyodor Mihayloviç Dostoyevski
DilRusça
TürRoman

Ölüler Evinden Anılar (Rusça: Записки из Мёртвого дома, Zapiski iz Mertvogo doma), Fyodor Dostoyevski'nin 1862 yılında yayımlanan romanıdır.

1849-1854 yılları arasında Sibirya’nın Omsk bölgesinde hapis yatan Dostoyevski, bu yıllarının anılarını 1861-1862’de Vremya dergisinde Ölü Evinden Anılar adıyla yayımlamıştır. Bu eser sayesinde yeniden ünlenmiş, Turgenyev ve Tolstoy’dan övgüler de almıştır. Eserde bir yazarın hapislik yaşamı ve toplum dışına itilmiş insanların acıları anlatılmaktadır.

Romanın konusu, toprak sahibi bir ailenin oğlu olan Aleksandr Petroviç Goryançikov'in kıskançlık nedeniyle karısını öldürüp kürek cezasına çarptırılmasını ve Sibirya'da on yıllık cezasını çekerken yaşadıklarıdır. Romanda anlatılanlar, yazarın Omsk’ta kaldığı cezaevi koşullarının gerçekliğine çok yakındır. Roman, hapishane yaşamının betimlenmesini, mahkûmların karakterlerinin tanıtımını ve hayat öykülerinin betimlenmesini, suç psikolojisine yönelik çeşitli yorumların sunumunu içerir.[1]

  1. ^ "Ölüler Evinden Anılar, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski". 29 Mart 2013. 11 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2023.