Erich Maria Remarque

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erich Maria Remarque
Doğum22 Haziran 1898(1898-06-22)
Osnabrück, Almanya
Ölüm25 Eylül 1970 (72 yaşında)
Locarno, İsviçre
MeslekRomancı
MilliyetAlman
VatandaşlıkAmerikan
Etkiledikleri

Erich Maria Remarque (Asıl adı: Erich Paul Remark) (d. 22 Haziran, 1898 – ö. 25 Eylül, 1970), Alman yazar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erich Paul Remark Osnabrück'te Katolik bir ailenin içinde doğdu.Babası Peter Remark bir basımevi ustasıydı.Osnabrück arşivlerinde bulunan nüfus kayıtlarına göre 17. yüzyılda ihtilalde katoliklere yapılan baskılar yüzünden Fransa'dan göç etmişlerdi.Önceleri Remarque olan soyisimleri Alman imlasına göre Remark olmuştu.Bir süre Münster Üniversitesi'nde öğrenim gördü ama 18 yaşında birçok kez yara aldığı I. Dünya Savaşı'na katılmak zorunda kaldı. Savaştan sonra öğretmenlik, taşçılık ve Berlin'de bir tekerlek firması için test sürücülüğü yaptı.

1929'da, Remarque'nin savaşın mutlak kötülüğünü 19 yaşındaki bir askerin gözünden anlattığı, en ünlü eseri, Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Im Westen nichts Neues) yayımlandı. Bu kitabın ardından savaş zamanı ve sonrasını yalın ve duygusal bir dille gerçekçi bir şekilde anlattığı, edebi ve teknik açıdan daha olgun başka eserleri de yayımlansa da bunların hiçbirisi ilk kitabının yakaladığı başarıyı yakalayamadı. Remarque, ne kadar bu durumdan rahatsız olsa da hayatı boyunca Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabının yazarı olarak kaldı.

1931'de İsviçre'ye yerleşti. 1933'te, Naziler eserlerini yaktılar ve yasakladılar. 1938'de Alman vatandaşlığından çıkarıldı ve 1939'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Almanya'da kalan kız kardeşi Elfriede Scholz, Nazi karşıtı propaganda yapmak suçu gerekçesiyle tutuklandı ve kısa bir yargı sürecinin ardından idam edildi. Hollywood'da tanıştığı Paulette Goddard ile 1958 yılında evlendi.

72 yaşında Locarno, İsviçre'deki Sant Agnese kliniğinde uzun bir süredir muzdarip olduğu anevrizmadan kaynaklı rahatsızlığı nedeniyle öldü.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erich Maria Remarque Enstitüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

New York Üniversitesi'nde yazarın ismini taşıyan ve 1995'te Tony Judt başkanlığında kurulmuş bir enstitü vardır.[1] Yazarın eşi Paulette Goddard'ın yaptığı bağışla kurulmuş bu enstitü, çağdaş Avrupa üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Remarque Institute". 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.