Beleg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beleg

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter

BELEG.JPG
Unvanı/Diğer adı Cúthalion
İsminin anlamı Sağlamyay
Irkı Elf
Silahı Anglachel
Doğum tarihi Bilinmiyor
Ölüm tarihi Güneş'in 489.yılı

J.R.R. Tolkien'in kurgusunda Beleg,pek çok kitapta gözüken reşit bir karakterdir.Silmarillion gibi Orta Dünya'nın ilk çağlarında hikâyeler ve şiirlerde,Beleriand Savaşları'ında ve Húrin'in Çocukları adlı eserde adı geçer.

  "Ben, avcı Beleg'im — saklanan insanlardan;
  Orman, benim babamdır — ve ağaç benim evim."

Beleg,Doriath'ın Kralı Thingol'ün ordusuna hizmet eden bir Sindarin Elfi idi.Yay,balta,kılıç ve mızrağın ustasıdır.Doğa ile iç içedir ve büyük bir şifa yeteneği vardır.O "Hiçbir adamı izlemedi" ve "alıkoyulmadı."

Beren'in Carcharoth tarafından öldürüldüğü sırada Beren'in yanında bulunan Kral Thingol'u korumak için Mablung ile birlikte hareket etmiştir.Sayısız Gözyaşı Savaşı'na Thingol'den izin alarak katılmış ve Noldor Kralı Fingon'un kumanda ettiği birlikler altında çarpışmıştır.Beşinci muharebenin felaketinden sonra yurduna geri döner ve Thingol'ün evlat edindiği Túrin ile tanışır. Túrin ile her türlü tehlikeye girişirler,yabanıl korluklarda kol gezerler. Túrin'in Doriath'tan kaçışından sonra onu bulmakla görevlendirilir ve bu amaç uğruna Thingol'ün kılıçlarından Anglachel'i alır.

Beleg Beleriand'ın dört köşesinde Túrin'i arar çünkü;Doriath'ın ona ihtiyacı olduğu kanısındadır.Aradan bir sene geçer ve Teiglin Geçitlerinde dolanırken kulağına Túrin'in haydutların arasına girdiği söylentisi gelir.Bunun üzerine haydutları aramaya başlayan Beleg nihayet onları bulur ve Túrin'e Doriath'a geri dönmesini söyler fakat Túrin kabul etmez. Túrin'i ikna edemeyeceğini anlayan Beleg onlara katılır ve yönlerini Dimbar'a çevimelerini söyler fakat Túrin bunu da kabul etmez ve bunun üzerine Beleg:"Sağlamyay'ı yanında istiyorsan hakikatten,beni Dimbar'da ara" der ve Doriath'a geri döner.Doriath'ta Melian ve Thingol'ün huzuruna çıkan Beleg olanları anlatır ve Melian şöyle der:"Şimdi,yardımın ve şerefin karşılığında,benden bir armağan alacaksın,Cúthalion,zira bunu almayı ziyadesiyle hak eden kimse yok."Ve ona,gümüş yapraklara sarılmış bir miktar lembas yani elf azığı verdi.Sonra Beleg yeniden yola çıktı.

Beleg onları bir mağarada buldu,bu mağara bir Bodur-cüce olan Mîm'den alınmıştı.Beleg yanında Hador'un Miğferi ve bol sayıda lembas getirmişti. Túrin'i gördüğünde "Senin olanı sana getirdim,"dedi ve Ejder Miğferi'ni çıkarırken."Kuzey bataklıklarında bana emanet edilmişti;lakin unutulmadı,sanırım." dedi. Túrin'in gözleri miğferi gördüğü anda parladı ve düşünceler içinde gözlerini uzaklara dikerek sustu.

Sonraki günlerde Beleg çetenin iyiliği için çok çalıştı,hastalananlar ve yaralananlar ile ilgilendi.O bahar,Túrin Hador'un Miğferi'ni taktı ve büyük başarılar elde ettiler öyle ki zaferleri Beleriand'ın dört köşesine yayıldı.Fakat hain cüce Mîm onlara ihanet etti ve saklandıkları mağarayı orklara söyledi.Orkların saldırısıyla darmadağan olan Túrin'in çetesi katledildi ve Túrin esir alındı.Beleg,gömmek için Túrin'i aradı;ama onun cesedini bulamadı.O zaman onun Angband'a götürüldüğünü anladı ve onu bulmak için yola koyuldu.Yolda bir elf olan Gwindor ile karşılaştı.Bir gün sonra bir ork grubunun peşine takıldı.Orklar mola verdiği zaman üç nöbetçiyi sessizce öldürdü ve kampa girerek Gwindor'la birlikte Túrin'i kurtararak kesti;fakat kılıç Beleg'in elinden kayarak Túrin'in ayağına çarptı ve Túrin'in ayağı yaralandı.Bunun üzerine Túrin öfke ve korku içinde uyandı ,orkların kendine yine işkence etmeye geldiğini sanarak kılıç Anglachel'i aldı ve Beleg'i düşman sanarak öldürüdü.Böylece Beleg Sağlamyay kendisi için pek çok şeye katlandığı Túrin tarafından öldürülmüş oluyordu.