Barcın, Yenişehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Barcın
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Yenişehir
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 719
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16900
İnternet sitesi: [2]

Barcın, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı; Eski osmanlı paşalarından LALA PAŞA mahallenin üst kısmına yerleşmesi diğeri İNCİLİ PAŞA da mahallenin alt kısmına yerleşmesi ile BARAKAya benzeyen yerleşim yerleri yapmışlar.LALA PAŞA mahallenin yukarı kısmına yerleşmiş İNCİLİ PAŞA ise mahallenin aşağı kısmına yerleşmiş.Bundan dolayı süregelen aşağı ve yuıkarı mahalle geleneği halen devam etmektedir Mahallenin yukarı mahallesinde bulunan LALA KUYU yu LALA PAŞA Kendi obasının su ihtiyacını karşılamak için açtırmış ve aşağı mahallesinde bulunan KARA KUYUyu da İNCİLİ PAŞA kendi obası için açtırmiş tır. Mahallenin kökeni tam olarak bilinmemesine rağmen köye ait olan örf ve adetlerin benzerliğinden dolayı orta asya türmenlerine dayandığı sanılmaktadır.

Halen bu kuyuların mevkileri bilinmekte ve kuyularda su bulunmakta.

Çok eski Osmanlı evleri vardır. Tekke tepesi ve top dikmeleri denen mevkilerden Yenişehir ovası kuş bakışı izlenebilir.TEKKE tepesinde bulunan TÜRBEDE PİR SULTAN ABDALın yakınlarının yattığı rivayet edilir.Türbenin hemen kuzey duvarının dibinde bululnan 150 senelik selvi ağacı tarihe tanıklık etmektedir.Mahallenin ne yazık ki atıl durumda olan taştan birde hamamı bulunmaktadır.Yenişehir Barcın halen eski özelliklerini korumaya çalışan nadir köylerdendir. Son yıllarda, eskiden beri anılagelen üzüm bağlarını tekrar canlandırmaya çalışmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahar aylarının başlangıcında Hıdırellez etkinlikleri dede pilavı ve Dini Bayramlarda uygulanan misafir ağırlama yöntemi Türkiye'nin hiçbir yerinde görülemeyecek güzellik ve özelliktedir. Köy yerleşim olarak iki mahalleden oluşur. Her mahallede ayrı iki cami vardır. Dini bayramların 1. günlerinde Yukarı mahalle sakinlerince yukarı mahalle camiinde ve mahalle içerisindeki tüm evlerinde mahallede bulunan herkese yemek ikramı yapılır.Bayramın 2. günleri de aynı şekilde Aşağı Mahalle camiinde ve yine Aşağı Mahalle sakinlerince ortaklaşa mahallede bulunan herkese yemek ikramı yapılır.Güzel bir gelenektir. Bu, Anadoluda başka bir yerleşim yerinde görülmeyen bir adettir. Ama bazı zengin köylüler bu adetin kaldırılmasını istemektedir. Ayrıca Mahallede asırlardan beri yine beraberce ve hiçbir olumsuzluk yaşanmadan alevi ve sünni topluluk bir arada kardeşçe yaşamaya devam etmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenişehir-Bursa karayolu 1. km sinden kuzey istikametinde 4 km mesafededir. Kuzeyinde Kirazlıyayla Köyü, Doğusunda Kozdere Köyü, Batısında Demirboğa Köyü bulunmaktadır. Bu üç komşu köy ile karayolu bağlantısı vardır. Bursa il merkezine yaklaşık 50 km, Yenişehir ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

±== Nüfus ==

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 519
2007
2000 719
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım genellikle sebze (biber, domates, vb...) üzerine olmasına rağmen son yıllarda meyvecilik özellikle asma bahçelerindeki artış göze çarpmaktadır. Sebze üretiminde Yenişehir ovasının en kaliteli sebzeleri yine bu mahallede üretilmektedir.

Kooperatif[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçildikleri yıllara göre kooperatif başkanları:

2008 - Mehmet ÖZHAN
2006 - Mehmet ÖZHAN

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu var olmakla birlikte kullanılmamakta süthane olarak faaliyet göstermektedir. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa Yenişehir BARCIN mahallesiniN FACEBOOK SAYFASI ALTTAKİ LİKTEDİR.

https://www.facebook.com/groups/barcinkoyu