İçeriğe atla

Batı Ganga hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Batı Ganga hanedanı

Batı Ganga hanedanı (350 – 1000) (Kannada dili:ಪಶ್ಚಿಮ ಗಂಗ ಸಂಸ್ಥಾನ) Hindistan'ın güneyinde günümüz Karnataka eyaletinin bulunduğu yerde hüküm sürmüş olan bir hanedandır. Yüzyıllar sonra günümüz Orissa eyaletinin bulunduğu yerde hüküm sürmüş olan Doğu Gangalar dan ayırmak için Batı Gangalar olarak adlandırılırlar. Genel inanışa göre Batı Gangaların idareyi ele geçirmesi, bazen Samudra Gupta'nın güneydeki fetihlerine bağlanan Güney Hindistan'daki Pallava imparatorluğunun zayıflamasıyla birçok yerel klanın bağımsızlığını ilan etmesi sonucu olmuştur. Batı Ganga hükümranlığı 350 yılından 550 yılına kadar sürmüştür. İlk başkentleri Kolar'dan günümüz Mysore ilinde Kaveri nehri kıyılarındaki Talakad'a taşınmışlardır.

Badami Çalukyaları'nın imparatorluğa yükselişinden sonra Gangalar Çalukyaların emrine girmeyi kabul etmiş ve efendileriyle birlikte Kançili Pallavalara karşı savaşmışlardır. 753 yılında Deccan yaylasındaki güç Çalukyalardan Manyakheta'lı Raştrakutalara geçti. Özerklikleri için yüz yıl kadar mücadele eden Gangalar sonunda Raştrakuta egemenliğini kabul etti ve yanlarında Tanjavurlu Çola hanedanına karşı savaştı. 10. yüzyılın sonunda Tungabhadra nehrinin kuzeyinde Raştrakutaların yerine yeni ortaya çıkan Batı Çalukya İmparatorluğu geçti ve Kaveri nehrinin güneyinde Çola hanedanı gücünü artırdı. Batı Gangaların 1000 yılında Çolalar tarafından yenilmesi bölgedeki Ganga nüfuzunu sona erdirmiştir.

Bölgesel olarak küçük bir krallık olsa da Batı Gangaların güney Karnataka kültür ve edebiyatına katkısı önemli sayılmaktadır. Batı Ganga kralları her inançtan olanlara hoşgörü göstermiştir ancak Caynizme olan hamilikleri sonucunda Şravanabelagola ve Kambadahalli gibi yerlerde anıtlar yaptırmışlardır. Bu hanedanın krallarının güzel sanatları teşvik etmesi sonucu Kannada dilinde ve Sanskritçe edebiyat gelişmiştir. 9. yüzyıl Kannada edebiyatı 6. yüzyılda yaşamış olan Ganga kralı Durvinita'dan ilk Kannada dili nesir yazarlarından biri olarak söz eder. Din konusundan fil idaresine kadar birçok konuda klasik eserler yazılmıştır.

Hükümdarlar[değiştir | kaynağı değiştir]