Belediye binası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski yerel yönetim merkezi olan New York Belediye Binası, 1812'de yapımı tamamlandı[1]
South Palm Beach, Florida, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki belediye binası, polis ve itfaiye istasyonu
İngiltere, Kent'teki 16. yüzyıl Fordwich Belediye Binası, tasarımında bir pazar salonunu yakından andırıyor
Avustralya Topluluğu'nun kuruluşu münasebetiyle Sidney Belediye Binası, 1901
13. yüzyıldan kalma Eski Belediye Binası, Wrocław, Polonya
Gotik'ten Rönesans'a geçişten yarı ahşap bir belediye binası örneği olarak Almanya'daki Alsfeld belediye binası
İstanbul Belediye Sarayı, 1960 yılında başlanan yapı, 1970 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Günümüzde halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaktadır.
Stockholm Belediye Binası.

Belediye binası, bir şehrin, kasabanın veya diğer belediyenin baş idari binasıdır. Genellikle şehir veya kasaba konseyini, ilişkili departmanlarını ve çalışanlarını barındırır. Ayrıca genellikle bir şehir, kasaba, ilçe, kontluk veya belde belediye başkanının ve belediyenin yürütme organının merkezi olarak da işlev görür.[2]

Geleneksel olarak, 19. yüzyılın ortasına kadar, konseyi barındıran binanın ayrılmaz bir parçası olarak geniş bir açık oditoryum (veya "salon") bulunurdu. Salon, konsey toplantıları ve diğer önemli etkinlikler için kullanılabilir. Bu geniş oditoryum, "belediye binası" terimleriyle bütün binayla ve içinde yer alan idari kurumla özdeşleşmiştir. Eğer binada böyle büyük bir salon bulunmuyorsa, yerel olarak "konsey odaları", "belediye binası" veya benzeri terimler tercih edilebilir.

Yerel yönetim, binayı toplumun yaşam kalitesini artırmak ve geliştirmek için kullanma çabasına girebilir. Birçok durumda, "belediye binaları" sadece hükümet işlevleri için değil, aynı zamanda çeşitli sivil ve kültürel etkinliklere yönelik tesislerin bulunduğu binalar olarak da hizmet verir. Bunlar, sanat sergileri, sahne performansları, sergiler ve festivaller gibi etkinlikleri içerebilir. Modern belediye binaları veya "sivil merkezler", çeşitli amaçlar ve esneklik gözetilerek tasarlanmaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde, town hall, Noel Bayramı'nın ilan edildiği yer olabilir, örneğin Finlandiya'da Turku ve Porvoo ile Estonya'da Tartu.[3][4]

Yerel yönetimin sembolleri olarak, şehir ve kasaba belediye binaları kendilerine özgü bir mimariye sahip olabilir ve binalar büyük tarihi öneme sahip olabilir - örneğin Londra'daki Guildhall. Şehir belediye binaları, aynı zamanda kentlerini simgeleyen kültürel ikonlar olarak da hizmet verebilir.

Terim[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde belediye binası" terimi, hatta bir şehirde bile kullanılabilir. Bu genellikle Birleşik Krallık'ta (Manchester Belediye Binası ve Liverpool Belediye Binası gibi örnekler), Avustralya'da (Sydney Belediye Binası), Yeni Zelanda'da ve diğer yerlerde görülür.

Bazı bölgelerde insanlar, "şehir binası" terimini bir şehir statüsündeki bir belediyenin konsey ofislerini belirtmek için kullanır. Bu, Kuzey Amerika'da şehir belediyeleri ile kasaba belediyeleri arasında bir ayrım yapıldığı durumdur. Bu terim, İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde bazen (ancak daha nadiren) bir isim olarak da kullanılır: örneğin, Avustralya'daki Brisbane Şehir Belediyesi ve Birleşik Krallık'taki Cardiff, Norwich ve Bristol Şehir Belediyeleri için örnekler verilebilir. İrlanda'daki Dublin Şehir Belediyesi de başka bir örnektir. 2002'de açılan Londra Şehir Belediye Binası ise geleneksel bir belediye otoritesinin değil, bir bölgesel stratejik otoritenin merkezi olması bakımından istisnai bir durumdur.

Oxford İngilizce Sözlüğü, genel terimleri özetler:

 • Belediye binası: Kent belediyesinin idaresi, mahkeme oturumları, halk toplantıları, eğlenceler vb. için kullanılan bir bina; (erken dönemde daha büyük bir binada veya bina setinde bu tür amaçlar için kullanılan) büyük bir salon."[5]
 • Şehir binası: "Belediye hükümetinin başlıca idari binası veya ofisleri.[6]

İngiltere ve Galler'in bazı bölgelerinde İl Meclisi yönetimleri genellikle "ülke binası" veya "bölge binası" olarak adlandırılan bir binadan faaliyet gösterir. Benzer şekilde, kendi meclisleri olan alt birimlere sahip şehirler, "ilçe binaları"na sahip olabilir. İskoçya'da daha büyük şehirlerde yerel yönetim "Şehir odaları"ndan, diğer durumlarda ise "Şehir evleri"nden faaliyet gösterir.[7]

Diğer bazı isimler de zaman zaman kullanılır. Londra Şehri'nin idari merkezi olan Guildhall, Anglo-Sakson kökenli adını korur ve vergilerin ödendiği bir yer anlamına gelir. Birmingham, Coventry ve Nottingham gibi birkaç İngiliz şehirde tercih edilen terim "Konsey Evi"dir. Bu durum Bristol için de 2012 yılına kadar geçerliydi, ancak o tarihte binaya "Şehir binası" adı verildi. Birmingham'da Konsey Evi ve İlçe binası arasında bir ayrım vardır. İlçe binası, ondan önce var olan bir konser ve toplantı mekanıdır. Sheffield'da ayrım, yerel yönetimin bulunduğu İlçe binası ile konser ve balo salonu olan Şehir binası arasındadır. Leeds'te ise İlçe binası, 1850'lerde yerel yönetimin bir merkezi olarak inşa edilmiş olup şu anda çoğunlukla bir konser, konferans ve düğün mekanı olarak hizmet verirken, belediye işlevlerinin çoğu 1933 yılında yeni Sivil merkeze taşınmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik Roma'da, adaletin yürütüldüğü, toplantıların yapıldığı ve ticaretin gerçekleştiği büyük salonlara "bazilika" denirdi.

Orta Çağ'da, feodal bir lordun evinin ana ve bazen tek odası olan büyük salon, lordun ailesi ve hizmetkarlarıyla birlikte yaşadığı, yemek yediği, uyuduğu ve yönetim ve adaleti sağladığı yerdi. Salon faaliyetleri, feodal malikanenin, toplumun yönetim birimi olan malikane evlerine, kalelere ve saraylara dönüşmesinde önemli bir rol oynardı.

Orta Çağ'ın son döneminde, birçok Avrupa kasabası, sokak seviyesinde bir pazar yeri olarak işlev gören kapalı bir alandan ve üzerinde kamu veya sivil amaçlarla kullanılan bir veya daha fazla odadan oluşan ortak pazar salonları inşa etti. Bu binalar genellikle ayrılmış şehir meydanları için öncüllerdi.

Modern kavram olan belediye binası, yerel veya bölgesel yönetimin yükselişiyle gelişti. Bir lord veya prensiyal hükümdar yerine seçilmiş veya atanmış temsilciler tarafından yönetilen şehirler, toplanabilecekleri bir yer gerektiriyordu. 1135 tarihli Köln Şehir Sarayı, orta çağ şehirlerinin belediye otonomisini gösteren önemli bir örnektir. 1297 ve 1299 yıllarında inşa edilen Siena Cumhuriyeti'nin Palazzo Pubblico binası ve Floransa Cumhuriyeti'nin Palazzo Vecchio adlı belediye binaları, geniş bir toplantı salonu ve birçok idari odadan oluşur. Her iki bina da oldukça yüksek kulelerle süslenmiş olup, halkın hayatlarını düzenleyebileceği eski saatlere sahiptir ve belgelerin saklandığı depoları bulunur. Bu özellikler, Avrupa genelindeki belediye binaları için standart hale gelmiştir. 15. yüzyılda inşa edilen Brüksel Belediye Sarayı, 96 metrelik bir kulesiyle orta çağ döneminin en görkemli örneklerinden biridir ve Viyana Rathaus gibi 19. yüzyıl belediye binaları için bir model olarak hizmet vermiştir.

19. yüzyılda, belediye binaları genellikle halka ücretsiz eğitim sağlamak amacıyla okuma odaları içermekteydi ve belediyenin bir halk kütüphanesi kurması ve sürdürmesi alışılmış hale gelmişti. Büyük toplantı salonu veya buluşma yeri olan belediye binaları, resepsiyonlar, ziyafetler, balolar ve halka açık etkinlikler için bir mekan haline gelmiştir. Belediye binaları genellikle halk konserlerine olanak sağlamak için büyük orglarla donatılmıştır.

20. yüzyılda, belediye binaları halka oylama, sınavlar, aşılamalar, felaket zamanlarında yardım ve savaş kayıplarının listelerinin duyurulduğu yerler olarak halka hizmet etmiştir, ayrıca daha yaygın olan sivil işlevler, kutlamalar ve eğlenceler için de kullanılmıştır. Yerel konseyler, yönetimsel işlevleri giderek modern ofislere taşıma eğilimindedir. Yerel yönetimleri barındırmak için tasarlanan ve inşa edilen yeni mekanlarda, bir idari ofis ve bir sivil belediye binalarının işlevleri ayrılmış hale gelmiştir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Özellikle Kuzey Amerika'da, "şehir binası" terimi, belediye yönetimini veya genel olarak yönetimi ifade etmek için bir metafor olarak kullanılabilir. Örneğin, "Şehir binasına karşı mücadele edemezsin" deyimiyle bu anlamı taşır. İngilizce'de "Belediye binası" terimi ise genellikle daha az resmi çağrışımlara sahiptir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Michael M. Grynbaum (24 Mayıs 2012). "The Reporters of City Hall Return to Their Old Perch". The New York Times. 25 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2013. 
 2. ^ a b "city hall". Merriam-Webster Online Dictionary. 2010. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2010. 1 : the chief administrative building of a city
  2 a : a municipal government
     b : city officialdom or bureaucracy
   
 3. ^ Christmas Peace is Proclaimed 26 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tartu Postimees.ee, retrieved 17 June 2020
 4. ^ "Christmas in Porvoo". City of Porvoo. 29 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
 5. ^ "town hall, n.." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
 6. ^ "City Hall, n.." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
 7. ^ "www.chambersharrap.co.uk". Chambersharrap.co.uk. 6 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2012. 

Daha fazlası için[değiştir | kaynağı değiştir]