Beatrice (York prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Natuur12 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.06, 29 Nisan 2016 tarihli sürüm (CommonsDelinker tarafından yapılan 16967638 sayılı değişiklik geri alınıyor.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beatrice
Prince Beatrice with Dave Clark crop.jpg
Tam ismi
Beatrice Elisabeth Mary
Hanedan Windsor Hanedanı
Babası Prens Andrew, York Dükü
Annesi Sarah Ferguson
Doğum 8 Ağustos 1988 (1988-08-08) (32 yaşında)
Portland Hospital, Londra
Dini İngiltere Kilisesi

Beatrice Elisabeth Mary Mountbatten-Windsor, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda prensesi (d. 8 Ağustos 1988 Londra) Prens Andrew ve Sarah Ferguson'un büyük kızları. York Prensesi Beatrice asalet ünvanını taşımakta. Kendisinden küçük kız kardeşi York Prensesi Eugenie'dir. Beatrice ve Eugenie Kraliçe II. Elisabeth'in Yüce Majesteleri ünvanını taşıyan ve böylece prenses statüsünden olan yegâne kız torunlarıdır. Beatrice Britanya taht sıralamasında 7. sıradadır.

Hayatı

Prenses Beatrice 8 Ağustos 1988 yılında Londra'da bulunan Portland Hastanesi'nde dünyaya geldi. Ebeveyinleri böylelikle aile içindeki bir modaya daha uymuş oldular, çocuklarını artık evde değil hastanede dünyaya getirtmek. İsim annesi Büyük Britanya ve İrlanda prensesi Beatrice'dir. 20 Aralık 1988'de Londra'daki St.James Palace'de Beatrice Elizabeth Mary olarak vaftiz edildi. Vaftiz anne/babası olarak vikont Linley, Lady Jane Dawnay, Lord Peter Palumbo, Gabrielle Greenall ve Carolyn Cotterell hazır bulundular.

2000'den 2007'ye kadar prenses İngiltere Berkshire, Ascot'taki St.George's okuluna devam etti. 2006 yılında öğrenci temsilcisi oldu. Prenses Legasthenie (okuma-yazma güçlüğü) rahatsızlığından müzdarip olduğundan mezuniyetini bir yıl sonraya kaydırdı. 2007'de ise gösteri, tarih ve filim branşlarından mezuniyet sınavını verdi.

Mezuniyeti ile üniversite öğrenimi arasında 1 yıl mola verdi. Bu süre içinde Güney Amerika'ya seyahatler yaptı ve bir alışveriş mağzasında müşteri temsilciliği stajı gördü. Eylül 2008'de Londra'daki Goldsmiths Colleg'de 3 yıllık bilimsel tarih eğitimine başladı.

Birçok defalar Londra'da kendine ait bir evde oturduğu tahmin edildiyse de,o St.James's Palace'de ve Windsor Sarayı arazisininde bulunan babasının evinde yaşamaktadır.

Annesiyle beraber hümanist projeleri desteklemektedir. Bu bağlamda 2002 yılında Rusya'da HIV-Virüsü taşıyan çocukları ziyaret etmiştir.

Kraliyet Ailesi'ne ait Trooping the Colour (askeri kortej) gibi resmi törenlere de iştirak etmektedir.

Özel hayatı

18. yaş gününden beri sık sık magazini basınına malzeme olmuştur. Kendisinden çoğunlukla Prenses Kızılyele olarak bahsedilir. 2006 yılında Paolo Liuzzo ile bir beraberlik yaşadı. İlişki Mart 2006'da Amerikalı bir öğrencinin ölüm olayına karıştığı ve adam yaralamadan yargılandığı ve mahkûm olduğu ortaya çıkınca sonra erdi. 2007'de Amerikalı bir milyarderin oğlu olan David Clark ile birlikteliği duyuldu.

Prenses Beatrice annesiyle beraber Eylül 2007'de Fashion Week'in (Moda Haftası) Londra'daki finaline model olarak katıldı. Prenses, Kraliçe Victoria'yı anlatan ve bir Martin Scorsese yapımı The Young Victoria'da (Genç Victoria) (2008) figüran olarak rol aldı.

Beatrice (York prensesi)
Doğumu: 8 Ağustos 1988
Önce gelen
Andrew Mountbatten-Windsor
İngiliz tahtının Miras doğrultusunda
7. sırada
Sonra gelen
Eugenie Mountbatten-Windsor