Ben Nicholson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ben Nicholson
Mabel Pryde imzalı Ben Nicholson portresi (~1910-1914)
Genel bilgiler
Doğum adı Benjamin Lauder Nicholson
Doğum 12 Nisan 1894(1894-04-12)
Eight Bells, Denham, Buckinghamshire, İngiltere
Ölüm 6 Şubat 1982 (87 yaşında)
Londra, İngiltere
Uyruk İngiliz
Alanı Resim
Sanat eğitimi The Slade
Ödüller
İngiliz Liyakat Nişanı

Benjamin Lauder "Ben" Nicholson (10 Nisan 1894 – 6 Şubat 1982), İngiliz soyut ressam.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1894 yılında Denham, Buckinghamshire'da dünyaya gelen Nicholson, Sir William Nicholson ve Mabel Pryde çiftinin çocuğu ve Nancy Nicholson'ın kardeşidir. Ailesinin 1896'da Londra'ya taşınmasıyla eğitimine Tyttenhangar Lodge'da başlayan Ben daha sonra Gresham's School'a girmiştir. Sanat eğitimini Slade School of Fine Art'ta tamamlayan Nicholson dönemin önde gelen sanatçılarından Paul Nash, Stanley Spencer, Mark Gertler ve Edward Wadsworth'le tanışma fırsatı yakalamıştır.

Nicholson ilk evliliğini 1920 yılında Winifred Roberts'la yapmıştır. Bu birliktelikten doğan üç çocuktan ortancası olan Kate, babasının izinden giderek ressam olmuştur. 1938'de sona eren bu evliliğin ardından Barbara Hepworth'le evlenen Nicholson, 13 yıl süren bu birliktelikte üç çocuk (Sarah, Rachel ve Simon) sahibi olmuştur. Benjamin 20 yıl süren üçüncü evliliğini Alman fotoğrafçı Felicitas Vogler'la yapmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nicholson'ın ilk yapıtı 1904 yılında J. M. Barrie'yle görüştükten sonra çizdiği Peter Pan posteridir.

Astım nedeniyle I. Dünya Savaşı'nda zorunlu hizmetten muaf tutulan Ben 1917'de New York'a gitmiş ve bademcik ameliyatı olmuştur. 1918'de İngiltere'ye döndükten sonra Londra'da yaşamaya başlayan sanatçı ilk sergisini de bu kentte açmıştır. Önceleri sentetik kübizmden etkilenen Nicholson'ın sonraki yapıtları Rousseau'ya öykünmektedir.

Nicholson Londra'da Barbara Hepworth ve Henry Moore adlı heykeltıraşlarla tanışmıştır. Bir Paris gezisinde Mondrian ve Picasso'yla bir araya gelen Ben bu sanatçılardan öğrendiklerini özgün bir biçime dönüştürebilmiştir. 1928'de ressam Christopher Wood'la St Ives'a giden Nicholson burada Alfred Wallis'le birlikte çalışma şansı bulmuştur. Sanatçının Paris'te açılan ilk ahşap sergisinde yalnızca dik açılar ve çemberlerden oluşan ürünler yer almıştır. Nicholson 1937 yılında yayımlanan ve konstrüktivizmi konu alan Circle adlı monografiye de katkıda bulunmuştur. 1943'te St. Ives Sanatçı Topluluğu'na katılan Nicholson'ın tüm yapıtları 1955 yılında Tate Gallery'de sergilenmiştir.

1957'de fotoğrafçı Felicitas Vogler'la evlenen Ben sonraki yıl Castagnola, İsviçre'ye taşınmıştır. 1968 yılında Kraliyet Nişanı'yla onurlandırılan sanatçı 1971'de Vogler'den ayrılmış ve Cambridge'e yerleşmiştir.

6 Şubat 1982'de yaşamını yitiren Nicholson'ın naaşı Golders Green'de yakılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]